Legionowo. Trwają kontrole posesji z przydomowymi szambami, których właściciele nie wypełnili i nie złożyli ankiety

Kontrola szamba (fot. PWK Legionowo)

Kontrola szamba (fot. PWK Legionowo)

Legionowscy urzędnicy i strażnicy miejscy sprawdzają, ilu legionowian ma szamba. Właściciele nieruchomości, które nie są podłączone do kanalizacji miejskiej mogą spodziewać się kontroli, podczas której urzędnicy sprawdzą, czy istniejące na tych posesjach szamba są opróżnianie zgodnie z prawem. Ci, którzy łamią przepisy muszą liczyć się z karami w wysokości nawet 5 tys. zł. Urzędnicy zachęcają do wypełnienia specjalnej ankiety dostępnej na stronie internetowej legionowskiego ratusza, która pozwoli uniknąć powyższej kontroli.

 

 

– Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2, 3a i 3b ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 2519 ze zm.) na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej, a w przypadku braku kanalizacji wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe lub w przydomową oczyszczalnię ścieków. – czytamy w obowiązujących przepisach.

 

 

W konsekwencji powyższych regulacji samorządy muszą przeprowadzić kontrolę sposobu utylizacji ścieków oraz złożyć stosowne sprawozdanie do jednostki nadzorującej. Za niedopełnienie obowiązków w tym zakresie grożą bardzo wysokie kary, nawet do 50 000 złotych.

Obowiązkiem osób, które posiadają zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych jest:

  • podpisanie umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności asenizacyjnej,
  • regularne pozbywanie się nieczystości ciekłych oraz zbieranie dowodów uiszczania opłat potwierdzających korzystanie z takich usług.

Podczas kontroli urzędnicy sprawdzają, czy właściciel bądź zarządca nieruchomości posiada umowę na wywóz nieczystości płynnych, podpisaną z dysponującą stosownymi zezwoleniami firmą asenizacyjną. Kolejnym krokiem jest weryfikacja tego, czy nieczystości wywożone są regularnie. Posiadacze szamb lub przydomowych oczyszczalni muszą mieć zachowane paragony imienne lub faktury potwierdzające zrealizowane usługi wywozu. Warto podkreślić, że gminy muszą sprawdzać również szczelność i funkcjonalność zbiorników, czy też ilość zużytej wody. Grzywny za brak imiennych paragonów i umów na wywóz nieczystości mogą wynosić nawet 5 000 złotych. Kary grożą również za utrudnianie inspekcji.

Ankieta dotycząca zbiorników bezodpływowych na terenie Legionowa

– Utworzona została internetowa ankieta umożliwiająca szybkie i samodzielne przekazanie niezbędnych informacji o odbiorze nieczystości płynnych, dzięki czemu nie będzie potrzeby przeprowadzania kontroli Straży Miejskiej w terenie. Dlatego zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców Legionowa posiadających zbiorniki bezodpływowe (szamba) o jej wypełnienie. – informują w komunikacie legionowscy urzędnicy.

Powyższa ankieta dostępna jest pod TYM adresem na stronie internetowej Urzędu Miasta Legionowo.

W przypadku niezłożenia ankiety legionowski ratusz będzie zobowiązany do przeprowadzenia kontroli posesji w celu ustalenia posiadania zbiornika na nieczystości płynne. W przypadku przeprowadzenia kontroli posiadanych zbiorników bezodpływowych będą sprawdzane rachunki potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych.

Wypełnienie powyższej ankiety przez mieszkańców, którzy posiadają szamba na posesji pozwoli legionowskiemu magistratowi na uaktualnienie wymaganej przepisami prawa elektronicznej ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków.