Medycy z filii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) w Legionowie zachęcają legionowian do robienia tomografii komputerowej różnych części ciała w tej placówce. – Mamy naprawdę bardzo dobry sprzęt i co najważniejsze bardzo krótkie terminy. Tego rodzaju badania robimy nie tylko pacjentom u nas hospitalizowanym. Wykonujemy je również u osób z tzw. zewnątrz, które posiadają ważne skierowania na te badania – mówi radiolog podpułkownik Sebastian Czarkowski, rzecznik prasowy placówki medycznej.
Nawet z dnia na dzień
Czas oczekiwania na badanie tomografii komputerowej w Legionowie znacznie się skrócił. Obecnie tego rodzaju badania można wykonać w dwóch placówkach medycznych działających w naszym mieście. Pierwszą jest klinika Mediq, mieszcząca się w centrum Legionowa, zaś drugą filia WIM na Piaskach przy ulicy Zegrzyńskiej. Co ważne, w tej ostatniej placówce, tomografia komputerowa jest wykonywana nie tylko u pacjentów tam hospitalizowanych, ale również i u tych osób, które zgłoszą się tam z tzw. zewnątrz. – Wystarczy mieć ważne skierowanie na to badanie! – zachęca legionowian radiolog podpułkownik Sebastian Czarkowski, rzecznik prasowy WIM w Legionowie i zarazem kierownik szpitalnej pracowni diagnostyki obrazowej. – Mamy naprawdę bardzo dobry sprzęt i co najważniejsze bardzo krótkie terminy. Tomografię komputerową w pełnym zakresie możemy obecnie wykonać nawet z dnia na dzień. Również na opisy wykonanych badań czeka się u nas bardzo krótko. Ich wyniki są bowiem dostępne w przeciągu jednego tygodnia – zapewnia następnie.
Co trzeba zrobić?
W WiM w Legionowie można wykonać tomografię komputerową różnych części ciała, zarówno w ramach świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), jak i w trybie komercyjnym, czyli odpłatnym. W obu przypadkach trzeba mieć skierowanie na to badanie. Aby skorzystać z tych procedur, wystarczy zadzwonić do rejestracji szpitalnej pracowni diagnostyki obrazowej pod numer telefonu 261-866-215. Telefon ten działa od poniedziałku do piątku w godzinach między 8, a 14.
Tomografia komputerowa
Tomografia komputerowa jest przeprowadzana przy użyciu specjalnego aparatu. Urządzenie działa na zasadzie promieniowania rentgenowskiego. Dawka emitowanego promieniowania jest większa, niż w przypadku klasycznego zdjęcia RTG. Kilkukrotne wykonanie badania może ją kumulować i uczynić szkodliwą dla organizmu. W związku z tym tomografię przeprowadza się jedynie wtedy, gdy są ku temu faktyczne wskazania. Z pomocą tomografii komputerowej można zdiagnozować choroby narządów lub ocenić stan organów u osób po wypadkach, czy urazach. W porównaniu z rezonansem może ona jednak nie uwidocznić wszelkich struktur. Wskazaniem do tomografii są m. in. schorzenia układu nerwowego, onkologiczne oraz urazy. Na obrazie widać stopień uszkodzenia poszczególnych narządów lub rozwinięty stan zapalny. Za pomocą tomografu diagnozuje się też zmiany zwyrodnieniowe, np. kręgosłupa.