Kolejne ronda w Legionowie mogą mieć nowe nazwy. Dokładnie chodzi o rondo u zbiegu ulic Zygmunta Krasińskiego i Jana III Sobieskiego oraz Adama Mickiewicza i Jagiellońskiej. Urząd Miasta Legionowo zaproponowała, żeby pierwsze rondo nosiło nazwę “Rondo Legionowskich Organizacji Pozarządowych” natomiast drugie “Rondo Mikołaja Bożyma”. W tej sprawie, 10 lipca legionowski magistrat udostępnił dla mieszkańców internetową ankietę, w której będą oni mogli wypowiedzieć się za lub przeciwko powyższym propozycjom nazw dla rond. Ankieta będzie dostępna do 24 lipca.
– Zapraszamy do udziału w konsultacjach dotyczących nadania nazwy rondom – u zbiegu ulic: Zygmunta Krasińskiego oraz Jana III Sobieskiego (Rondo Legionowskich Organizacji Pozarządowych) oraz u zbiegu ul. Adama Mickiewicza i Jagiellońskiej (Rondo Mikołaja Bożyma). – przekazał w komunikacie Urząd Miasta Legionowo.
W internetowej ankiecie przygotowanej przez legionowski ratusz można wziąć udział do 24 lipca br. pod TYM adresem.
Propozycja nazwy “Rondo Legionowskich Organizacji Pozarządowych”
Legionowski ratusz tłumaczy, dlaczego akurat ta nazwa ma pasować do jednego z najważniejszych rond na terenie miasta:
- Znaczenie organizacji pozarządowych: Organizacje pozarządowe odgrywają kluczową rolę w systemie demokratycznym, pełniąc funkcję mediatora między władzami a mieszkańcami, wspierając rozwój społeczny, kulturalny i edukacyjny. W Legionowie organizacje te od lat angażują się w realizację projektów, które przynoszą korzyści lokalnej społeczności.
- Coroczne obchody Święta Organizacji Pozarządowych: Co roku w Legionowie odbywa się Święto Organizacji Pozarządowych, którego ostatnia edycja, pod hasłem „Gramy w zielone”, została szeroko relacjonowana na stronie internetowej miasta. Wydarzenie to podkreśla znaczenie organizacji pozarządowych w życiu miasta i ich wkład w budowanie lokalnej wspólnoty.
- Lokalizacja ronda: Wybrane rondo, zlokalizowane w sąsiedztwie Targowiska Miejskiego, jest strategicznym punktem w mieście. Targowisko to symbol wymiany i współpracy, co doskonale koresponduje z misją organizacji pozarządowych, które również działają na rzecz wspólnego dobra.
- Symboliczny gest uznania: Nadanie nazwy „Rondo Legionowskich Organizacji Pozarządowych” byłoby formą podziękowania zaangażowanym mieszkańcom i organizacjom, a także inspiracją dla kolejnych pokoleń do działania na rzecz społeczności lokalnej.
fot. Urząd Miasta Legionowo
Propozycja nazwy ”Rondo Mikołaja Bożyma”
Legionowski ratusz tłumaczy również, dlaczego akurat ta nazwa ma pasować do drugiego z rond na terenie miasta:
Mikołaj Bożym (1888-1940) – Zasłużony działacz samorządowy i społeczny, wójt Legionowa, zamordowany w Palmirach 26 lutego 1940 r.
Mikołaj Bożym urodził się 5 stycznia 1888 r. we wsi Skrzeszew. W 1905 r. rozpoczął praktykę szewską w jednym z warsztatów w Warszawie. Tu podjął antycarską działalność i współpracę z Narodowym Związkiem Robotniczym. Poszukiwany przez carską żandarmerię powrócił do rodzinnego Skrzeszewa, gdzie agitował okolicznych mieszkańców. W 1907 r. podczas jednego z wieców zniszczył portret cara Mikołaja Il, za co został uwięziony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej.
Po odzyskaniu niepodległości M. Bożym całą swoją energię poświęcił pracy społecznej. W okresie międzywojennym mieszkał w Legionowie. Działał aktywnie w samorządzie szczebla gminnego i powiatowego. W drugiej połowie lat 20. należał do inicjatorów utworzenia Urzędu Pocztowo-Telegraficznego w Legionowie (wówczas Jabłona Gucin), Ochotniczej Straży Pożarnej, Kasy im. Stefczyka. Jako członek Wydziału Powiatowego Sejmiku Warszawskiego usilnie zabiegał o utworzenie samodzielnej gminy Legionowo, co udało się zrealizować 17 marca 1930 r.
Równolegle rozwijał działalność gospodarczą. Na początku lat 30. na posesji przy ul. Kościuszki 15 (dziś 9B) założył: ,,Wytwórnię Wyrobów Betonowych M. Bożym i Syn”. Jego zakład specjalizował się w produkcji rur, płyt chodnikowych, pustaków itp. W 1930 r. bezinteresownie przekazał betonowe kręgi i wybudował studnię przy ul. Jagiellońskiej dla przyszłej Szkoły Powszechnej nr 2. W połowie lat 30. aktywnie wspierał ofiary powodzi. 9 listopada 1932 r. za działalność społeczną i samorządową M. Bożym został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi przez premiera RP Aleksandra Prystora. Za działalność niepodległościową otrzymał w 1933 r. Odznakę Pamiątkową Więźniów Ideowych.
Wybuch II wojny światowej zastał M. Bożyma w Legionowie. 8 września 1939 r stanął on na czele 15-osobowego Obywatelskiego Zarządu Gminy Legionowo, w którego skład ochotniczo weszli ważniejsi działacze społeczni, radni i przedsiębiorcy. Opiekowali się mieszkańcami szukającymi wsparcia po opuszczeniu Legionowa przez dotychczasowe władze gminy. Niedługo po wkroczeniu Niemców M. Bożyma usunięto z zajmowanego stanowiska. Kilka miesięcy później został aresztowany wraz z synem i rozstrzelany 26 lutego 1940 r. w lesie koło Palmir. Tego dnia wraz z nimi zamordowano 190 osób – mieszkańców Legionowa i okolic. Zasługi Mikołaja Bożyma dla Legionowa wciąż oczekują na upamiętnienie w przestrzeni miasta, co miejmy nadzieję niedługo nastąpi.