Legionowo. Skrzyżowanie ulic Suwalnej i Olszankowej na osiedlu Młodych. Lepsze światła czy rondo?

dav

Skrzyżowanie ulic Suwalnej i Olszankowej na osiedlu Młodych w Legionowie, fot. GP (archiwum)

Co powstanie na skrzyżowaniu ulic Suwalnej i Olszankowej na osiedlu Młodych w Legionowie? Legionowski ratusz opowiedział się za tańszymi światłami, zaś starostwo bardziej stawia na rondo. Obecnie ważą się losy tego, które rozwiązanie zostanie wybrane.

 

Celem przebudowy skrzyżowania ulic Suwalnej i Olszankowej na osiedlu Młodych w Legionowie jest poprawa bezpieczeństwa i drożności ruchu. Włodarze zastanawiają się właśnie nad wyborem najwłaściwszych rozwiązań. W  starostwie przygotowana została koncepcja tej inwestycji. Zawiera ona trzy rozwiązania. Pierwsze jest najtańsze i przewiduje tam montaż sygnalizacji świetlnej. Kolejne dwa są droższe i bardziej zaawansowane i przewidują budowę w tym miejscu m. in. ronda oraz lewoskrętów. – Wysłaliśmy ten dokument do Urzędu Miasta w Legionowie. Urzędnicy odpowiedzieli nam, że Legionowo jest za rozwiązaniem najtańszym tj. tym ze sygnalizacją świetlną – wyjaśniał radnym powiatowym na wczorajszej sesji (25 maja) starosta, Sylwester Sokolnicki. – Nie chcę powiedzieć, że my się z tą opinią zgadzamy. Musimy to wyważyć. Nie chcemy, żeby tylko było tanio, chcemy, aby perspektywa tego skrzyżowania wyprzedzała lata na przyszłość. Nie może to być rozwiązanie jednorazowe, krótkotrwałe – dodał.

 

 

 

Trzeba udrożnić ruch na ulicy Suwalnej!

Ze stanowiskiem legionowskiego magistratu w sprawie montażu świateł polemizował również radny Mirosław Kado. – Dziwi mnie odpowiedź miasta Legionowa, że najlepszym rozwiązaniem będą tu światła. Trzeba lepiej udrożnić ruch na ulicy Suwalnej. Dopóki nie powstanie alternatywna ulica w Alei Róż, to ulica Suwalna jest i będzie naturalną obwodnicą przebudowanej drogi krajowej nr 61. Tam ruch zawsze będzie bardzo duży – zauważył samorządowiec.

Policja sugeruje lepsze doświetlenie

W przeszłości, legionowskie starostwo przebudowało wspomniane skrzyżowanie, zainstalowało tam również znak świetlny z radarem sygnalizującym nadjeżdżającym pojazdom ich prędkości, a w przypadku przekroczenia tych dozwolonych tj. 40 kilometrów na godzinę wyświetlającym prośbę o jej zredukowanie. Z kolei w tym roku legionowska drogówka zarekomendowała lepsze doświetlenie tego miejsca. – Zmiana światła nad przejściem dla pieszych z żółtego na biały bardzo dużo daje – sugerował w lutym asp. szt. Andrzej Janecki, wiceszef legionowskiej drogówki.