XVI edycja konkursu „Legiony a niepodległość Polski w latach 1914-1918. Rola Józefa Piłsudskiego.” Na początku listopada, jubileuszowe 95-lecie gen. Stanisława Mandykowskiego zbiegło się z finałem 16. edycji legionowskiego konkursu historycznego o Legionach Polskich.
Aby uczcić podwójny jubileusz, 11 nowych laureatów konkursu w towarzystwie dowcipnego i będącego rówieśnikiem Legionowa generała, po raz kolejny skosztowało miejskiej historii, tym razem goszcząc w „Restauracji Legionowskiej” przy smacznym obiedzie.
16-lecie konkursu „legionowego” w 95-lecie generała
Finał dedykowanego uczniom legionowskich podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych konkursu „Legiony a niepodległość Polski w latach 1914–1918. Rola Józefa Piłsudskiego” co roku zazwyczaj zbiega się z miejskimi obchodami Święta Niepodległości (11 listopada). W tym roku, ta iście historyczno-patriotyczna gala szkolna niemal złączyła się z rocznicą 95-tych urodzin (4 listopada) żarliwego patrioty gen. Stanisława Mandykowskiego, czyniąc go tym samym swoim niejako podwójnym honorowym gościem.
Popularno-naukowa sesja i historyczne przedstawienie
W dniach 7-8 listopada, w ramach tegorocznej gali finałowej konkursu zorganizowano aż 2 szkolne uroczystości. Jako pierwsi świętowali uczniowie miejskich podstawówek i gimnazjów w Zespole Szkolno-Przedszkolnym (ZSP) im. Legionów Polskich 1914-1918 przy ulicy Jana Pawła I 2 w Legionowie. Goście, wśród których znaleźli się m. in. wiceprezydent Lucjan Chrzanowski oraz szef lokalnego „Muzeum Historycznego” Jacek Szczepański, dowiedzieli się „Jak obchodzono w sierpniu 2014r. w Polsce 100-lecie utworzenia Legionów Polskich” z przygotowanej specjalnie na tę okazję przez uczniów z gimnazjum nr 6 sesji popularno-naukowej. Z kolei podczas drugiej finałowej gali w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych (PZSP) im. Jerzego Siwińskiego przy ulicy Targowej 73A w Legionowie, uczestniczący w niej m. in. spece od oświaty w powiecie Janusz Kubicki i Tomasz Lisowski z zaciekawieniem oglądali przedstawienie teatralne, sięgające do korzeni Legionowa, rozważań i dyskusji powstałych tuż przed jego utworzeniem.
Pendolino zabierze ich na krakowskie Oleandry patriotyzmu
Pomysłodawca konkursu, legionowianin Henryk Matuszewski, znany w mieście z zamiłowania do Legionów Polskich, gratulując wiedzy tegorocznym 11 laureatom porównał niesłabnące zainteresowanie udziałem w tym konkursie lokalnej młodzieży do wartego naśladowania współczesnego patriotyzmu. Tuż przed wręczeniem nagród wspomniał o wciąż jeszcze otwartej wystawie „Z Oleandrów do Niepodległości” w Krakowie, w której uroczystym otwarciu sam ostatnio uczestniczył. – Może warto wsiąść do Pendolino, które taniej i szybciej zawiezie Was na krakowskie Oleandry. Tam, na pamiątkowej wystawie czekają wielkoformatowe zdjęcia Pierwszej Kompanii Kadrowej i inne eksponaty związane z Legi0nami. Ta podróż byłaby pięknym podziękowaniem dla tych, którzy nie szczędząc krwi wywalczyli nam niepodległość – tak Henryk Matuszewski zachęcał legionowską młodzież do tej iście patriotycznej podróży.
11 laureatów na 16-lecie konkursu
Najmłodszymi laureatami 16. edycji konkursu „Legiony a niepodległość Polski w latach 1914-1918. Rola Józefa Piłsudskiego” zostali 4 uczniowie z 2 legionowskich podstawówek, Michał Suchożebrski (SP nr 2), Bartłomiej Durjasz (SP nr 2), Tymoteusz Lachowski (SP nr 4) oraz Mariusz Walczak (SP nr 2). Tablety, unikalne albumy oraz książki o typowo legionowej tematyce powędrowały też do 4 finalistów z 4 gimnazjów w mieście, Łukasza Pacochy (Gimn. nr 2), Rafała Kaska (Gimn. nr 4), Mateusza Chojnackiego (Gimn. Salezjańskie) i Sary Majewskiej (Gimn. nr 1). Ponadto laury przypadły w udziale również 3 najstarszych uczniów z 3 szkół ponadgimnazjalnych działających w powiecie. Zabrali je Adrian Worońko (PZSP im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie), Karolina Grześkiewicz (PZSP im. Włodzimierza Wolskiego w Serocku) oraz Dominik Sierant (LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie).
Sponsorami nagród w 16. edycji konkursu „Legiony a niepodległość Polski w latach 1914-1918. Rola Józefa Piłsudskiego” byli: Urząd Miasta Legionowo, Starostwo Powiatowe w Legionowie, Muzeum Historyczne w Legionowie, Salon Optyczny Stanisław Gołąbek Legionowo, Restauracja Legionowska, Konrad Michalski radny Rady Miasta Legionowo w kadencji 2010-2014, Apteka na Skarpie Legionowo.