Legionowo. W sobotę rusza ambulatorium. Zszyją, założą gips na miejscu

Przychodnia

Wejście do przychodni od strony ul. Słowackiego (fot. GP/kg)

Na sobotę 3 marca zaplanowano uruchomienie ambulatorium w Legionowie. Teraz przy przychodni przy ul. Sowińskiego 4 udzielona zostanie pomoc w zakresie chirurgii ogólnej oraz chirurgii urazowo-ortopedycznej. 

Jeżeli nie wystąpią żadne nieprzewidziane zdarzenia, w sobotę 3 marca o godzinie 8.00 swoją działalność rozpocznie ambulatorium. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Legionowie, w placówce realizowane będą specjalistyczne świadczenia gwarantowane w zakresie chirurgii ogólnej oraz chirurgii urazowo-ortopedycznej. Teraz mieszkańcy powiatu będą na miejscu w Legionowie będą mogli liczyć na zszycie i opatrzenie rany, uzyskanie pomocy w przypadku złamań niewymagających cięć chirurgicznych. Na miejscu będzie także prowadzone rozpoznawanie stanów zagrożenia życia, kierowanie do szpitala na ostry dyżur pełniony w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

 

 

Ponadto każdy z mieszkańców powiatu będzie mógł skorzystać z usług obejmujących drobne zabiegi możliwe do wykonania w warunkach ambulatorium z wykorzystaniem wiedzy medycznej dyżurującego lekarza.

Kto będzie na miejscu

W ambulatorium zatrudniony został zespół osób wykonujących zawody medyczne lub inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia do udzielania świadczeń opieki zdrowotne. Zespół będzie się składał z lekarza, pielęgniarki, technika RTG, zespołu transportu medycznego (kierowca i ratownik medyczny), rejestratora medycznego. Usługi zdrowotne w zakresie ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych w zakresie chirurgii ogólnej oraz urazowo-ortopedycznej będą udzielane przez zespół medyczny w godzinach 19.00 – 24.00 w dni robocze oraz 8.00 – 24.00 w soboty, niedziele i święta.

Jak będzie wyglądać praca ambulatorium?

Z informacji, które uzyskaliśmy w ZOZ Legionowo, każdy pacjent chcący skorzystać z pomocy ambulatorium najpierw będzie zgłaszał się w rejestracji (wejście od strony ul. Słowackiego). Tam rejestratorka medyczna pokieruje pacjenta do odpowiedniego gabinetu chirurgicznego, gdzie będzie dyżurował chirurg ogólny lub lekarz ortopeda. Każdy pacjent będzie otrzymywał na miejscu informację dla swojego lekarza POZ, aby otrzymać dalsze skierowania do lekarzy specjalistów w ramach ubezpieczenia. Takie rozwiązanie jest konieczne, ponieważ ambulatorium finansowane jest ze środków samorządowych, nie z ubezpieczenia powszechnego. Podobnie będzie wyglądała także kwestia recept, które nie będą mogły być wypisywane z refundacją, a wyłącznie na pełną cenę leku.