Legionowo. Sympozjum poświęcone tworzeniu mieszkań treningowych dla osób niepełnosprawnych

Sympozjum nt. mieszkań treningowych 2

fot. (GP/kj)

We wtorek (21 maja) w Urzędzie Miasta Legionowo odbyło się sympozjum poświęcone tworzeniu i prowadzeniu mieszkań chronionych (treningowych) dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

We wtorek od godz. 9.00 do godz. 14.30 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta Legionowo w ramach VIII Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskieg odbyło się sympozjum pt. „Mieszkanie treningowe, wspomagane dla osób z niepełnosprawnością intelektualną znaczną i umiarkowaną. Możliwości i potrzeby w powiecie legionowskim.” Poświęcone było ono działaniu i funkcjonowaniu mieszkań chronionych, czyli treningowych i wspieranych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Sympozjum w imieniu organizatorów Dni Osób Niepełnosprawnych poprowadzili Jerzy Jastrzębski, prezes Fundacji Promień Słońca i Helena Olkucka, dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego Millenium. Na zaproszenie Fundacji Promień Słońca na sympozjum w roli gości i prelegentów pojawiło się Stowarzyszenie Otwarte Drzwi. W imieniu stowarzyszenia głos zabrała jego prezes Marta Perkowska i Katarzyna Soboń, koordynator projektu mieszkania chronionego-treningowego „Życie na swoim – edycja II” w Warszawie. W I części wykładu Marta Perkowska przedstawiała podstawy prawne do tworzenia mieszkań treningowych, a także podawała przykłady działalności takich miejsc w Polsce i na świecie.

 

 

 

II edycja programu „Życie na swoim”

W części II sympozjum została przedstawiona prezentacja przedstawiająca przykłady funkcjonowania mieszkań treningowych prowadzonych przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi. Prezentację poprowadziła Katarzyna Soboń, koordynator projektu mieszkania chronionego-treningowego „Życie na swoim – edycja II” w Warszawie. Obecnie trwa II edycja programu „Życie na swoim”, która rozpoczęła się 1 grudnia 2018 roku i potrwa do 30 listopada 2021 roku. Osoby zakwalifikowane do wzięcia udziału w projekcie uczestniczą w całotygodniowych turnusach trwających do 12 miesięcy, bądź w formie krótkotrwałego pobytu interwencyjnego trwającego 1 miesiąc. W jednym turnusie bierze udział 6 osób oraz możliwie jedna osoba w ramach pobytu interwencyjnego.

Wśród osób, które poprowadziły wykład, były również osoby niepełnosprawne, które brały udział w I edycji programu „Życie na swoim”. Osoby niepełnosprawne obecne na sali, które brały udział w projekcie „Życie na swoim – edycja I” opowiadały o swoich wątpliwościach, rozterkach, problemach, które na co dzień sprawiały im trudności, a które przezwyciężyły dzięki pobytowi w mieszkaniu treningowym. Z punktu widzenia osób sprawnych czynności wykonywane każdego dnia takie jak sprzątanie, gotowanie czy nawet pójście po zakupy wydają się działaniami podstawowymi, jednak niektórym osobom z niepełnosprawnością intelektualną potrafią stwarzać ogromne problemy. Właśnie dlatego w takich mieszkaniach treningowych osoby te pod okiem trenerów usamodzielnienia, jak również innych osób niepełnosprawnych uczą się tak potrzebnych w życiu codziennym umiejętności, aby w przyszłości móc samemu żyć i egzystować bez niczyjej pomocy. – Oprócz takich bardzo podstawowych umiejętności czyli przygotowanie śniadania, obiadu, upieczenie swojego ciasta, zadbanie o porządek w swoim pokoju, czy też uruchomienie pralki, to są bardzo takie praktyczne umiejętności, ale przede wszystkim, to co jest najważniejsze to poczucie wiary w swoje możliwości i ta świadomość, że mogą sobie i swoim najbliższym udowodnić, że w wielu aspektach swojego życia są w stanie poradzić sobie samodzielnie – powiedziała w rozmowie z nami koordynator projektu mieszkania chronionego-treningowego „Życie na swoim – edycja II, Katarzyna Soboń.

Duże zainteresowanie ze strony rodziców osób niepełnosprawnych

Rodzice osób niepełnosprawnych z powiatu legionowskiego obecni na sali byli bardzo ciekawi opinii osób niepełnosprawnych, które przyjechały podzielić się swoimi doświadczeniami z pobytu w takim właśnie mieszkaniu treningowym. Ze strony obecnych osób na sali padło wiele pytań do osób, które brały udział w tym programie. Osoby te chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami i przeżyciami, a także zachęcały do braniu udziału w tego typu programach.

Aby móc wziąć udział w takiej akcji, potrzebna jest zarówno zgoda opiekunów prawnych osoby niepełnosprawnej jak i samej tej osoby. Jak podkreślali uczestnicy tego programu chęć wzięcia udziału w takim programie musi wypływać zarówno od opiekunów jak i osób, które mają wziąć w nim udział. Żeby przystąpić do II edycji programu „Życie na swoim” trzeba być zameldowanym w Warszawie lub na stałe w niej mieszkać. Obecni na sali rodzice osób niepełnosprawnych wyrażali duże zainteresowanie taką formą pomocy jaką oferuje np. Stowarzyszenie Otwarte Drzwi w Warszawie i chętnie widzieliby takie inicjatywy w Legionowie i nie tylko, aby ich dzieci mogły nauczyć się większej samodzielności w życiu codziennym. Zapytaliśmy się Katarzyny Sobień również o możliwość powstania takich mieszkań w miastach takich jak Legionowo. –Takie projekty szczególnie w takich miastach jak Legionowo, czyli nieco mniejszych, od takich dużych aglomeratów miejskich zdecydowanie mają większą szansę na to, aby takie mieszkania mogły z powodzeniem działać, za co trzymam kciuki – powiedziała Katarzyna Soboń.