Po ponad 40 latach pracy wieloletni dyrektor legionowskiego MOK-u, Zenon Durka przeszedł na emeryturę. Miasto przygotowuje się obecnie do ogłoszenia konkursu na nowego szefa tej instytucji kultury. Do tego czasu jego obowiązki będzie pełnił Andrzej Sobierajski, obecny wicedyrektor tej placówki.
Po ponad 40 latach pracy na rzecz m. in. legionowskiej kultury, wieloletni dyrektor MOK-u, Zenon Durka przeszedł na emeryturę. Praktycznie przez całą swoją karierę zawodową był on związany z tą instytucją. – Uwielbiam to czym zajmowałem się przez całe moje życie zawodowe, to jest to co jest moją największą pasją – rzekł mawiać. Aktualnie, miasto przygotowuje się do ogłoszenia konkursu na nowego dyrektora tej placówki. Do czasu kiedy ta posada oficjalnie nie zostanie obsadzona, obowiązki jej szefa będzie pełnił Andrzej Sobierajski, obecny wicedyrektor tej instytucji.
Kariera zawodowa
Zenon Durka z legionowskim MOK-iem związany był niemal od początków istnienia tej instytucji. Przez pierwszych 8 lat, od 1979 r., pracował tu jako instruktor muzyczny, kompozytor i aranżer. Stanowisko dyrektora objął w 1989 r. i sprawował je przez 18 lat, do czasu aż w 2007 r. zdobył mandat posła na Sejm z list Platformy Obywatelskiej (PO). Wtedy zrobił sobie przerwę od kierowania MOK-iem, przechodząc na urlop bezpłatny. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. ponownie zdobył mandat posła. Przez ten czas Durka nie rozstał się całkiem z kulturą. Wielokrotnie udzielał się na legionowskiej scenie, m. in. biorąc udział w wielu koncertach charytatywnych. W kolejnych wyborach parlamentarnych tj. tych przeprowadzonych w 2015 r., Zenon Durka już nie wystartował, pozostawiając wolne pole Janowi Grabcowi, obecnemu szefowi kancelarii premiera, Donalda Tuska. Wtedy też powrócił do kierowania tą legionowską instytucją kultury. Robił to do 2024 r.
Podziękowania za lata pracy na rzecz legionowskiej kultury
Legionowscy samorządowcy w środę, 28 lutego 2024 r. podziękowali Zenonowi Durce za lata pracy na rzecz legionowskiej kultury. Unikalne podziękowania opublikowała również jego córka, Matylda Durka-Wróbel, będąca zarazem legionowską radną. – Zbieżność naszych nazwisk nie jest przypadkowa, więc pozwolę sobie na refleksję z perspektywy córki. Mój Tata uczył mnie, że jako legionowianka nie powinnam mieć żadnych kompleksów. „Sypialnia Warszawy? Nie, nie to Warszawa leży koło Legionowa!”, mówił. Zapraszał do Legionowa największe postacie polskiej sceny muzycznej, a one czuły się tutaj jak w drugim domu. Każdy kto dowiadywał się czyją jestem córką mówił: “Serio? Ale to jest super gość!” Tata sprawił, że MOK był najbardziej otwartym i gościnnym miejscem, jakie poznałam w życiu. W MOK-u mógł spotkać się każdy: młody, starszy, konserwatywny, liberalny, wierzący, wątpiący i wspólnie tworzyć, czy odbierać sztukę. Jego legendarne poczucie humoru i dystans do wszystkiego, a w szczególności samego siebie, z pewnością zostaną zapamiętane. Czasem, kiedy mój Tata opowiadał pełen pasji, co planuje zrobić, łapałam się za głowę… a On… robił to! I zawsze wychodziło świetnie. Dlaczego? Bo mój Tata we wszystkim był w stu procentach autentyczny, a każdy z nas chce uczestniczyć w czymś prawdziwym – tak jak chcemy przeżywać prawdziwe uczucia. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy mój Tata ma większą kreatywność (jak wiadomo wyobraźnia jego nie ma granic), czy poczucie humoru? Pewne jest, że wzbił kulturę w mieście na najwyższe szczyty. Że z lokalnego ośrodka zrobił centrum kultury na co najmniej ogólnopolskim poziomie i że większość mieszkańców miasta chociaż raz dała się rozśmieszyć jego żartami – napisała w mediach społecznościowych.
Najważniejsze osiągnięcia
Od dziesiątek lat, oprócz polityki Zenon Durka angażował się w działalność kulturalną. Od 1993 r. był organizatorem koncertów w ramach festiwalu Jazz Jamboree, potem tj. w latach 2016-2018 zapoczątkował cykl podobnych koncertów, ale już w ramach Mazowieckiego Jazz Jam. Poza tym, jest też organizatorem lub współorganizatorem m. in. Legionowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, koncertów towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Cerkiewnej pt. Hajnówka, Festiwalu Szaniawskiego, Harcerskiego Festiwalu Wiosenne Czarowanie, czy też Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. W 201 9 r. Zenon Durka został laureatem nagrody pt. Zasłużony dla Miasta Legionowo i 20. edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. W 2021 r. natomiast Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wyróżniło go odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Warto też wspomnieć, że Zenon Durka jest autorem legionowskiego hejnału.
Zdjęcia: Urząd Miasta w Legionowie, Matylda Durka-Wróbel, radna Rady Miasta Legionowo Facebook