Legionowo. Przy cmentarzu będzie można budować bliźniaki, a przy Olszankowej zespoły garażowe. Trwa uchwalanie nowego planu przestrzennego dla okolic osiedla Młodych

suwalna olszankowa1

Ulica Suwalna w Legionowie, fot. GP (archiwum)

Trwa procedura związana z uchwaleniem nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla przeszło 25 hektarów położonych w zachodniej części Legionowa. Dokładnie chodzi o tereny leżące na granicy Legionowa i gminy Wieliszew, przylegające do ulic Orzechowej, Suwalnej i Grzybowej. Zainteresowani mogą składać uwagi do Ratusza do 16 marca 2023 r. Rozpatrzy je prezydent Roman Smogorzewski.

Latem 2020 r. legionowscy radni przystąpili do zmiany mpzp dla terenów położonych w sąsiedztwie legionowskiego cmentarza parafialnego. Chodzi zwłaszcza o działki leżące na granicy Legionowa i gminy Wieliszew przylegające do ulic Orzechowej, Suwalnej i Grzybowej. W obrębie, którego dotyczy zmiana mpzp mającym łączną powierzchnię przeszło 25 hektarów znajdują się m. in. fragment ulicy Olszankowej oraz ulice m. in. Jaśminowa, Leszczynowa i Sadowa. Plan dla tych terenów pochodzi z 2001 r. Potrzeba jego aktualizacji wynika m. in. z wniosków zainteresowanych osób. Innym powodem zmian w przepisach przestrzennych dla tej części Legionowa jest aktualizacja mpzp z 2001 r. w zakresie wcześniej przewidywanej tu napowietrznej linii wysokiego napięcia i zabezpieczeniem pod jej budowę 38-metrowego pasa terenu wolnego od zabudowy. Przedsięwzięcia tego nie uwzględniono w mpzp Mazowsza, a w nadrzędnym do mpzp Legionowa z 2001 r. studium miejskim z 2017 r. tereny pod tą linię przeznaczono pod jednorodzinną zabudowę mieszkaniową. Takie powody do uruchomienia powyższej procedury podawały w tamtym czasie władze Legionowa.

 

Można zgłaszać uwagi

Po przeszło 2 latach od przystąpienia do prac planistycznych nad reformami przestrzennymi w zachodniej części Legionowa powstał projekt planu, z którymi obecnie legionowianie mogą się zapoznać w ratuszu. Dyskusja publiczna z ich udziałem nad przyjętymi rozwiązaniami dla tych terenów ma się odbyć we wtorek, 21 lutego 2023 r. o godzinie 17 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta (UM) w Legionowie. Oprócz tego, zainteresowane osoby już teraz mogą składać swoje uwagi do przyjętych przez planistów założeń. Tego rodzaju postulaty będą przyjmowane do 16 marca 2023 r. Potem, nad każdym z nich pochyli się prezydent Roman Smogorzewski. Warto zaznaczyć, że jego rozstrzygnięcia nie będą wiążące. O losie każdej z wniesionych uwag w odrębnych głosowaniach przesądzą radni podczas uchwalania nowego mpzp dla tej okolicy. Kiedy to nastąpi, jeszcze nie wiadomo.

Obecnie konsultowany z mieszkańcami projekt nowego mpzp dla przeszło 25 hektarów położonych na osiedlu Młodych w Legionowie ustanawia tam zabudowę wielorodzinną, jednorodzinną, w tym tę szeregową i usługową. Wprowadza też teren komunikacji samochodowej, na którym w przyszłości będą mogły powstać m. in. zespoły garaży.

Przy cmentarzu będzie można budować nowe bliźniaki

Na terenach w większości obecnie jeszcze zalesionych, przylegających do skrzyżowań ulicy Suwalnej z ulicami Orzechową i Jaśminową projekt nowego mpzp ustanawia nowe zabudowania w formie jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej w układzie albo wolnostojącym, albo bliźniaczym. Nowe powstałe w tej okolicy budynki mieszkalne nie będą mogły liczyć więcej niż 3 piętra i nie będą mogły być wyższe niż 12 metrów. Dla nieruchomości mających być w przyszłości zabudowane – a znajdujące się na tych terenach – przewidziano również minimum 30 procent powierzchni biologicznie czynnej i maksymalnie 50 procent maksymalnej powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działek budowlanych. Co więcej, domy jednorodzinne wolnostojące będzie można tu budować na działkach mierzących po minimum 400 m², natomiast jeden segment bliźniaka będzie można tu postawić na działkach mierzących po przynajmniej 250 m². Podobną intensywność zabudowy przewidziano na pozostałych terenach przeznaczonych w projekcie tego dokumentu przestrzennego pod jednorodzinną zabudowę mieszkaniową, również tą połączoną z usługami.

Szeregowce tylko przy fragmencie Suwalnej

Tereny intensywnej jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej w projekcie wskazanego mpzp przewidziano jedynie przy ulicy Suwalnej, tuż przed jej skrzyżowaniem z ulicą Jaśminową. Oznacza to, że tylko w tej lokalizacji w przyszłości będą mogły powstawać m. in. nowe szeregowce. Nowe budynki jednorodzinne nie będą mogły liczyć więcej niż 3 piętra i nie będą mogły być wyższe niż 12 metrów.

Maksymalnie 5-piętrowe bloki

Nowe bloki, w tym te z usługami na parterach, które będą tu mogły powstać w przyszłości m. in. przy ulicach Suwalnej, Olszankowej i Grzybowej będą mogły maksymalnie liczyć od 4 do 5 pięter, a ich maksymalne wysokości mają wynieść od 15 do 20 metrów. Nowe tego typu budynki będą mogły być budowane wyłącznie na działkach, których minimalne powierzchnie wyniosą po przynajmniej 1 tys. m ². Na wszystkich terenach zabudowy wielorodzinnej przewiduje się wprowadzenie wskaźników minimalnej powierzchni biologicznie czynnej na poziomie 25 procent i maksymalnej powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działek budowlanych na poziomie 40 procent.

Zabudowa usługowa

Nowe budynki usługowe, w tym również te, w których będą świadczone usługi publiczne realizowane na osiedlu Młodych w Legionowie nie będą mogły być wyższe, jak 12 metrów. Działki, na których takie budowle będą mogły powstać nie będą mogły mierzyć mniej, jak 500 m². Ich powierzchnie biologicznie czynne będą musiały wynosić przynajmniej po 20 procent, zaś procent maksymalnej powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działek budowlanych w przypadku tego typu zabudowy będzie mógł wynosić 60 procent.

Zespoły garażowe przy Olszankowej?

Na końcu ulicy Olszankowej, tuż przy granicy Legionowa z gminą Wieliszew, w projekcie mpzp zabezpieczono teren pod komunikację samochodową. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w przyszłości będą mogły być tu realizowane takie obiekty jak m. in. zespoły garażowe o wysokości do 5 metrów, czy też nowe miejsca parkingowe.

Parametry parkowania

Projektanci mpzp dla przeszło 25 hektarów położonych na osiedlu Młodych w Legionowie ustalili też parametry parkowania w tej przestrzeni. I tak, na terenach zabudowy wielorodzinnej ma obowiązywać wskaźnik 1,5 miejsca parkingowego na 1 mieszkanie, na terenach jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej – 2 miejsca parkingowe na 1 lokal mieszkalny powstały w takiej zabudowie, a na terenach zabudowy usługowej – przynajmniej 2 miejsca parkingowe na 1 lokal użytkowy.

Rysunek projektu mpzp dla osiedla Młodych w Legionowie, fot. UM Legionowo