Legionowo. Ratusz tłumaczy zmiany w Budżecie Obywatelskim. „Realizacja rozpocznie się zgodnie z planem”

Koronawirus-Ratusz (5)

Urząd Miasta w Legionowie, fot. GP/kg (archiwum GP)

W tym tygodniu opublikowaliśmy artykuł na temat możliwych opóźnień związanych z realizacją Budżetu Obywatelskiego w Legionowie. Opisaliśmy w nim, jak w związku z pandemią koronawirusa zmieni się harmonogram realizacji Budżetu Obywatelskiego. 

 

Po naszej publikacji skontaktował się z nami Kamil Stępkowski z legionowskiego magistratu z chęcią dokładnego wyjaśnienia, dlaczego takie decyzje podjęto. Chciał także rozwiać wątpliwości o możliwych opóźnieniach związanych z jego realizacją, już po przeprowadzonych konsultacjach. Poniżej informacja przesłana nam z Urzędu Miasta Legionowo.

 

 

Budżet Obywatelski to niezwykła inicjatywa, która opiera się przede wszystkim na uczestnictwie obywateli i ich społecznym zaangażowaniu. Nic więc dziwnego, że każdy problem wpływający na możliwość kontaktu, w tym przypadku bezpośredniego mocno oddziałuje na jego sukces bądź porażkę. W przypadku Budżetu Obywatelskiego takim wyznacznikiem jest frekwencja.

W Legionowie postawiliśmy na wyjątkową otwartość i zaangażowanie mieszkańców w ten projekt. Liczymy, że wielu z nich weźmie udział w spotkaniu oraz dyskusji dotyczącej inwestycji zgłoszonych przez projektodawców. Mamy nadzieję, że jeszcze więcej osób włączy się w głosowanie. W końcu Budżet Obywatelski to działanie w formie – mieszkańcy dla mieszkańców.

Niestety obecnie mocnym czynnikiem hamującym tą inicjatywę jest pandemia koronawirusa. W wielu miastach wpłynęła ona na decyzję o braku realizacji Budżetu Obywatelskiego (np. Zielona Góra), przesunięciu harmonogramu (np. Bydgoszcz) lub była nieodzownym elementem zmniejszenia frekwencji (np. w Krakowie zagłosowało 18% mniej mieszkańców w stosunku do 2019 r. oraz o prawie 34% mniej od roku z największym ich udziałem).

Wszystkie powyższe elementy miały wpływ na podjęcie przez nas decyzji o nieznacznym przesunięciu terminów związanych z procesem Budżetu Obywatelskiego 2020/2021. Przy czym od razu zaznaczyć trzeba, że realizacja projektów rozpocznie się od 1 stycznia 2022 r., w tym zakresie nie dochodzi więc do żadnych zmian.

Już wcześniej układając harmonogram Budżetu Obywatelskiego liczyliśmy się z ogromnym wpływem pandemii na jego proces. Dlatego pozostawiliśmy pewien zakres czasowy, który pozwala na korekty. Widząc jak obecnie rozwija się sytuacja w kwestii szczepień, a także na podstawie zdobytego doświadczenia z tego roku zdecydowaliśmy się skorzystać z możliwości i przedstawić radnym zmodyfikowany harmonogram.

Największe zmiany to przede wszystkim przesunięcie planowanego spotkania oraz dyskusji o projektach i głosowania, na późniejszy termin. Chcemy w ten sposób ograniczyć wpływ czynników zewnętrznych na frekwencję. Pragniemy też utrzymać papierowe i elektroniczne głosowanie. Seniorzy podczas odbytych spotkań i kontaktów w ramach tematu Budżetu Obywatelskiego niejednokrotnie zaznaczali jak bardzo chcą być aktywni podczas głosowania, a także zaznaczali, że jego forma tradycyjna to dla nich korzystne rozwiązanie.

Staramy się, aby Budżet Obywatelski pomimo niezwykłych i niecodziennych czynników zewnętrznych, był jak największym świętem społeczeństwa obywatelskiego. Proces przyjmowania projektów pokazał, że Legionowianie skupiają się na aktywności dla dobra wspólnego, prezentując różnorodne pomysły. Zmiany w harmonogramie, które pozwolą na większy udział mieszkańców w prezentacjach, dyskusji a także w głosowaniu to ważny i zasadny cel do którego staramy się dążyć. Pragniemy, aby podczas Budżetu Obywatelskiego każdy kto weźmie w nim udział miał świadomość tego, że uczestnicząc w nim robi to nie tylko dla swojego dobra, ale i dla dobra naszej „Małej Ojczyzny”.

Kamil Stępkowski

Urząd Miasta Legionowo