Legionowo. Strefa przemysłowa przy piekarni Nowel strefą mieszkaniowo-usługową. To dobry pomysł? Wnioski do planu ogólnego

działka suwalna2

Tereny przemysłowe przy ulicy Suwalnej na osiedlu Młodych w Legionowie, fot. GP/kg (archiwum)

Na łącznie 53 wniosków, które złożono do projektowanego dla całego Legionowa planu ogólnego, kilka z nich dotyczy umożliwienia budowy nowych domów jednorodzinnych realizowanych m. in. w formie szeregowej. Postulaty te odnoszą się także do ustalenia podstawowych wskaźników intensywności tego rodzaju zabudowy. Mowa tu o nieruchomościach zlokalizowanych w takich legionowskich dzielnicach jak Grudzie, Bukowce, Przystanek, III Parcela oraz osiedle Młodych.

Pod koniec maja 2024 r. legionowski samorząd drogą uchwały zapoczątkował procedurę sporządzania planu ogólnego dla całego miasta, który zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawowych przepisów dotyczących planowania przestrzennego ma zastąpić dotychczasowe, pochodzące z 2017 r. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Informowaliśmy o tym dość szczegółowo w tej i w tej wiadomości.

Złożono 53 wniosków

Po podjęciu powyższej uchwały rozpoczęto zbieranie wniosków wśród legionowian do wstępnych założeń urbanistycznych dla tych mających być w przyszłości uchwalonych nowych legionowskich przepisów przestrzennych. Mieszkańcy mogli je składać w Urzędzie Miasta (UM) w Legionowie do 20 sierpnia 2024 r. Łącznie złożonych zostało 53 wniosków. Większość z nich ma bardzo rozbudowany charakter i dotyczy setek nieruchomości położonych na terenie całego Legionowa. Niektóre z nich powtarzają się kilkukrotnie.

Czego dotyczą wnioski?

Charakter wniosków złożonych do wstępnych założeń urbanistycznych dla przyszłego planu ogólnego dla całego Legionowa jest bardzo zróżnicowany. Jedne wnioski dotyczą umożliwienia budowy w naszym mieście nowych bloków, inne domów jednorodzinnych, w tym tych realizowanych w formie szeregowej, kolejne realizacji terenów zielonych i rekreacji, jeszcze inne dopuszczenia możliwości budowy nowych obiektów oświatowych i ośrodków zdrowotnych, czy też powiększenia cmentarza parafialnego mieszczącego się na III Parceli. Z uwagi na mnogość postulatów dotyczących przyszłego urządzenia przestrzeni publicznej w Legionowie, będziemy je opisywać w oddzielnych wiadomościach. W tej wiadomości przedstawimy wnioski odnoszące się do lokalizacji nowej jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej, w tym tej realizowanej w formie szeregowej oraz te domagające się ustalenia podstawowych wskaźników intensywności zabudowy w tego rodzaju zabudowie już istniejącej w naszym mieście.

 

Strefy jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej oraz zieleni i rekreacji przy Wąskiej na Bukowcu

Najwięcej wniosków o zabezpieczenie przestrzeni publicznej Legionowa pod realizację nowej jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej oraz ustalenia podstawowych wskaźników intensywności zabudowy w tego rodzaju zabudowie już istniejącej złożono względem nieruchomości położonych na Bukowcu, zwłaszcza zaś tych leżących w rejonie ulic Wąskiej i rotmistrza Witolda Pileckiego. Wnioskodawcy domagają się, aby w nowym planie ogólnym dla całego miasta utrzymać funkcję jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej na wszystkich działkach położonych po zachodniej stronie ulicy Wąskiej. Proponują, aby te nieruchomości w przyszłości można było zabudowywać w maksymalnie 70 procentach domami jednorodzinnymi, nie wyższymi jednak, jak 10 metrów. Chcą też, aby dla wskazanych działek powierzchnia biologicznie czynna została ustalona na poziomie przynajmniej 30 procent. Wnioski te nie dotyczą jednak jednej z działek położonych po zachodniej stronie ulicy Wąskiej. Mianowicie, tej mierzącej nieco ponad 4,4 tys. m² i mieszczącej się na rogu ulic Wąskiej i rotmistrza Witolda Pileckiego. Legionowianie chcą, aby na tej konkretnej nieruchomości urządzić strefę zieleni i rekreacji.

Na poniższej mapie strefę jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej przy ulicy Wąskiej na Bukowcu w Legionowie zaznaczono na czerwono, zaś strefę zieleni i rekreacji na zielono.

 

Nowe domy jednorodzinne

Jedni legionowianie z Bukowców chcą, aby wzdłuż linii kolejowej utrzymana została zabudowa usługowa, natomiast drudzy proponują utrzymanie jej jedynie od strony ulicy Zegrzyńskiej. Ci ostatni proponują, aby wzdłuż torów kolejowych biegnących przez te dzielnice ustanowić teren jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej.

Szeregowce na leśnych działkach przy cmentarzu na III Parceli?

Kolejne wnioski z tej serii dotyczą przeznaczenia w nowym planie ogólnym dla całego Legionowa 4 działek leśnych, łącznie mierzących ponad 5,7 tys. m², położonych na rogu ulic biskupa Władysława Bandurskiego i kardynała Stefana Wyszyńskiego na III Parceli pod realizację nowej jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej w formach wolnostojącej, bliźniaczej i szeregowej. Na poniższej mapie, działki te zaznaczono na czerwono.

Względem nieruchomości usytuowanych na III legionowskiej Parceli złożono jeszcze jeden wniosek o przeznaczenie jednej z tamtejszych działek leśnych pod jednorodzinną zabudowę mieszkaniową. Postulat ten odnosi się do mierzącej przeszło 1,8 tys. m² działki położonej przy skrzyżowaniu ulic Akacjowej i Alei Legionów. Teren ten na poniższej mapie zaznaczono na niebiesko.

Strefa mieszkaniowo-usługowa zamiast przemysłowej przy piekarni Nowel na osiedlu Młodych?

W stosunku do nieruchomości położonych na osiedlu Młodych w Legionowie złożono jeden, ale dość mocno rozbudowany wniosek. Dotyczy on ustalenia funkcji mieszkaniowej dla jednej z tamtejszych działek. Chodzi o mierzący ponad 1,8 hektara teren przemysłowy odgraniczony ulicami Suwalną, Olszankową i generała Władysława Sikorskiego, położony w bezpośrednim sąsiedztwie piekarni Nowel. Wnioskodawcy chcą, aby w przyszłości można na nim było realizować nową zabudowę mieszkaniową i usługową. Postulują jednocześnie, aby na 3 innych działkach łącznie mierzących ponad 1,5 hektara i leżących w jego bezpośrednim sąsiedztwie ustanowić w przyszłości strefę zieleni i rekreacji. Są to tereny położone przy ulicy Suwalnej na osiedlu Młodych, obok marketu Netto i siedziby firmy Airpol. Na poniższej grafice strefę zabudowy mieszkaniowo-usługowej przy ulicach Suwalnej, Olszankowej i generała Władysława Sikorskiego na osiedlu Młodych w Legionowie zaznaczono na czerwono, zaś strefę zieleni i rekreacji na zielono.

11 listopada na Grudziach i Gdańska na Przystanku

Do wstępnych założeń urbanistycznych dla tych mających być w przyszłości uchwalonych nowych legionowskich przepisów przestrzennych złożono jeszcze 2 wnioski o zabezpieczenie przestrzeni publicznej naszego miasta pod budowę nowych domów jednorodzinnych. Jeden z nich dotyczy ustanowienia tego rodzaju zabudowy dla łącznie 2 działek, łącznie mierzących ponad 4,2 tys. m² i leżących przy ulicy 11 Listopada na Grudziach w Legionowie. Na jednej z tych nieruchomości aktualnie obowiązujące w naszym mieście przepisy przestrzenne ustanawiają teren zabudowy usług zdrowia. Na poniższej grafice działki, względem których złożono wnioski o zmianę ich przeznaczenia zaznaczono na czerwono.

Drugi i zarazem ostatni z tej serii wniosków złożonych do założeń urbanistycznych stanowiących podwaliny nowego ogólnego planu przestrzennego dla Legionowa odnosi się do 2 nieruchomości łącznie mierzących przeszło 2,3 tys. m² i położonych pomiędzy ulicami Gdańską i Tadeusza Kościuszki na legionowskim Przystanku. Działki te na poniższej mapie zaznaczono na czerwono. Wnioskodawcy chcą, aby na tym terenie ustalone zostały strefy jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej i usługowa. Proponują też, aby w przyszłości te 2 działki można było zabudować w maksymalnie 40 procentach budynkami mieszkalnymi i usługowymi nie wyższymi jednak, jak 20 metrów. Chcą też, aby dla wskazanych działek powierzchnia biologicznie czynna została ustalona na poziomie przynajmniej 25 procent.

 

Władze Legionowa obecnie analizują wnioski złożone przez mieszkańców i przedsiębiorców do projektu planu ogólnego dla całego miasta. Przekażą je następnie projektantom, którzy opracują ten dokument. Potem, zostanie on skonsultowany z mieszkańcami, zaś na samym końcu samorząd go uchwali, nadając mu tym samym moc obowiązującą. O szczegółach związanych z przeprowadzeniem tej czasochłonnej i dość skomplikowanej procedury informowaliśmy w tej wiadomości.