Legionowo. Trwa projektowanie nowego bloku z mieszkaniami chronionymi na Norwida. Kształt budynku poznamy za 2 miesiące

norwida mieszkania chronione

Na mierzącym przeszło 4 tys. m² placu położonym między spółdzielczymi wieżowcami nr 44 i 46 odgraniczonym ulicami Wysockiego, Ogrodową, Norwida i Sowińskiego w Legionowie ma powstać integracyjna przestrzeń dla mieszkańców, fot. GP/ms (archiwum)

Kieleccy architekci wciąż pracują nad kształtem bloku z mieszkaniami chronionymi, który ma powstać na mierzącym przeszło 4 tys. m² placu położonym między spółdzielczymi wieżowcami nr 44 i 46 odgraniczonym ulicami Wysockiego, Ogrodową, Norwida i Sowińskiego w Legionowie.  – Nie ma jeszcze konkretnych rozwiązań – ujawnił postęp tych prac Przemysław Mazur, zastępca naczelnika wydziału inwestycji w legionowskim magistracie na ostatnim posiedzeniu komisji rozwoju miasta.

Brak konkretów

Przybliżmy. Od końca maja tego roku firma architektoniczna Andrzej Libera z Kielc projektuje blok z mieszkaniami chronionymi, który ma powstać między spółdzielczymi wieżowcami przy ulicy Norwida w centrum Legionowa.  – Nie ma jeszcze konkretnych rozwiązań – ujawnił postęp tych prac Przemysław Mazur, zastępca naczelnika wydziału inwestycji w legionowskim magistracie na wczorajszym (17 sierpnia) posiedzeniu komisji rozwoju miasta. – Prace projektowe powinny zakończyć się pod koniec października tego roku – dodał po chwili. Za projekt ten inwestycji ratusz zapłacił prawie 77 tys. zł.

 

Mieszkańcy będą mieli wpływ na kształt tej inwestycji mieszkaniowej?

Terminy realizacji tej inwestycji zawarte w wytycznych przetargowych potwierdzają, że do końca października tego roku, kieleccy architekci powinni stworzyć kompleksową dokumentację projektowo-kosztorysową dla tego przedsięwzięcia niezbędną do uzyskania przez miasto  pozwolenia na budowę. – 1 tys. m² powierzchni użytkowej, 3 piętra, garaż podziemny, 1 lokal służbowy, kolorystka nowego budynku adekwatna do architektury pobliskich spółdzielczych bloków, konstrukcja bloku zgodna ze standardami budownictwa dla osób niepełnosprawnych, posadowienie budynku powyżej poziomu zwierciadła wód gruntowych, a w przypadku braku takiej możliwości zaprojektowanie fundamentów wylewanych, wodoszczelnych typu wanna – to najważniejsze wytyczne, co do przyszłego kształtu tego budynku. Tymi założeniami mają się kierować projektanci z Kielc. Co ważne, na każdym etapie tych prac, muszą się konsultować i współpracować z legionowskimi urzędnikami. W międzyczasie problematyka bloku z mieszkaniami chronionymi, zwłaszcza w kwestii jego gabarytów, oddalenia od istniejących już bloków i nowych miejsc parkingowych na osiedlu ma być poruszona na jednym z najbliższych posiedzeń komisji rozwoju miasta. Na tym spotkaniu przewidziano też udział mieszkańców.

Dla niesamodzielnych, aby stali się samodzielnymi

Z zapowiedzi legionowskich władz wynika, że w nowym bloku powstanie około 20 mieszkań chronionych. Będą w nich mieszkać ludzie niesamodzielni, którzy pod okiem pracowników socjalnych będą uczyć się tej samodzielności. Będą to osoby w trudnej sytuacji życiowej m. in. te z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawne, przewlekle chore, opuszczające pieczę zastępczą, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, zakłady dla nieletnich oraz cudzoziemcy, którzy uzyskali w Polsce status uchodźcy. Co ważne, pieniądze na budowę tego bloku miasto Legionowo chce pozyskać  z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).