Wojewoda mazowiecki wszczął postępowania nadzorcze w sprawie 2 legionowskich uchwał zmieniających miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dotychczas obowiązujących na częściach 2 osiedli, Sobieskiego i Młodych. Efektem jego interwencji jest wstrzymanie wykonania tych uchwał, zaś docelowo ich całościowe, bądź przynajmniej częściowe, unieważnienie.
Market przy Suwalnej i 2 nowe bloki na os. Sobieskiego
Przypomnijmy. 27 kwietnia br. legionowska rada podjęła 2 uchwały zmieniające mpzp dotychczas obowiązujące w 2 częściach miasta. Nowelizacja pierwszego mpzp, obejmującego 18 ha obszar odgraniczony ulicami Jerzego Siwińskiego, Jana III Sobieskiego, Warszawską i granicą Legionowa z gminą Jabłonna, krótko mówiąc, umożliwiała dogęszczenie tego i tak już mocno ciasnego osiedla. Pozwalała bowiem na budowę 2 nowych bloków na tej części osiedla Sobieskiego. Pierwszy z nich mógłby wyrosnąć na blisko 5 tys. m² prywatnej działce, mieszczącej się przy ulicy Husarskiej, vis a vis obecnie jeszcze wznoszonej ekskluzywnej „Faktorii”, drugi zaś na niewielkim skrawku ziemi położonej w sąsiedztwie ulicy Granicznej, tuż za ekranami znajdującymi się przy ulicy Warszawskiej. Tymczasem poprawki naniesione w mpzp obejmującym ok. 42 ha obszar, w którego zasięgu oddziaływania znajdują się m. in. tereny produkcyjne mieszczące się pomiędzy ulicami Suwalną, Jana Pawła I i Olszankową, pozwalały m. in. na budowę wielkopowierzchniowego obiektu handlowo-usługowego u zbiegu ulic Olszankowej i Suwalnej na osiedlu Młodych w Legionowie.
Wojewoda weryfikuje
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, prezydent Roman Smogorzewski przedłożył te 2 podjęte 27 kwietnia br. uchwały wojewodzie mazowieckiemu, Zdzisławowi Sipierze. Ten zaś postanowił się im bliżej przyjrzeć i na początku maja br. wszczął wobec tych 2 aktów prawa lokalnego postępowania nadzorcze sprawdzające ich zgodność z przepisami prawa obowiązującymi w kraju. Na ten moment nie ma jeszcze poszczególnych rozstrzygnięć. Najdalej wydane one zostaną na początku czerwca br. Wojewoda ma bowiem 30 dni od momentu otrzymania ocenianych aktów na wydanie względem nich swoich rozstrzygnięć nadzorczych.
Co unieważni wojewoda?
Stwierdzenie nieważności uchwały przez wojewodę wstrzymuje jej wykonanie z mocy prawa, w części objętej jego rozstrzygnięciem nadzorczym, z dniem jego doręczenia. Na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, danej gminie przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie w terminie 30 dni od daty jego doręczenia.
O wojewódzkich rozstrzygnięciach nadzorczych wobec tych 2 legionowskich planów miejscowych będziemy informować czytelników w kolejnych wiadomościach.