Tego lata coraz głośniej i częściej mówi się o wyczekiwanej od lat budowie legionowskiej „Arkadii” między wiaduktem a ulicą Polną na Bukowcu.
Podczas gdy inwestor czeka na ostatnie niezbędne urzędowe pozwolenia, w sieci pojawiają się kolejne nowoczesne wizualizacje galerii handlowej, opracowane tym razem przez fachowców z łódzkiej interaktywnej agencji reklamowej „PixselSet”.
To tylko bujna wyobraźnia PR-owców?
Według wizji łódzkich speców od profesjonalnych trójwymiarowych wizualizacji i animacji, legionowską „Arkadię” stworzą 3 główne kilkukondygnacyjne budynki handlowo-usługowe, połączone ze sobą podziemnymi i naziemnymi w większości przeszklonymi łącznikami. W ich sąsiedztwie, w obrębie ulic Zegrzyńskiej, Pileckiego i Wąskiej, powstaną dojazdy do obiektu wraz z drogami wewnętrznymi i alejkami spacerowymi dla pieszych. Wokół galerii pojawi się też wiele zielonych trawników i żywopłotów nasadzonych wieloma gatunkami krzewów i drzew.
Będą 2 baseny na Piaskach?
Sądząc po udostępnionych w sieci wizualizacjach, wciąż aktualną zdaje się być informacja o powstaniu w galerii popularnych dyskontów, spożywczego „Tesco” i budowlanej „Castoramy” oraz basenu wraz z nowoczesnym multipleksem kinowym.
Ikarowe loty
W pierwszych planach enigmatyczna „Galeria Legionowo” miała powstać już w 2012r. Po kilku rotacjach w szeregach inwestorskich spółek, w tym tych typowo „nazewniczych”, już kilkukrotnie przekładano terminy jej oficjalnego otwarcia. Obecnie pojawiają się kolejne nie do końca potwierdzone jednak news-y. Mimo że robotnicy nie weszli jeszcze na budowę, mówi się, że budowa „Arkadii” w legionowskiej wersji „potrwa” jeszcze przez nieco ponad 2 lata.
Budują już od kilku ładnych miesięcy?
Kolejną tajemniczą zagadką jest też funkcja powierzona stołecznej spółce „JLL”. Dziwi bowiem fakt, że firma, która na co dzień zajmuje się usługami finansowymi na rynku komercyjnych nieruchomości, już sprzedaje i wynajmuje lokale mające dopiero powstać w podobno budowanej już od kilku ładnych miesięcy legionowskiej galerii. – W budowie jest tylko jeden projekt, czyli Galeria Legionowo, planowana do oddania do użytku wiosną 2015r. – skomentowała 3 czerwca dla serwisu internetowego www.portalspożywczy.pl Anna Wysocka, odpowiedzialna w „JLL” za wynajem powierzchni handlowych.
Są już na finiszu… dopiero na tym formalno-prawnym
Kilka dni po powyższym komunikacie prasowym, warszawskie „Baxley Investments” realizujące obecnie tę inwestycję wystąpiło dopiero do legionowskiego Starostwa Powiatowego (SP) o wydanie pozwolenia na budowę. Jeśli urzędnicy nie wykryją żadnych braków w dokumentacji budowlanej i nie będą mieli do niej żadnych formalno-prawnych zastrzeżeń, starosta powinien wydać tę ostatnią urzędową decyzję, niezbędną do rozpoczęcia budowy, najpóźniej do końca sierpnia. Od tego momentu deweloper będzie miał co najmniej 3 lata, żeby w realu rozpocząć tam pierwsze prace.
Zabudowane nieużytki w świetle prawa
Nadmienić warto, że przed inwestorem mogą znów wyrosnąć kolejne zawiłe urzędnicze schody. Rozbieżności między wytycznymi aktualnego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (SUiKZP) miasta a wolą dewelopera, które wypłynęły jeszcze w 2013r. skłoniły bowiem miejskich radnych do odstąpienia od sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla tego obszaru. Studium z 2007r. obowiązujące obecnie na tych gruntach wyklucza bowiem budowę obiektów handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 2 tys. m², choć sam mpzp przewiduje taką możliwość. Ta formalno-prawna niezgodność w miejskich dokumentach przestrzennych może nieco pokrzyżować odważne i śmiałe deweloperskie plany. Zdaje się jednak, że tylko na chwilę…
Wszystko dopięte na ostatni guzik
Gotowy już obecnie projekt nowego studium miasta, pomiędzy linią kolejową relacji Warszawa-Gdańsk a ulicami Zegrzyńską i Wąską, na 15 działkach, na których faktycznie ma powstać „Galeria Legionowo”, pozwala zaś na budowę komercyjnych obiektów handlowych, takich jak np. kino, kręgielnia, fitness, salon gier, klub muzyczny, czy też dyskoteka, z powierzchnią sprzedaży większą od 2 tys. m² i w wysokości maksymalnie 15 m. Zezwala ponadto, aby w tej konkretnej lokalizacji powstało o ok. 200 miejsc parkingowych mniej, niż obecnie zaplanował to deweloper (1169).
Będą uwagi do nowego studium?
Projekt nowego studium wraz z prognozą oddziaływania na środowisko już w najbliższy czwartek (14 sierpnia) udostępniony zostanie w legionowskim ratuszu do wglądu publicznego wszystkich petentów. 2 tygodnie później (2 września) odbędzie się zaś, dyskusja publiczna nad obranymi w studium kierunkami miejskiej polityki przestrzennej. Jednak przed nadaniem jej przez samorządowców ostatecznego kształtu, w terminie do 24 września każdy będzie mógł wnieść na piśmie własne uwagi do projektu nowego studium.