W sobotę (14 września) od godz. 10 do 15 w Urzędzie Miasta Legionowo (ul. Józefa Piłsudskiego 41) odbędzie się kolejna akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Wydarzenie organizuje Fundacja DKMS i legionowski ratusz.
– Pokonajmy nowotwory krwi, przyjdź i zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku. Zapraszamy do Urzędu Miasta Legionowo 14 września br. w godz. 10:00-15:00, aby dokonać rejestracji w DKMS jako potencjalny dawca szpiku. Twój bliźniak genetyczny czeka na dawcę szpiku… – informują i zachęcają pracownicy legionowskiego ratusza.
Według różnych danych średnio w Polsce co godzinę ktoś zapada na nowotwór krwi. Do chorób z grupy raka krwi zalicza się te z układu krwiotwórczego: ostra białaczka szpikowa, przewlekła białaczka szpikowa, ostra białaczka limfoblastyczna, przewlekła białaczka limfocytowa i mielofibroza. Do nowotworów układu chłonnego należą: chłoniaki nieziarnicze, chłoniaki Hodkina i szpiczak plazmocytowy. Najczęściej objawy nowotworów krwi są mało niepokojące, dlatego często wiele osób dowiaduje się o nich późno i poznaje dramatyczną diagnozę. Objawami białaczek mogą być: ciągłe zmęczenie, osłabienie, gorączka i ból głowy. W przypadku nowotworów układu chłonnego niepokojącymi objawami mogą być: powiększone węzły chłonne, ciągłe zmęczenie, brak odporności powodujący wysoką podatność na infekcje. Niepokojącym objawem może być również przeciągające się przeziębienie.
Osoby dorosłe zapadają najczęściej na przewlekłą białaczkę limfocytową, natomiast u dzieci przeważa białaczka limfoblastyczna. Często okazuje się, że dla uratowania życia i zdrowia osób chorób niezbędny jest przeszczep szpiku kostnego. Czasami udaje się znaleźć dawcę wśród członków rodziny, jednak przeważnie osobom chorym życie ratują osoby niespokrewnione tzw. „bliźniacy genetyczni”, którzy mogą mieszkać nawet na drugim końcu świata. Niestety znalezienie osoby, której antygeny zgodności tkankowej są takie same jak osoby chorej, jest bardzo trudne. Dlatego ważne jest, żeby jak najwięcej z nas rejestrowało się w bazach danych osób, które są gotowe w każdej chwili pomóc chorym dzięki swojemu szpikowi kostnemu lub komórkom macierzystym.
Jak zostać potencjalnym dawcą szpiku?
Jedną z największych na świecie baz danych osób, które są gotowe pomóc chorym na nowotwory krwi, jest Fundacja DKMS. Została ona założona w 1991 roku w Niemczech z inicjatywy lekarza, Petera Harf`a, którego żona zachorowała na białaczkę. Od tego czasu Fundacja DKMS cały czas poszerza swoją bazę danych poprzez uruchamianie kolejnych Centrów Dawców, które działają w Niemczech, USA, Polsce, Wielkiej Brytanii, Chile i Indiach. Obecnie w bazie danych Fundacji DKMS zarejestrowanych jest około 10 mln osób z całego świata, z czego blisko 2 mln osób z Polski. Na stronie internetowej Fundacji DKMS można znaleźć dokładny opis tego, jak zapisać się do bazy danych i jakie trzeba wykonać czynności, a jest to bardzo proste. Nie wychodząc z domu można dokonać rejestracji internetowo. Następnie wysyłany jest do takiej osoby pakiet zawierający pałeczki, za pomocą których potencjalny dawca sam pobiera sobie wymaz z wewnętrznej strony policzka. Taki pakiet należy odesłać i już możemy zostać dodani do bazy danych potencjalnych dawców szpiku kostnego. W każdej chwili osoby, które zgłosiły się do bazy danych takiej jak ta prowadzonej przez Fundację DKMS, mogą otrzymać informację, że gdzieś na świecie pojawił się jego „genetyczny brat bliźniak” potrzebujący pomocy. Przez 33 lata istnienia bazy danych Fundacji DKMS ponad 80 tys. osób zarejestrowanych pomogło osobom chorym.