Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne Legionowo przeprowadziło remont zbiornika wód deszczowych na terenie Stacji Uzdatniania Wody Łajski przy ulicy generała Władysława Sikorskiego w Legionowie. Zbiornik retencyjny, wybudowany jeszcze w latach 70-tych, uległ silnej degradacji i zapiaszczeniu.
Jak czytamy w komunikacie PWK Legionowo, „z uwagi na konieczność zabezpieczeń odbioru wód deszczowych z terenów przemysłowych spółki, Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne Legionowo sp. z o.o. przeprowadziło remont zbiornika wód deszczowych na terenie Stacji Uzdatniania Wody Łajski przy ulicy generała Władysława Sikorskiego w Legionowie”.
Stary zbiornik został wybudowany jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku w celu odprowadzania wód opadowych z terenów przemysłowych w tej części miasta. Między innymi funkcjonowała tutaj też słynna Fabryka Domów produkująca elementy z tzw. wielkiej płyty, dzięki której Legionowo nabrało dzisiejszego miejskiego charakteru. Większość obszaru fabryki, jak i innych przedsiębiorstw produkcyjnych w tym rejonie ze względu na swój charakter przemysłowy miało utwardzone tereny, co wymagało wybudowania ważnego obiektu hydrotechnicznego, jakim był zbiornik wód deszczowych.
Obecnie wody deszczowe odprowadzane do zbiornika pochodzą nie tylko z obszaru przemysłowego Mazowieckiego Kombinatu Budowlanego Legionowo, ale również z terenu innych zakładów. Powierzchnia całkowita zbiornika otwartego wynosi około 3000 m2 i może pomieścić około 6000 m3 wód deszczowych. Z biegiem lat obiekt uległ silnej degradacji, a także znacznemu zapiaszczeniu do tego stopnia, że był praktycznie zasypany osadami z piasku. Najpierw przedsiębiorstwo oczyściło zbiornik z zalegającego piasku. Następnie wzmocniono elementy żelbetowe i skarpy.
– W ostatnich latach skarpy zaczęły się osuwać, co groziło uszkodzeniem zbiornika, który mógł być niezdolny do odbierania okolicznych wód deszczowych. PWK Legionowo podjęło decyzję o pilnej naprawie w trybie awaryjnym zbiornika retencyjnego. Naprawa polegała na rozbiórce istniejącego koryta będącego jednocześnie murem oporowym skarpy. Przystąpiono do wykonania nowej konstrukcji żelbetowej koryta. Skarpy zostały również zabezpieczone przed osuwaniem i wyłożone kamieniem z odzysku – mówi Grzegorz Gruczek, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego Legionowo sp. z o.o.
Pierwotnie wody opadowe miały być odprowadzane do Kanału Bródnowskiego za pomocą przepompowni wód deszczowych zlokalizowanej przy zbiorniku retencyjnym. Koncepcji tej nie zrealizowano, a przedsiębiorstwo poddało zbiornik renowacji.