W filii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) na osiedlu Piaski w Legionowie kształceni są przyszli chirurdzy, anestezjolodzy i interniści. Łącznie, doświadczenie praktyczne pod okiem fachowców zdobywa aktualnie 10 lekarzy.
Szpital w Legionowie kształci przyszłych lekarzy specjalistów. Doświadczenie praktyczne w tej placówce zdobywa łącznie 10 medyków. Szkolenia specjalizacyjne odbywają się na oddziałach chirurgii ogólnej, anestezjologii i intensywnej terapii oraz kardiologii interwencyjnej i chorób wewnętrznych. Akredytacje specjalizacyjne potrwają do 2028 r.
2 przyszłych chirurgów poznaje tajniki tego fachu w legionowskim szpitalu
Na oddziale chirurgii ogólnej szpitala WIM w Legionowie tajniki fachu chirurga poznaje dwóch medyków. – Szkolenie specjalizacyjne prowadzone jest pod kierunkiem specjalistów zatrudnionych w oddziale chirurgii ogólnej. Kierownicy specjalizacji to osoby z dużym doświadczeniem klinicznym, nieustannie poszerzający swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w konferencjach polskich i zagranicznych towarzystw naukowych. Szerokie spektrum pacjentów leczonych w trybie szpitalnym oraz ambulatoryjnym, pełen zakres zabiegów wykonywanych w oddziale zapewnia realizację wymagań objętych programem specjalizacji. Otrzymanie akredytacji poprzedziło kilka miesięcy intensywnej pracy, w tym uzyskanie uprawnienia do prowadzenia stażu cząstkowego w zakresie chirurgii ogólnej w ramach stażu podyplomowego lekarzy cywilnych i wojskowych – dowiadujemy się ze strony internetowej tejże placówki medycznej. Akredytację na tę specjalizację uzyskano w tym roku.
Kształceni są również przyszli anestezjolodzy i interniści
Oprócz kształcenia przyszłych chirurgów, legionowski szpital szkoli też przyszłych anestezjologów i internistów. Ci pierwsi szczegóły tego fachu poznają na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii – 2 medyków specjalizuje się w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, natomiast 1 w dziedzinie intensywnej terapii. – Obecnie w całym kraju jest tylko 14 ośrodków, które uzyskały wpis na listę jednostek akredytowanych do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie intensywnej terapii, w tym w województwie mazowieckim tylko 5 ośrodków, wśród których aż 3 należą do WIM-u – informują przedstawiciele legionowskiego ośrodka zdrowia. Z kolei na oddziale kardiologii interwencyjnej i chorób wewnętrznych prowadzona jest specjalizacja w dziedzinie chorób wewnętrznych. W szkoleniach tych może uczestniczyć 4 medyków.
Większość powyższych akredytacji specjalizacyjnych potrwa do 2028 r. Przedstawiciele legionowskiej placówki medycznej zachęcają przyszłych lekarzy do uczestnictwa w tych szkoleniach.