Kilka dni temu policjanci z Legionowa dzięki sygnałowi od postronnej osoby zatrzymali na terenie miasta motocyklistę, co do którego zachodziło podejrzenie, że kierował w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Szybko okazało się również, że kierowanie jednośladem w stanie nietrzeźwości to dopiero początek kłopotów 38-latka.
W piątek (1 listopada) wieczorem dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Legionowie odebrał informację o prawdopodobnie pijanym motocykliście na terenie miasta. Na miejsce zadysponowano patrol. Świadek, który zgłosił całą sytuację wskazał mundurowym kierowcę jednośladu, wobec którego zachodziło podejrzenie, że był pijany. – Od mężczyzny wyczuwalna była wyraźna woń alkoholu, badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 2 promile alkoholu. Jednak to nie był koniec jego problemów. – informuje komisarz Justyna Stopińska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, brak OC oraz aktualnego badania technicznego pojazdu
Szybko wyszło na jaw, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości to niejedyne problemy kierowcy jednośladu. – Kiedy policjanci sprawdzili mężczyznę i pojazd w policyjnych systemach okazało się, że 38-latek ma dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi, a motocykl nie ma badań technicznych oraz brak jest informacji o opłaceniu obowiązkowego ubezpieczenia. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny od motocykla oraz z uwagi na brak polisy OC skierowali zawiadomienie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. 38-latek natomiast wkrótce usłyszy zarzuty kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości oraz złamania zakazu sądowego. – dodaje komisarz Justyna Stopińska.
Za popełnione przestępstwa mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
– Dziękujemy świadkowi za szybką reakcję, która być może zabiegła tragedii. Nietrzeźwi kierujący są ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach. Dlatego ważne jest, aby nie pozostawać obojętnym i reagować, aby wyeliminować zagrożenie. O każdej niepokojącej sytuacji można powiadomić policję dzwoniąc pod numer 112. Przypominamy, że każdy świadek przestępstwa ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej, który wynika z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Należy natomiast pamiętać, że taką osobę niezwłocznie trzeba przekazać policji. – przekazała komisarz Justyna Stopińska.