Biegnąca wzdłuż torów kolejowych, od ulicy Polnej do ulicy Piaskowej, droga, dotąd roboczo nazywana ulicą Torową, nazwana została ulicą Szwajcarską. O takiej nazwie nowej, przydworcowej legionowskiej ulicy zdecydowali radni na ostatniej miejskiej sesji.
O powyższej nazwie nowo powstałej przy legionowskim Centrum Komunikacyjnym ulicy, zdecydowały poniekąd przeprowadzone w styczniu br. konsultacje nazewnicze wśród legionowian. Ratusz ogłosił ich finał w połowie stycznia br. Łącznie oddano w nich 1612 głosów. Zdecydowana większość legionowian, bo przeszło 66 proc., czyli aż 1067 mieszkańców, opowiedziała się za nazwaniem nowej ulicy Szwajcarską. Druga zasugerowana przez lokalnych włodarzy opcja nazewnicza, polegająca na nazwaniu pierwszego odcinka tej drogi, biegnącego od wiaduktu do ulicy Piaskowej ulicą Wojsk Kolejowych, zaś drugiego, biegnącego od ulicy Polnej do wiaduktu ulicą 2. Batalionu Balonowego zyskała aprobatę jedynie wśród nieco ponad 33 proc. ankietowanych. Łącznie za powyższymi dwoma nazwami dla jednej nowej ulicy zagłosowało 545 osób.
Na cześć darczyńców Szwajcarów
Legionowscy radni podejmując 24 lutego br. uchwałę w sprawie nazwania nowej drogi w mieście ulicą Szwajcarską wynik powyższych konsultacji nazewniczych wzięli rzecz jasna pod uwagę. Innym argumentem przemawiającym za takim właśnie nazewnictwem był ten, że droga ta powstała w ścisłym związku ze wznoszonym w ramach szwajcarskiej dotacji legionowskim dworcem. – Ulica ta wykorzystywana będzie zwłaszcza przez użytkowników transportu zbiorowego, którzy będą mogli w sposób komfortowy skorzystać z publicznych form transportu (kolej, autobus) podczas swoich podróży i zamienić własny środek transportu. Cały proces obsługi podróżnych będzie odbywać się także z wykorzystywaniem funkcji pełnionych przez obiekt dworca i zakres oferowanych w nim usług. W ten sposób zapewniona zostanie kompleksowa i wysoka jakość usług publicznych w obszarze poprawy funkcjonowania transportu publicznego zbiorowego. Z tego punktu widzenia Gmina Legionowo widzi uzasadnienie dla uhonorowania strony szwajcarskiej poprzez nadanie nazwy przedmiotowej ulicy kojarzonej z darczyńcą – możemy przeczytać w uzasadnieniu do podjętej w zeszłym tygodniu uchwały.