Legionowo. Wnioski do planu ogólnego. Duchowni chcą powiększyć cmentarz. Mieszkańcy oczekują by na osiedlu Młodych powstały m.in. przychodnia, żłobek, przedszkole i skatepark

suwalna cmentarz

Ulica Suwalna w Legionowie, fot. www.google.pl/maps

Na łącznie 53 wniosków, które złożono do projektowanego dla całego Legionowa planu ogólnego, kilka z nich dotyczy umożliwienia budowy m. in. przychodni, żłobka, przedszkola, placu zabaw dla dzieci, siłowni plenerowej i skateparku na osiedlu Młodych, rozbudowy cmentarza parafialnego na III Parceli oraz stworzenia strefy zieleni i rekreacji przy ulicy Władysława Broniewskiego na osiedlu Jagiellońska.

Pod koniec maja 2024 r. legionowski samorząd drogą uchwały zapoczątkował procedurę sporządzania planu ogólnego dla całego miasta, który zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawowych przepisów dotyczących planowania przestrzennego ma zastąpić dotychczasowe, pochodzące z 2017 r. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Informowaliśmy o tym dość szczegółowo w tej i w tej wiadomości.

Złożono 53 wniosków

Po podjęciu powyższej uchwały rozpoczęto zbieranie wniosków wśród legionowian do wstępnych założeń urbanistycznych dla tych mających być w przyszłości uchwalonych nowych legionowskich przepisów przestrzennych. Mieszkańcy mogli je składać w Urzędzie Miasta (UM) w Legionowie do 20 sierpnia 2024 r. Łącznie złożonych zostało 53 wniosków. Większość z nich ma bardzo rozbudowany charakter i dotyczy setek nieruchomości położonych na terenie całego Legionowa. Niektóre z nich powtarzają się kilkukrotnie.

Czego dotyczą wnioski?

Charakter wniosków złożonych do wstępnych założeń urbanistycznych dla przyszłego planu ogólnego dla całego Legionowa jest bardzo zróżnicowany. Jedne wnioski dotyczą umożliwienia budowy w naszym mieście nowych bloków, inne domów jednorodzinnych, w tym tych realizowanych w formie szeregowej, kolejne realizacji terenów zielonych i rekreacji, jeszcze inne dopuszczenia możliwości budowy nowych obiektów oświatowych i ośrodków zdrowotnych, czy też powiększenia cmentarza parafialnego mieszczącego się na III Parceli. Z uwagi na mnogość postulatów dotyczących przyszłego urządzenia przestrzeni publicznej w Legionowie, będziemy je opisywać w oddzielnych wiadomościach. W tej wiadomości przedstawimy wnioski odnoszące się do lokalizacji szeroko rozumianych usług publicznych oraz terenów zieleni i rekreacji.

 

Przychodnia, żłobek i przedszkole przy piekarni Nowel na osiedlu Młodych?

Najwięcej wniosków o zabezpieczenie przestrzeni publicznej Legionowa pod realizację nowych usług publicznych oraz terenów zieleni i rekreacji złożono względem nieruchomości położonych na osiedlu Młodych. Postulaty dotyczące umożliwienia budowy w przyszłości na tym osiedlu m. in. przychodni, żłobka, przedszkola, placu zabaw dla dzieci, siłowni plenerowej i skateparku złożono względem aż łącznie 23 nieruchomości, łącznie mierzących aż blisko 12 hektarów. Działki te odgraniczone są ulicami Suwalną, Olszankową, Szarych Szeregów i generała Władysława Sikorskiego. W zdecydowanej większości stanowią one strefę przemysłową miasta, w której znajdują się zakłady produkcyjne, w tym m. in. piekarnia Nowel. Na pozostałych nieruchomościach znajdują się domy jednorodzinne, bloki i budynki usługowe, takie jak m. in. market Netto, czy też siedziba firmy Airpol. – Chcemy, aby na tych działkach prowadzona była wyłącznie działalność, która nie wpływa negatywnie na życie i funkcjonowanie okolicznych mieszkańców, np. przychodnia tak bardzo potrzebna dla osób starszych, jak i rodzin z małymi dziećmi, żłobek, przedszkole, strefa dla rodziców z dziećmi, plac zabaw, skatepark i siłownia plenerowa – piszą legionowianie w dalszej części tego rozbudowanego wniosku do założeń urbanistycznych stanowiących podwaliny dla nowego przestrzennego planu ogólnego dla całego miasta. Co ważne, wniosków o identycznej treści i odnoszących się do tych samych działek usytuowanych na osiedlu Młodych w Legionowie w tej trwającej procedurze planistycznej złożono aż 5. Nieruchomości, na których mieszkańcy chcieliby zrealizować powyżej wskazane usługi publiczne na poniższej mapie zaznaczono na czerwono.

Strefa mieszkaniowo-usługowa, zamiast przemysłowej przy piekarni Nowel na osiedlu Młodych?

W stosunku do nieruchomości położonych na osiedlu Młodych w Legionowie złożono jeszcze jeden, ale dość mocno rozbudowany wniosek, Dotyczy on ustalenia funkcji mieszkaniowej dla jednej z tamtejszych działek. Chodzi o mierzący ponad 1,8 hektara teren przemysłowy odgraniczony ulicami Suwalną, Olszankową i generała Władysława Sikorskiego, położony w bezpośrednim sąsiedztwie piekarni Nowel. Wnioskodawcy chcą, aby w przyszłości można na nim było realizować nową zabudowę mieszkaniową i usługową. Postulują jednocześnie, aby na 3 innych działkach łącznie mierzących ponad 1,5 hektara i leżących w jego bezpośrednim sąsiedztwie ustanowić w przyszłości strefę zieleni i rekreacji. Są to tereny położone przy ulicy Suwalnej na osiedlu Młodych, obok marketu Netto i siedziby firmy Airpol. Na poniższej grafice strefę zabudowy mieszkaniowo-usługowej przy ulicach Suwalnej, Olszankowej i generała Władysława Sikorskiego na osiedlu Młodych w Legionowie zaznaczono na czerwono, zaś strefę zieleni i rekreacji na zielono.

Mieszkańcy chcą strefę zieleni i rekreacji. Spółdzielnia chce tam zbudować blok. Co z działką przy Broniewskiego?

Do wstępnych założeń urbanistycznych dla tych mających być w przyszłości uchwalonych nowych legionowskich przepisów przestrzennych złożono jeszcze 2 wnioski o zabezpieczenie przestrzeni publicznej naszego miasta pod realizację terenów zieleni i rekreacji. Jeden z nich dotyczy ustanowienia tego rodzaju zabudowy dla 2 działek o łącznej powierzchni blisko 3,9 tys. m² położonych przy ulicy Władysława Broniewskiego na osiedlu Jagiellońska w Legionowie. Tereny te na poniższej mapie zaznaczono na czerwono. Co ważne, na jednej z tych nieruchomości Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa (SMLW) chce w przyszłości zbudować nowy blok z usługami na parterze. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

Zieleń parkowa przy Kozietulskiego na Przystanku

Drugi i zarazem ostatni z tej serii wniosków złożonych do założeń urbanistycznych stanowiących podwaliny nowego ogólnego planu przestrzennego dla Legionowa odnosi się do mierzącej blisko 4 tys. m² działki położonej przy ulicy Jana Kozietulskiego na Przystanku w Legionowie. Działkę tę na poniższej mapie zaznaczono na niebiesko. Wnioskodawcy chcą, aby na tym terenie zachowana została obecna funkcja zieleni parkowej.

Duchowni chcą powiększyć cmentarz na III Parceli o działki przylegające do Suwalnej i Cynkowej

Duchowni z mieszczącej się przy ulicy księdza Jana Schabowskiego w Legionowie parafii pw. świętego Jana Kantego chcą rozbudować należący do nich cmentarz parafialny usytuowany przy Alei Legionów na III Parceli. Aby móc w przyszłości zrealizować to przedsięwzięcie w trwającej obecnie procedurze planistycznej złożyli wniosek o przeznaczenie 5 działek o łącznej powierzchni blisko 7,4 tys. m² pod rozbudowę tej nekropolii. Są to nieruchomości przylegające do ulic Cynkowej i Suwalnej, które na poniższej mapie zaznaczono na czerwono.

Usługi oświaty przy Targowej na III Parceli

Starostwo Powiatowe w Legionowie zawnioskowało z kolei, aby zajmowaną przez Powiatowy Zespół Szkół Ponadpodstawowych imienia Jerzego Siwińskiego mierzącą blisko 1,2 tys. m² nieruchomość położoną przy ulicy Targowej 73 na III Parceli w Legionowie w planie ogólnym miasta przeznaczyć pod usługi oświaty. – Prosimy o przeanalizowanie i uwzględnienie w przyszłym planie ogólnym terenów umożliwiających budowę obiektów, które będą wpływać na zaspokajanie potrzeb zdrowotnych, kulturalnych i społecznych mieszkańców przy jednoczesnym zachowaniu ładu przestrzennego – urbanistycznego i architektonicznego – zgodnego ze współczesnymi standardami – zaapelowali następnie przedstawiciele tego samorządu do władz Legionowa i urbanistów, którzy na ich zlecenie będą opracowywać projekt planu ogólnego dla całego miasta.

Strefa handlu wielkopowierzchniowego na osiedlu Piaski

W trakcie trwającej obecnie procedury planistycznej sporządzania planu ogólnego dla Legionowa wpłynęło też kilka wniosków o tej samej treści dotyczących zmniejszenia powierzchni biologicznie czynnej do 5 procent dla 2 nieruchomości łącznie mierzących ponad 1,7 hektara. Tereny te znajdują się na osiedlu Piaski w Legionowie i odgraniczone są ulicami Zegrzyńską i Piaskową. Mieści się na nich market Kaufland. Na poniższej mapie zaznaczono je na czerwono. Autorami tych wniosków są m. in. spółka Kaufland Polska Markety oraz Oddział Gospodarowania Nieruchomościami Polskich Kolei Państwowych w Warszawie.

Władze Legionowa obecnie analizują wnioski złożone przez mieszkańców i przedsiębiorców do projektu planu ogólnego dla całego miasta. Przekażą je następnie projektantom, którzy opracują ten dokument. Potem, zostanie on skonsultowany z mieszkańcami, zaś na samym końcu samorząd go uchwali, nadając mu tym samym moc obowiązującą. O szczegółach związanych z przeprowadzeniem tej czasochłonnej i dość skomplikowanej procedury informowaliśmy w tej wiadomości.