Legionowo. Umowa dzierżawy terenów pod przeładownię śmieci wypowiedziana. Mieszkańcy wciąż czekają na odpowiedzi na pytania związane z kulisami tej inwestycji

smieciarki

Śmieciarki firmy Ms-Eko z Warszawy. fot. GP (archiwum)

W czwartek, 16 lutego 2023 r. spółka KZB Legionowo pocztą wysłała firmie Ms-Eko z Warszawy wypowiedzenie umowy dzierżawy terenów przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie. Na wspomnianych działkach powyższy przedsiębiorca chciał magazynować i przeładowywać śmieci.

W czwartek, 16 lutego 2023 r. spółka KZB Legionowo pocztą wysłała firmie Ms-Eko z Warszawy wypowiedzenie umowy dzierżawy terenów przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie. Dzień wcześniej tj. w środę, 15 lutego 2023 r. na nadzwyczajnej sesji, Rada Miasta Legionowo jednogłośnie cofnęła zgodę miasta na 10-letnią dzierżawę tych nieruchomości na rzecz wskazanego przedsiębiorcy. Ten planował tam zorganizować połączoną z magazynowaniem przeładownię śmieci. O tej sprawie informowaliśmy wielokrotnie w m. in. tej wiadomości.

 

Treść wypowiedzenia na razie nie zostanie upubliczniona

Niezrzeszony radny, Dariusz Petryka w korespondencji z przedstawicielami miejskiej spółki KZB Legionowo domagał się ujawnienia treści tego wypowiedzenia. Okazuje się jednak, że dopóki tego dokumentu nie odbierze spółka Ms-Eko, na pewno nie zostanie on upubliczniony. – Z uwagi na fakt, że dokument nie został jeszcze doręczony, nie możemy go udostępnić. Rozważymy Pana prośbę, po otrzymaniu zwrotnego potwierdzenia odbioru z Poczty Polskiej – tak w poniedziałek, 20 lutego 2023 r. odpowiedziała wspomnianemu radnemu Katarzyna Jakubiec, kierowniczka działu organizacyjno-prawnego w spółce KZB Legionowo.

 

Ważne pytania. Mieszkańcy wciąż czekają na odpowiedzi

Katarzyna Jakubiec ze spółki KZB Legionowo zapewniła też radnego Petrykę, że mieszkańcy już niedługo otrzymają odpowiedzi na szereg nurtujących ich pytań, związanych z dość tajemniczymi kulisami porozumienia się władz Legionowa z firmą Ms-Eko z Warszawy w sprawie realizacji tej inwestycji. Z jej wyjaśnień wynika, że władze spółki KZB Legionowo już odpowiedziały na te pytania, a ich odpowiedzi zostały przekazane do decydentów z Urzędu Miasta (UM) w Legionowie. Ci natomiast mają kompleksowo ustosunkować się do tych wątpliwości. Jak tylko te informacje ujrzą światło dzienne, podzielimy się nimi na łamach Gazety Powiatowej. Póki co, publikujemy treść pytań, do których lada dzień oficjalnie mają się odnieść władze Legionowa.

1. Czy gmina Legionowo lub w jej imieniu KZB Legionowo sp. z o.o. prowadziły już rozmowy z firmą Ms-Eko sp. z o.o. w sprawie dalszych losów umowy dzierżawy ? Jaki jest stosunek firmy Ms-Eko sp. z o.o. ? Prosimy o zapoznanie mieszańców ze szczegółami oraz o udostępnienie korespondencji.

2. Czy po podjęciu uchwały o uchyleniu uchwały wyrażającej zgodę, gmina Legionowo lub działająca w jej imieniu i na jej rzecz KZB Legionowo sp. z o.o. zamierzają złożyć wypowiedzenie umowy czy oświadczenie o nieważności tej umowy?

3. Jakiego rodzaju kategorie informacji zostały zamazane – poza danymi osobowymi przedstawicieli stron umowy dzierżawy z dnia 29 grudnia 2022 r. zawartej w formie aktu notarialnego – tj. § 2 ust. 2 pkt b umowy oraz § 7 ust. 2 ?

4. Prosimy o natychmiastową publikację informacji i dokumentów odnoszących się do sprawy inwestycji stacji przeładunkowej i rozwiązania umowy na stronie internetowej miasta Legionowo i/lub KZB Legionowo.

5. Czy Prezydent Miasta Legionowo w związku z tą sprawą podjął jakieś decyzje personalne? Jeśli nie to czy jakieś i jakie rozważa i kiedy możemy się spodziewać takich decyzji ?

6. Dlaczego wnioskodawcy projektowanej uchwały podczas sesji 30 listopada 2022 r. głosowali przeciwko odbyciu spotkania z mieszkańcami przed podjęciem uchwały?

7. Dlaczego wnioskodawcy podczas sesji 8 lutego 2023 r. – jeśli tak bardzo nie podobało im się uzasadnienie do projektu uchwały ani skorygowane uzasadnienie przedstawione podczas sesji przez radnego – nie zgłosili poprawki?

8. Jakie kontrowersje wywołała uchwała 30 listopada 2022 r. według wnioskodawców? Prosimy o podanie wykazu kontrowersji, które wzięliście Państwo pod uwagę?

9. W jakim zakresie wnioskodawcy projektowanej uchwały zostali wprowadzeni błąd? Prosimy o podanie informacji kto, kiedy i jakimi informacjami wprowadził Państwa w błąd.

10. Czy możemy liczyć, że zmiana zdania większości radnych w sprawie „przeładowni” będzie zjawiskiem trwałym, i czy nawróceni radni wspierać będą wszelkie inicjatywy zmierzające do uchylenia decyzji środowiskowej dla tej inwestycji oraz zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze niedoszłej „przeładowni”?

11. Jakie kroki miasto (lub KZB Legionowo sp. z o.o.) może i podejmie w sytuacji, gdy dzierżawca nie będzie chciał opuścić terenu nieruchomości?

12. Odtajniona umowa w żaden sposób nie reguluje kwestii wstrzymania się konsorcjum Ms-Eko i Eko-Max z waloryzacją kontraktu na odbiór odpadów z gminą Legionowo, bo nie może, gdy jest zawarta pomiędzy KZB Legionowo, a Ms-Eko. Czy istnieją zatem jakiekolwiek inne umowy czy porozumienia etc. pomiędzy miastem, a Ms-Eko (lub konsorcjum Ms-Eko i Eko-Max) poza tą główną na odbiór odpadów z gminy?

13. Kto napisał umowę dzierżawy między gminą Legionowo, reprezentowaną przez KZB Legionowo sp. z o.o. i Ms-Eko sp. z o.o.? Kto personalnie odpowiada za warunki w niej zawarte? Kto ustalał kwoty i w jaki sposób?

14. Czy nie było być może koncepcji przeniesienia targowiska miejskiego na teren działek będących przedmiotem naszej dyskusji? Potrzebne jest niewiele więcej oprócz placu pod taką działalność. Teren obecnego targu, w centrum, można by wykorzystać chyba lepiej niż bazar 3 razy w tygodniu.

15. Czy istnieją jakiekolwiek prawne przeciwwskazania (np. umowy wiążące gminę Legionowo z KZB Legionowo w zakresie zarządzania gminnymi nieruchomościami), aby Prezydent Miasta Legionowo lub inny pełnomocnik gminy Legionowo (np. pracownik urzędu), złożył oświadczenie w zakresie rozwiązania umowy dzierżawy i/lub podejmował działania i składał oświadczenia w zakresie ww. umowy etc.?

16. Kiedy odbędzie się najbliższe posiedzenie Rady Nadzorczej KZB Legionowo sp. z o.o.?

17. Czy w § 2 ust. 2 pkt b umowy dzierżawy są wpisane inne miejscowości lub wskazane inne lokalizacje geograficzne?

18. Informowano nas o karach (np. karach umownych czy odszkodowaniach), jakie Legionowo może ponieść za rozwiązanie umowy ze spółką. Jakie konsekwencje może ponieść gmina Legionowo lub/i KZB Legionowo sp. z o.o. w związku z rozwiązaniem lub unieważnieniem umowy?