Radni zgodzili się bez przetargu, na 10 lat, wydzierżawić mierzący przeszło 4,5 tys. m² teren przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie na rzecz obecnego operatora śmieciowego Legionowa tj. firmy Ms-Eko. Ten chce stworzyć tam stację przeładunkową śmieci, aby zoptymalizować koszty ich transportu i m. in. zaproponować w przetargu na odbiór odpadów od legionowian atrakcyjne ceny.
Muszą zainwestować ponad 1 mln zł
Przybliżmy. Dobiega końca 3-letnia umowa dzierżawy gruntu miejskiego położonego na tyłach elektrociepłowni przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie na rzecz firmy Ms-Eko z Warszawy, będącej aktualnym operatorem śmieciowym Legionowa i innych ościennych gmin. Nieruchomości te są wciąż potrzebne powyższemu przedsiębiorcy do budowy stacji przeładunkowej odpadów. Dotąd, Legionowo na najmie tego terenu zarobiło prawie 200 tys. zł, a sam grunt dla dzierżawcy był praktycznie bezużyteczny. W tym czasie zdążył on go jedynie uporządkować i zbudować zjazd na ulicę Władysława Sikorskiego, a zasadniczej inwestycji pod postacią budowy stacji przeładunkowej śmieci jeszcze tam nie zrealizował. Opóźnienia te wynikały w głównej mierze z dość skomplikowanej i opóźnionej przez pandemię koronawirusa procedury administracyjnej związanej z uzyskaniem decyzji środowiskowej umożliwiającej powyższą działalność. Obecnie firma Ms-Eko dysponuje wszystkimi niezbędnymi zgodami i uzgodnieniami i może przystąpić do procesu inwestycyjnego. Jego koszty szacowane są na ponad 1 mln zł. Aby zabezpieczyć swoje interesy i zapewnić sobie zwrot poniesionych kosztów, przedsiębiorcy zwrócili się ostatnio do miasta o wydzierżawienie powyższych nieruchomości w trybie bezprzetargowym na okres 10 najbliższych lat.
Tylko śmieci z Legionowa
W minioną środę tj. 30 listopada 2022 r. Rada Miasta Legionowo – mimo wielu wątpliwości – zgodziła się na bezprzetargowy 10-letni najem tych gruntów na rzecz firmy Ms-Eko z Warszawy. Radni opozycyjni mieli szereg uwag m. in. co do pochodzenia śmieci przeładowywanych w tym miejscu oraz co do uczciwości przyszłego przetargu zorganizowanego przez miasto na odbiór odpadów od mieszkańców. Wątpliwości te próbowali rozwiać przedstawiciele firmy Ms-Eko oraz ścisłe kierownictwo Urzędu Miasta w Legionowie. Z ich ust padły zapewnienia, że przeładowywane w tym miejscu śmieci będą pochodziły jedynie z Legionowa i będą w tym miejscu magazynowane co najwyżej przez dobę. – Zgodnie z informacjami przekazanymi przez inwestora odpady, które będą zbierane, zostaną dowiezione na teren zakładu, skąd bezpośrednio z pojazdu trafią do odpowiednich pojemników/boksów, gdzie nastąpi ich selekcja jakościowa oraz materiałowa. W celu ograniczenia oddziaływania na atmosferę, odpady mogące być źródłem emisji odorów (niesegregowane odpady komunalne magazynowane w boksie) po zgromadzeniu ilości transportowej zostaną załadowane wraz z pojemnikiem lub przeładowane na samochód, który przetransportuje je do firmy zajmującej się odzyskiem lub zagospodarowaniem tego rodzajów odpadów. Czas magazynowania tego typu odpadów nie przekroczy 24 godzin – uniemożliwi to powstanie procesu fermentacji/zagniwania tych odpadów. Należy podkreślić, że całkowita ilość zbieranych odpadów w skali roku wyniesie maksymalnie 20 000 Mg czyli tyle, ile powstaje ich w ciągu roku w Gminie Miejskiej Legionowo – dowiadujemy się ze strony internetowej legionowskiego magistratu. Oprócz tego, z ust wiceprezydenta Legionowa, Marka Pawlaka padły zapewnienia, że w umowie na 10-letni najem tego gruntu na rzecz firmy Ms-Eko z Warszawy znajdą się obostrzenia przewidujące, że magazynowane i przeładowywane przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie śmieci będą pochodzić wyłącznie z Legionowa.
Czy uda się uniknąć drastycznych podwyżek za śmieci?
Budowa stacji przeładunkowej śmieci przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie ma zapewnić firmie Ms-Eko redukcję kosztów ich transportu do instalacji zajmujących się ich przetwarzaniem, a znajdujących się w stolicy. Odpady mają być przeładowywane ze śmieciarek do ciężarówek, co będzie się łączyło z mniejszą liczbą kursów do Warszawy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, mają zostać obniżone koszty odbioru śmieci od mieszkańców. Koszty te obecnie rosną przez m. in. drastyczny wzrost cen paliwa i aktualną sytuację gospodarczą w kraju. Obniżenie tych kosztów nie jest jednak jednoznaczne z obniżeniem opłat śmieciowych płaconych przez legionowian, a daje jedynie szansę, że daniny te w najbliższej przyszłości albo nie wzrosną, albo wzrosną, ale nie tak gwałtownie. Również w opinii władz Legionowa, budowa stacji przeładunkowej dla śmieci wytworzonych w naszym mieście zabezpieczy legionowian przed dużymi podwyżkami opłat śmieciowych.
Nie będą mieć żadnej konkurencji?
Przedstawiciele firmy Ms-Eko zasygnalizowali również, że posiadając punkt przeładunkowy śmieci w Legionowie będą mogli zaoferować atrakcyjne ceny odbioru odpadów od mieszkańców naszego miasta w przetargach ogłaszanych w tej sprawie w przyszłości. Radni opozycyjni zauważyli przy tym, że przy powyższych uwarunkowaniach konkursy te mogą być nieuczciwe i faworyzować tylko jednego przedsiębiorcę.