Legionowo. Wojciech Jeute „Zasłużony dla Miasta Legionowo”

wojciech-jeute-um-legionowo

Wojciech Jeute podczas sesji Rady Miasta w Legionowie (fot. UM Legionowo)

Podczas jednego z posiedzeń miejskiej rady w Legionowie Wojciech Jeute, od lat związany z miastem, otrzymał tytuł „Zasłużony dla Miasta Legionowo”. Przybliżamy postać zasłużonego mieszkańca. 

Dr inż. Wojciech Jeute, absolwent Politechniki Warszawskiej, urodził się 28 lutego 1942r. Z miastem związany jest od prawie 40 lat, na przełomie lat 80. i 90. aktywnie wspierał zmiany polityczne zachodzące w Legionowie. Podczas wyborów samorządowych w 1990 roku, z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, został wybrany na wiceprezydenta Legionowa. Wiele serca włożył w gminną oświatę, w czasie kiedy w mieście kształtował się lokalny samorząd. Był nauczycielem oraz wychowawcą, pracował w Liceum Salezjańskim w Legionowie.

Związany z Muzeum Historycznym w Legionowie

Wojciech Jeute brał czynny udział w tworzeniu Muzeum Historycznego w Legionowie, od 2013 roku był zastępcą dyrektora muzeum. Od 2009 roku wraz z Muzeum organizuje Konkurs Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Szarych Szeregach dla uczniów szkół z powiatu legionowskiego, upowszechniając tym samym wiedzę o I Rejonie VII Obwodu „Obroża”. Od wielu lat Wojciech Jeute wspiera działalność Koła nr 1 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Legionowie. Jest przewodniczącym legionowskiego Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej i członkiem Rady Fundacji „Na Rzecz Dzieci i Młodzieży im. Wandy Tomczyńskiej”. Jako pierwszy opracował monografię poświęconą parafii pw. św. Jana Kantego, najstarszej parafii w Legionowie.

Współautor publikacji historycznych

Wojciech Jeute to także współredaktor publikacji historycznych poświęconych dziejom I Rejonu „Marianowo-Brzozów” Armii Krajowej takich jak m.in. „Czas próby… Historia legionowskich Kolumbów” Bronisławy Romanowskiej-Mazur, „Pluton 709 w konspiracji i walce” Zygmunta Duchnowskiego. Wojciech Jeute był również współinicjatorem powstania Turystycznego Szlaku Patriotycznego „Polski Walczącej” na terenie miasta oraz sąsiednich gmin.

Jego osiągnięcia to przykład rzetelnej, odpowiedzialnej i takiej prawdziwej dobrej roboty – podsumował podczas posiedzenia dyrektor Jacek Szczepański. Sam Wojciech Jeute nie krył radości z otrzymania wyróżnienia. – To jest dla mnie wielki zaszczyt, a jednocześnie wielka radość i potwierdzenie, że warto starać się robić. Chciałabym z całą mocą podkreślić, że to jest osiągnięcie wielu osób. Przyjmuję te statuetkę z szacunkiem w imieniu dziesiątek, a może nawet setek osób, które ze mną przez te 25 lat współpracowały – dziękował wszystkim Wojciech Jeute.