Legionowo. Wnioski do planu ogólnego miasta. O możliwość budowy bloków w nowych lokalizacjach wnioskuje SMLW ale także sieć Lidl Polska

gondola131

Spółdzielcze blokowiska w Legionowie, fot. GP/ms (archiwum)

Na łącznie 53 wniosków, które złożono do projektowanego dla całego Legionowa planu ogólnego, kilkanaście z nich dotyczy umożliwienia budowy nowych bloków w całkiem nowych, dotąd nieznanych lokalizacjach. Część tego typu postulatów złożyła Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa (SMLW) a jeden nawet sieć Lidl Polska.

Pod koniec maja 2024 r. legionowski samorząd drogą uchwały zapoczątkował procedurę sporządzania planu ogólnego dla całego miasta, który zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawowych przepisów dotyczących planowania przestrzennego ma zastąpić dotychczasowe, pochodzące z 2017 r. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Informowaliśmy o tym dość szczegółowo w tej i w tej wiadomości.

Złożono 53 wniosków

Po podjęciu powyższej uchwały rozpoczęto zbieranie wniosków wśród legionowian do wstępnych założeń urbanistycznych dla tych mających być w przyszłości uchwalonych nowych legionowskich przepisów przestrzennych. Mieszkańcy mogli je składać w Urzędzie Miasta (UM) w Legionowie do 20 sierpnia 2024 r. Łącznie złożonych zostało 53 wniosków. Większość z nich ma bardzo rozbudowany charakter i dotyczy setek nieruchomości położonych na terenie całego Legionowa. Niektóre z nich powtarzają się kilkukrotnie.

Czego dotyczyły wnioski?

Charakter wniosków złożonych do wstępnych założeń urbanistycznych dla przyszłego planu ogólnego dla całego Legionowa jest bardzo zróżnicowany. Jedne wnioski dotyczą umożliwienia budowy w naszym mieście nowych bloków, inne domów jednorodzinnych, w tym tych realizowanych w formie szeregowej, kolejne realizacji terenów zielonych i rekreacji, jeszcze inne dopuszczenia możliwości budowy nowych obiektów oświatowych i ośrodków zdrowotnych, czy też powiększenia cmentarza parafialnego mieszczącego się na III Parceli. Z uwagi na mnogość postulatów dotyczących przyszłego urządzenia przestrzeni publicznej w Legionowie, będziemy je opisywać w oddzielnych wiadomościach. Zaczniemy od wniosków dotyczących umożliwienia budowy nowych bloków w Legionowie.

 

Nowe bloki i parkingowce przy Królowej Jadwigi

Najwięcej wniosków o zabezpieczenie przestrzeni publicznej Legionowa pod realizację nowej wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej złożyła miejscowa SMLW. Większość z nich dotyczy umożliwienia budowy nowych bloków na osiedlu Jagiellońska, zwłaszcza zaś w rejonie ulic Królowej Jadwigi i Kazimierza Wielkiego. Mowa tu o łącznie 7 nieruchomościach łącznie mierzących blisko 4 hektary. Są to głównie tereny przylegające do ulicy Królowej Jadwigi. Położone są one vis a vis kompleksu obiektów sportowych, potocznie zwanych „siódemką”, placu wodnego, basenu, II Liceum Ogólnokształcącego (II LO) i Przedszkola Miejskiego nr 9 (PM nr 9). Są to działki, na których obecnie znajdują się albo zieleń osiedlowa albo parkingi.

Nieruchomości położone w rejonie ulic Królowej Jadwigi i Kazimierza Wielkiego na osiedlu Jagiellońska w Legionowie, które spółdzielnia chciałaby w przyszłości zabudować albo nowymi blokami, głównie z usługami na parterach albo garażami wielopoziomowymi na poniższej mapie zaznaczono na czerwono. Nieruchomość zaznaczoną na tejże grafice na zielono, SMLW w przyszłości chciałaby przeznaczyć pod zabudowę usługową. Jest to mierząca blisko 1,6 tys. m² działka mieszcząca się przy ulicy Królowej Jadwigi 7A, na której już obecnie działają niewielkie pawilony handlowe.

 

 

Blok zamiast budynku zajmowanego przez spółdzielczą administrację osiedla Jagiellońska

Kolejne 3 bloki z usługami na parterach legionowska SMLW chciałaby też zbudować przy Alei 3-go Maja na osiedlu Jagiellońska. Jeden z nich miałby powstać w miejscu gdzie stoi budynek, w którym znajduje się spółdzielcza administracja wspomnianego osiedla. Mowa tu o mierzącej blisko 1,5 tys. m² działce położonej przy Alei 3-go Maja 34 i 36, w sąsiedztwie skrzyżowania tej ulicy z ulicą generała Józefa Sowińskiego. Kolejny budynek wielorodzinny SMLW chciałaby zbudować na mierzącej niespełna 400 m³ działce leżącej przy Alei 3-go Maja 18 A. Jest to nieruchomość położona nieopodal skrzyżowania Alei 3-go Maja z ulicą Jagiellońską. Trzeci blok w tej części osiedla Jagiellońska, który w przyszłości chciałaby wybudować miejscowa spółdzielnia mógłby powstać na mierzącej ponad 1,1 tys. m² działce położonej przy ulicy Władysława Broniewskiego w Legionowie. Jest to pusty osiedlowy plac znajdujący się na tyłach PM nr 6, nieopodal skrzyżowania ulicy Władysława Broniewskiego i Alei 3-go Maja.

Nieruchomości położone w rejonie Alei 3-go Maja, na których legionowska SMLW chciałaby w przyszłości zbudować nowe bloki na poniższej mapie zaznaczono kolorem czerwonym.

Kilka nowych bloków wśród spółdzielczych wieżowców przy Norwida

Kilka nowych bloków legionowska SMLW chciałaby też zbudować wśród swoich wieżowców mieszczących się przy ulicach Cypriana Kamila Norwida, Piotra Wysockiego, Ogrodowej, Leśnej i generała Józefa Sowińskiego. Są to dotąd niezagospodarowane, na ogół zielone przestrzenie mieszczące się w tej części osiedla Jagiellońska. Nowe bloki miałyby być w przyszłości zbudowane na 6 nieruchomościach łącznie mierzących ponad 1 hektar. Na części tych działek, oprócz budowy nowych budynków wielorodzinnych, spółdzielnia rozważa też budowę parkingów wielopoziomowych. Mowa tu o 2 działkach. Jedna z nich mierzy nieco ponad 1,9 tys. m² i położona jest przy ulicach Marszałka Józefa Piłsudskiego i Leśnej, nieopodal parku imienia świętego Jana Pawła II. Na tej nieruchomości znajduje się obecnie strzeżony parking. Natomiast druga nieruchomość mierzy blisko 1,2 tys. m² i mieści się na tyłach Urzędu Skarbowego (US) i marketu Carrefour w centrum Legionowa.

Nieruchomości położone w rejonie ulic Cypriana Kamila Norwida, Piotra Wysockiego, Ogrodowej, Leśnej i generała Józefa Sowińskiego na osiedlu Jagiellońska w Legionowie, które spółdzielnia chciałaby w przyszłości zabudować albo nowymi blokami, głównie z usługami na parterach albo garażami wielopoziomowymi na poniższej mapie zaznaczono na czerwono. Nieruchomość zaznaczoną na kolejnej grafice na niebiesko, SMLW w przyszłości chciałaby przeznaczyć pod zabudowę usługową. Jest mierząca blisko 900 m² działka położona pomiędzy ulicami Warszawską, a Piotra Wysockiego. Mieści się ona pomiędzy delikatesami Centrum, a stacją paliw Shell. Teren ten jest obecnie niezagospodarowany.

Spółdzielnia chce też budować bloki przy Olszankowej na osiedlu Młodych

Kolejne nowe bloki z usługami na parterach SMLW planuje na osiedlu Młodych w Legionowie, w rejonie ulic Suwalnej, Olszankowej i Grzybowej. Instytucja ta chce, aby pod tego rodzaju zabudowę w nowym planie ogólnym dla całego Legionowa przeznaczyć 3 nieruchomości łącznie mierzące blisko 3,7 tys. m². Na 2 z nich znajduje się obecnie budynek dawnego Pewexu. Oprócz budowy nowych bloków, przy ulicy Olszankowej na osiedlu Młodych w Legionowie, SMLW przewiduje też budowę wielopoziomowych garaży.

Nieruchomości położone na osiedlu Młodych w Legionowie, na których SMLW chciałaby w przyszłości zbudować nowe bloki na poniższej mapie zaznaczono kolorem czerwonym.

Bloki zamiast szeregowców przy Granicznej na osiedlu Sobieskiego

Do wstępnych założeń urbanistycznych dla tych mających być w przyszłości uchwalonych nowych legionowskich przepisów przestrzennych złożono jeszcze 3 wnioski o zabezpieczenie przestrzeni publicznej naszego miasta pod budowę nowych bloków. Jeden z nich dotyczy ustanowienia tego rodzaju zabudowy dla łącznie 6 nieruchomości łącznie mierzących ponad 2 tys. m² położonych przy ulicy Granicznej 4 na osiedlu Sobieskiego. We wniosku jest mowa o dopuszczeniu możliwości budowy w tym miejscu bloków o wysokości do 20 metrów, maksymalnej powierzchni zabudowy ww. działek na poziomie 40 procent i ich minimalnej powierzchni biologicznie czynnej na poziomie 25 procent. Na poniższej mapie nieruchomości, których dotyczy powyższy wniosek zaznaczono kolorem czerwonym.

O planach budowy w powyższym miejscu bloku w przeszłości informowaliśmy wielokrotnie, m. in. w tej wiadomości. Aktualnie właściciel tego terenu, czyli firma ABC Nieruchomości z Legionowa wzniosła tam osiedle 6 szeregowców.

Blok z usługami na parterze, zamiast budynku usługowego na rogu Warszawskiej i Zakopiańskiej

Drugi wniosek o dopuszczenie realizacji nowej wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej na terenie Legionowa, którego autorem nie jest miejscowa SMLW odnosi się do umożliwienia zagospodarowania w powyższy sposób mierzącej prawie 2 tys. m² nieruchomości położonej na rogu ulic Warszawskiej i Zakopiańskiej w Legionowie. Działka ta jest obecnie zabudowana budynkiem mieszkalno-usługowym. Na jego wyższych kondygnacjach znajdują się mieszkania, zaś na parterze lokale usługowe, w tym punkty gastronomiczne takie jak m. in. Sushi Go i Cafe Verona. Z wyjaśnień właścicieli tych lokali wynika, że nie będą oni burzyć tego budynku, a w jego miejscu budować nowego bloku. Chcą oni po prostu uregulować stan prawny tej nieruchomości, dla której w obecnym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) miasta nie uwzględniono funkcji wielorodzinnej.

Sieć Lidl chce, aby przy jej sklepie przy Jagiellońskiej mogły powstać nowe bloki

Trzeci wniosek z tej serii, którego autorem nie jest miejscowa spółdzielnia, a firma Lidl Polska odnosi się do umożliwienia realizacji m.in. wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej na 2 łącznie mierzących ponad 7,1 tys. m² działkach położonych przy skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i Kazimierza Wielkiego na osiedlu Jagiellońska w Legionowie. We wskazanej lokalizacji znajduje się obecnie m. in. sklep powyższego przedsiębiorcy. Sieć wnioskuje również, aby na tych nieruchomościach, obok nowych bloków mogły być w przyszłości realizowane także i m. in. domy jednorodzinne, handel wielkopowierzchniowy, strefy zieleni i rekreacji oraz usługi. Jej przedstawiciele podnoszą, że wysokość jakiejkolwiek nowej zabudowy realizowanej w tym miejscu nie powinna przekraczać 15 metrów, wskazane działki powinny zostać zabudowane w maksymalnie 60 procentach, a udział ich powierzchni biologicznie czynnych powinien ukształtować się na poziomie przynajmniej 20 procent.

 

Władze Legionowa obecnie analizują wnioski złożone przez mieszkańców i przedsiębiorców do projektu planu ogólnego dla całego miasta. Przekażą je następnie projektantom, którzy opracują ten dokument. Potem, zostanie on skonsultowany z mieszkańcami, zaś na samym końcu samorząd go uchwali, nadając mu tym samym moc obowiązującą. O szczegółach związanych z przeprowadzeniem tej czasochłonnej i dość skomplikowanej procedury informowaliśmy w tej wiadomości.

 

Artykuł aktualizowano w dniu 9 października 2024 r., o godzinie 15.30.