PWK Legionowo przebudowuje infrastrukturę kanalizacyjną w rejonie SUW Łajski oraz przy Osiedlu Młodych. Prace są już na ukończeniu, a dzięki inwestycji teren znajdujący się za boiskiem położonym przy ul. Suwalnej przestanie być zabudowany pompownią ścieków, która zostanie zlikwidowana.
PWK Legionowo przebudowuje układ kanalizacyjny na odcinku od Osiedla Młodych do Punktu Zlewnego „Łajski”. Roboty budowlane wykonywane w rejonie ulicy Suwalnej i Olszankowej są końcowym etapem realizowanej przez spółkę inwestycji, która pozwoli na grawitacyjny odpływ ścieków z pominięciem istniejących przepompowni znajdujących się przy ul. Suwalnej na ternie Os. Młodych oraz „Terenowej” znajdującej się przy ul. Sikorskiego w bliskim sąsiedztwie Stacji Uzdatniania Wody Łajski. Pompownie te zostaną zlikwidowane, a teren uporządkowany.
Jak informuje Piotr Zberowski, dyrektor Techniczny Przedsiębiorstwa Wodociągowo – Kanalizacyjnego w Legionowie, inwestycja obejmuje budowę 897 metrów nowej sieci o średnicy 40 cm i 376 metrów o średnicy 30 cm. Czyli łącznie zostanie wybudowanych 1273 metrów nowej sieci kanalizacyjnej. Jednocześnie w trakcie robót wykonany zostanie remont 110 metrów istniejącej sieci kanalizacyjnej.
Chociaż jeszcze roboty budowlane generują niedogodności dla mieszkańców, to, jak zaznacza PWK Legionowo, weszły one już w ostatnią fazę realizacji. – Wykonano już 860 metrów z ogólnego zakresu robót budowlanych kanałów, co stanowi około 70 % sieci kanalizacyjnej zakładanej do wybudowania. Wszystkie prace planujemy zrealizować w październiku bieżącego roku. – mówi dyrektor Techniczny Spółki, Piotr Zberowski.
Mieszkańcy mogą być spokojni o naruszoną w trakcie inwestycji infrastrukturę. Zarówno wszystkie drogi, jaki i ścieżki rowerowe zostaną odtworzone. – Ścieżkę odbuduje ta sama firma, która ją pierwotnie budowała, zachowany zatem zostanie dokładnie jej profil, sposób wykonania i rodzaj nawierzchni – usłyszeliśmy w PWK Legionowo.
Inwestycja pozwoli spółce na znaczną redukcję kosztów. Kanalizacja grawitacyjna jest nieporównywalnie tańsza niż utrzymywanie dwóch przepompowni, które dodatkowo generują nieprzyjemne zapachy i stałe koszty eksploatacji. Należy zaznaczyć, że stare budynki pompowni z lat 70-tych są bardzo wyeksploatowane i nieefektywne byłoby wybudowanie w ich miejsce nowych, bardzo drogich obiektów, ponieważ generowałoby to dodatkowe, wysokie koszty stałe, związane z ich eksploatacją.
/ad/