Przychodnie wojskowa i „Na Górce” – NZOZ Legionowo oraz klinika Mediq to legionowskie ośrodki zdrowia, które zgłosiły się do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV. Piątek (11 grudnia) jest ostatnim dniem, w którym przyjmowane są zgłoszenia. Warto wiedzieć, że ostatnio rząd złagodził wymogi dotyczące tych placówek tak, aby do programu szczepień mogły się zgłosić mniejsze ośrodki zdrowia, zwłaszcza zaś te świadczące tylko usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
Legionowskie przychodnie zabiegają o szczepionki na koronawirusa
Piątek 11 grudnia jest ostatnim dniem, w którym przyjmowane są zgłoszenia placówek medycznych do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV. Po ich weryfikacji wykaz zakwalifikowanych podmiotów medycznych zostanie upubliczniony. Nastąpi to po 15 grudnia. Jeszcze nie wiemy, w ilu legionowskich ośrodkach zdrowia, szczepionka na Covid-19 będzie dostępna. Wiemy natomiast, że chęć wyszczepienia w tym zakresie mieszkańców Legionowa zgłosiły 3 największe ośrodki zdrowia w naszym mieście. Są to klinika Mediq przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Legionowo (NZOZ Legionowo) przy ulicy generała Józefa Sowińskiego oraz Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska (WSPL) przy ulicy Zegrzyńskiej na legionowskich Piaskach. Czy przychodnie zakwalifikują się do programu szczepień? To będziemy wiedzieć w przyszłym tygodniu.
Zachęty dla mniejszych przychodni
Niewykluczone, że do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV będą chciały przystąpić także i nieco mniejsze ośrodki zdrowia działające w Legionowie i w całym powiecie legionowskim. W ostatnim czasie rząd zmienił bowiem stawiane takim podmiotom wymagania, a z tłumaczeń Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) wynika, że złagodzenie tych kryteriów ma w jeszcze większym stopniu zachęcić placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) do dołączenia do programu szczepień przeciwko tej chorobie. Z tych nowych wytycznych wynika, że wymóg szczepień przez 5 dni w tygodniu nie będzie dotyczył właśnie placówek POZ. Od tego rodzaju placówek nie będzie również wymagane wskazanie zdolności do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu przez jeden zespół szczepiący.