Legionowski samorząd chce pozyskać fundusze z rządowego programu pt. Ochrona zabytków nieruchomych i ruchomych 2025 na modernizację zabytkowej willi Kozłówka oraz otaczającego ją terenu. Wniosek w tej sprawie już złożono.
Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie ze środków rządowego programu pt. Ochrona zabytków nieruchomych i ruchomych 2025 na remont oraz przebudowę zabytkowej willi Kozłówka oraz otaczającego ją terenu – dowiadujemy się z najnowszego sprawozdania z działalności prezydenta Legionowa, Bogdana Kiełbasińskiego. Raport ten podsumowuje pracę głowy naszego miasta wykonaną od 29 października 2024 r. do 22 listopada 2024 r.
Historia wilii Kozłówka w pigułce
Legionowski samorząd za kwotę przeszło 1 mln zł w 2017 r. zakupił najstarszy legionowski budynek, czyli zabytkową willę Kozłówkę, mieszczącą się w sąsiedztwie torów kolejowych przy ulicy Mieczysława Smereka 2. Historia wilii Kozłówka, zwanej też dworkiem myśliwskim sięga 1885 r. Wówczas pełniła ona rolę dworku myśliwskiego, o którego wzniesieniu przesądził hrabia August Poniatowski, ówczesny właściciel tutejszych ziem. Tuż po powstaniu, została sprzedana dyrektorowi Kolei Nadwiślańskich, Władysławowi Kozłowskiemu. To właśnie od jego nazwiska pochodzi żywa do dziś jej nazwa. 7 lat później posiadłość rozbudowano, tak że stała się elegancką, podmiejską rezydencją Warszawy. W 1899 r. willa Kozłówka trafiła w ręce rodziny Trepków, która również o nią dbała i ją unowocześniała. W latach 20. minionego stulecia, Kazimierz Paszkowski prowadził w jej gmachu warsztaty kotlarsko-mechaniczne Parnik. Od tamtej pory wygląd Kozłówki praktycznie się nie zmienił. W czasie drugiej wojny światowej Kozłówka była kryjówką Armii Krajowej i mieścił się w niej konspiracyjny skład amunicji. Po wojnie willę znacjonalizowano i przeznaczono na kwatery socjalne. – Od tego czasu willa niszczała, dewastowana przez lokatorów i latami nieremontowana. Przed kompletną ruiną uchroniło Kozłówkę wpisanie w latach 70. do rejestru zabytków i przekazanie prywatnemu właścicielowi – rodzinie Paszkowskich, która wyremontowała budynek – informowali w przeszłości legionowscy urzędnicy.
W wilii Kozłówka miała powstać filia biblioteki, a obok niej park z placem zabaw dla dzieci i fontanną
Poprzednie władze samorządowe Legionowa w kilku przetargach usiłowały wybrać firmy, które wyremontowałyby ten zabytek oraz zagospodarowałyby teren go otaczający. Jednak, bez skutku. Plany względem dworku myśliwskiego były potężne. Miała tam powstać filia biblioteki, a obok niej park z placem zabaw dla dzieci i fontanną. – W odnowionym budynku powstaną magazyn na księgozbiór, biblioteka z czytelnią, 3 pokoje tematyczne, biuro, pokój z aneksem kuchennym, kuchnia „sąsiedzka”, cztery pomieszczenia sanitarne, magazyny. Pomieszczenia przewidziane dla użytkowników będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Planowane są między innymi: Salon Rodziny Paszkowskich, Hol „Zwierzyniec”, Kuchnia sąsiedzka, Pracownia „Iskra” – w 2021 r. informował legionowski magistrat. W przeszłości, Gazeta Powiatowa również wielokrotnie informowała o planach władz samorządowych Legionowa związanych z modernizacją tego zabytku. Można o tym przeczytać w m. in. w tej i w tej wiadomości.
Co jeszcze?
Legionowski samorząd chce też w najbliższej przyszłości pozyskać środki zewnętrzne na realizację jeszcze kilku innych przedsięwzięć. W planach jest pozyskanie dotacji z budżetu samorządu Mazowsza na wyposażenia Klubu Integracji Społecznej, prowadzonego przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS), a działającego w budynku mieszczącym się przy Alei 3-go Maja 24 w centrum Legionowa. Władze miasta chcą też otrzymać pieniądze z rządowego Funduszu Solidarnościowego na funkcjonowanie mieszkań chronionych dla osób niesamodzielnych, powstałych w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym przy ulicy Krótkiej na Grudziach w Legionowie. Zapowiadają też ubieganie się o dotację na realizację opieki wytchnieniowej w Legionowie w 2025 r.