Legionowo. Czy radni pomogą naukowcom z GreenHeat w dotarciu do legionowian ogrzewających się kopciuchami?

smog_maska

Smog, fot. GP (archiwum)

Trwa diagnoza potrzeb ciepłowniczych legionowian w celu stworzenia nowatorskich rozwiązań w zakresie czystego ogrzewania dopasowanego do lokalnych warunków. Jej częścią będzie m. in. montaż wewnątrz i na zewnątrz domów ochotników czujników mierzących jakość powietrza. Naukowcy z realizowanego w Legionowie projektu GreenHeat proszą radnych o pomoc w dotarciu do mieszkańców wciąż korzystających z pieców węglowych.

Legionowski samorząd w trosce o jakość powietrza przystąpił do pilotażowego projektu GreenHeat, którego celem jest wypracowanie indywidualnych rozwiązań na rzecz realnej eliminacji z terenu miasta pieców węglowych. Na tą okoliczność naukowcy i eksperci będący twarzami tego projektu chcą zdiagnozować potrzeby ciepłownicze legionowian, zrozumieć ich wybory, przekonać ich do metod czystego ogrzewania, a następnie doradzić im w zakresie pozyskiwania źródeł finansowania dla tych proekologicznych inwestycji.

 

Jeden radny już pomógł

Pierwszy etap tego projektu w Legionowie już rozpoczęto – trwa bowiem diagnozowanie potrzeb ciepłowniczych jego mieszkańców. Eksperci napotykają jednak na pewne przeszkody. – Najwięcej trudności mamy w dotarciu do osób, które mają piece węglowe – przekazali naukowcy z projektu GreenHeat radnym z komisji rozwoju miasta w poniedziałek, 25 października 2021r., prosząc ich zarazem o pomoc w dotarciu do tych mieszkańców, którzy jeszcze korzystają ze wskazanych źródeł ciepła. Na ten apel jeszcze podczas posiedzenia komisji odpowiedział radny Mirosław Grabowski ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS). Samorządowiec wskazał, że na osiedlu Kozłówka, przy filii żłobka miejskiego jest jeden taki blok, którym zarządza miejska spółka KZB Legionowo i w którym to budynku jeszcze obecnie wykorzystuje się piece węglowe. – Właśnie takich wskazówek oczekujemy – ucieszyli się eksperci z GreenHeat.

Wywiady, sondaże, warsztaty oraz montaż czujników jakości powietrza w i przy domach ochotników

W ramach diagnozy potrzeb ciepłowniczych legionowian na terenie miasta przeprowadzona będzie z nimi seria wywiadów i sondaży. Mieszkańcy mogą też skorzystać z warsztatów, które zaplanowano na początku listopada 2021r. Ochotnicy będą mogli zamontować wewnątrz i na zewnątrz budynku czujnik mierzący jakość powietrza . Po zdiagnozowaniu potrzeb  mieszkańców, eksperci zajmą się wypracowaniem indywidualnych rozwiązań w zakresie eliminacji pieców węglowych na rzecz czystego ogrzewania.

Projekt GreenHeat

Grono eksperckie diagnozujące potrzeby legionowian tworzą osoby związane z Instytutem Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk, Fundacją KEZO przy Centrum Badawczym Polskiej Akademii Nauk, Akademią Leona Koźmińskiego, Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych oraz z norweskimi uniwersytetem w Bergen i Instytutem Fundacji Badań Powietrza. Wartość prowadzonego w Legionowie projektu badawczego opiewa na kwotę blisko 6,6 mln zł. Pieniądze te pochodzą z funduszy m. in. islandzkich i norweskich w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz z budżetu Polski w ramach badań prowadzonych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).