Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa (SMLW) w Legionowie pracuje nad zmianą sposobu podziału kosztów zużytej przez będące pod jej zarządem budynki wielorodzinne energii cieplnej. Jedną z tych zmian ma być wprowadzenie do comiesięcznych czynszów mieszkaniowych stałej opłaty za cyrkulację ciepłej wody w rurach. Innymi słowy, lokatorzy będą płacić nawet wtedy, kiedy nie będą zużywać ciepłej wody.
Za trzymanie ciepłej wody w spółdzielczych rurach w stałej gotowości, w 2024 r. trzeba będzie zapłacić
Redakcja Gazety Powiatowej ustaliła, że legionowska SMLW pracuje obecnie nad zmianą sposobu podziału kosztów zużytej przez będące pod jej zarządem budynki wielorodzinne energii cieplnej. Efekty tych prac mają zostać ujęte w spółdzielczym regulaminie, uchwalonym następnie przez spółdzielczą Radę Nadzorczą. Jedną z nowości, która ma się pojawić w pozycjach umieszczanych na comiesięcznych rozliczeniach kosztów spółdzielczych mieszkań ma być stała opłata za cyrkulację ciepłej wody w rurach. Innymi słowy, za trzymanie ciepłej wody w stałej gotowości, spółdzielcy będą musieli zapłacić. Ma to nastąpić już w 2024 r. Kiedy dokładnie? Na ten moment jeszcze nie wiadomo. Powyższe zmiany podyktowane są modyfikacją prawa na szczeblu ogólnokrajowym. Ich podstawami prawnymi są natomiast ustawa o prawie energetycznym oraz rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 7 grudnia 2021 r. oraz Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 27 lutego 2015 r.
Jak to jest obecnie?
W zużytej przez spółdzielcze bloki energii cieplnej, uwzględniana jest również energia cieplna zużyta do podgrzewu zimnej wody. Co ważne, nie ma oddzielnych liczników podsumowujących faktyczne zużycie tego medium do podgrzewu wody. Aktualny regulamin legionowskiej SMLW mówi, że zaliczka za podgrzew wody uwzględniania w comiesięcznych opłatach za mieszkania jest kalkulowana dla wszystkich spółdzielczych lokali w oparciu o współczynnik 0,32 GJ niezbędny do podgrzania 1 m³ wody. Obecnie koszt ten jest taki sam dla wszystkich spółdzielców i wynosi 47,20 zł za podgrzew 1 m³ zimnej wody. Szerzej o sposobie rozliczania zużytej przez spółdzielcze budynki energii cieplnej informowaliśmy w tej wiadomości.
Każdy blok będzie płacił inne stawki za podgrzew wody
W 2024 r. w spółdzielczych zasobach mieszkaniowych ma się diametralnie zmienić sposób rozliczania energii cieplnej. Ciepłomierze istniejące w każdym spółdzielczym bloku mają oddzielnie liczyć energię cieplną zużytą przez taki budynek do ogrzania znajdujących się w nim mieszkań oraz tę wykorzystaną do podgrzania wody przez wszystkich lokatorów w nim zamieszkałych. W ramach energii cieplnej zużytej przez dany budynek do podgrzania wody ma zostać wprowadzona stała miesięczna opłata za tzw. cyrkulację ciepłej wody w rurach. Z uwagi na różną ilość ciepła zużytą przez poszczególne spółdzielcze bloki do podgrzania zimnej wody, ta tzw. opłata cyrkulacyjna w każdym bloku będzie miała różną wysokość. Mówi się, że jej wysokość ukształtuje się na poziomie od 40 do 60 procent ciepła, dotąd rozliczanego na poczet podgrzewu wody.
Zmienią się także i pozostałe stawki
Wprowadzenie tzw. opłaty cyrkulacyjnej do comiesięcznych rozliczeń za utrzymanie spółdzielczych mieszkań pociągnie za sobą także i inne zmiany. Mianowicie, zmienią się stawki za podgrzew zimnej wody i najpewniej te związane z naliczanym za 1 m² mieszkania centralnym ogrzewaniem. Te pierwsze, czyli za podgrzew wody na pewno się zmniejszą, jeśli zaś chodzi o te drugie tj. te związane z centralnym ogrzewaniem, w tym momencie nie da się tego jednoznacznie przesądzić.
Cyrkulacja wody w rurach stanowi część kosztów zmiennych podgrzania wody. SMLW w Legionowie kupuje ciepło od miejskiej elektrociepłowni m. in. po to, aby przygotować ciepłą wodę dla każdego mieszkania w danym bloku, niezależnie od ilości zużycia tej wody. Niemniej, ta krążąca w rurach zimna woda musi zostać podgrzana, tak aby każdy ze spółdzielców i to w każdej chwili mógł jej użyć. Może się więc zdarzyć, że ktoś wyjedzie na parę miesięcy, zakręci kurki z wodą, ale za trzymanie ciepłej wody w gotowości i tak będzie musiał zapłacić.
Inne spółdzielnie już korzystają z tych rozwiązań
Po tego typu rozwiązania już w przeszłości sięgnęły także i inne krajowe spółdzielnie. Tak się stało w 2011 r. m. in. w spółdzielni Przełom w Mińsku Mazowieckim. Wówczas stałą opłatę cyrkulacyjną za krążenie ciepłej wody w rurach wprowadzono dobrowolnie, a nie obligatoryjnie, jak to będzie miało miejsce w 2024 r. w ramach legionowskiej SMLW. Przedstawiciele spółdzielni Przełom już w przeszłości przekonywali do słuszności tego typu rozwiązań argumentami typu, że taki sposób naliczania tych opłat jest po prostu sprawiedliwszy dla mieszkańców. – Koszty podgrzania wody poniesione przez daną nieruchomość pokrywali tylko ci, którzy z niej korzystali, choć jest ona przygotowana dla wszystkich mieszkańców. Zdarzało się więc, że w niektórych lokalach w ogóle ciepłej wody nie używano. Po prostu zimną wodę podgrzewano na gazie, który jest rozliczany ryczałtem ustalanym w oparciu o liczbę osób mieszkających w danym lokalu. Tacy lokatorzy nic za ciepłą wodę nie płacili. Koszty jej podgrzania dla nich pokrywali więc sąsiedzi – podkreślali przedstawiciele tej spółdzielni na łamach dziennika Rzeczpospolita w 2011 r.