Legionowo. Zajęcia dodatkowe w szkołach za niewypłacone pensje nauczycieli. Które placówki je realizują?

fajne-lekcje

W Legionowie utracone w wyniku strajku pensje nauczycieli trafiły do szkół i przedszkoli na realizację zajęć dodatkowych dla dzieci. Zajęć tych nie wprowadziły jedna szkoła podstawowa i pięć przedszkoli miejskich. – Dyrektorzy tych placówek nie wnioskowali o realizację takich zajęć – takie wieści płyną z Urzędu Miasta Legionowo.

Zostawili 900 tys. zł w budżetach 13 szkół i przedszkoli

Przypomnijmy. 900 tys. zł – tyle stracili nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni na kwietniowym blisko 3-tygodniowym strajku w legionowskiej oświacie. Pieniądze w tej kwocie trafią do dyrektorów szkół i przedszkoli i zostaną wydane na zajęcia dodatkowe dla uczniów – taką decyzję podjęto w Urzędzie Miasta Legionowo na początku maja. Tak też się stało i począwszy od początku bieżącego roku szkolnego, łącznie 7 legionowskich szkół i przedszkoli, na wszystkich 13 miejskich placówek oświatowych uczestniczących we wiosennym strajku oświatowym przygotowało zajęcia dodatkowe dla swoich podopiecznych. – Środki niewypłacone w okresie strajku pozostały w budżetach poszczególnych placówek. Na wniosek dyrektorów zostały przyznane dodatkowe godziny na realizację zajęć – informuje Tamara Boryczka, rzeczniczka prasowa legionowskiego magistratu. Zajęcia te będą prowadzone wyłącznie do końca tego roku kalendarzowego.

 

 

W ogólniaku postawili na matury

Z tej nadprogramowej oferty może obecnie skorzystać młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Królowej Jadwigi. W większości są to zajęcia wszechstronnie przygotowujące uczniów z klas trzecich do matur, zajęcia wyrównawcze z matematyki i z języka angielskiego dla wychowanków młodszych klas, a także skierowane do wszystkich roczników zajęcia fitness, rozwijające talenty muzyczne, a także przygotowujące młodzież do zawodów sportowych.

W siódemce i w 5 przedszkolach nie ma zajęć dodatkowych

Na łącznie 6 legionowskich przedszkoli uczestniczących we wiosennym strajku, tylko w jednym prowadzone są obecnie zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków. Tę nadprogramową ofertę pod postacią m. in. zajęć plastycznych, gimnastycznych oraz tych z matematyki, przyrody i z muzyki przygotowało dla swoich wychowanków szefostwo działającego przy ulicy Władysława Broniewskiego 6 w Legionowie PM nr 10. W pozostałych przedszkolach, które uczestniczyły w strajku tj. w PM nr 2, 5, 7, 12 i 14 takich zajęć dodatkowych nie uruchomiono, mimo pozostawienia w ich budżetach tych utraconych w wyniku strajku pieniędzy. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w Szkole Podstawowej nr 7 przy ulicy Królowej Jadwigi. To jedyna legionowska podstawówka, w której nie uruchomiono zajęć dodatkowych finansowanych z utraconych na skutek strajku nauczycieli pensji. – Dyrektorzy tych placówek nie wnioskowali o realizację takich zajęć – poinformował redakcję Gazety Powiatowej Urząd Miasta (UM) w Legionowie.

Jakie bonusy dla uczniów?

Większość legionowskich podstawówek przeznaczyło pieniądze na zajęcia dodatkowe dla swoich uczniów. I tak w SP nr 1 przy ulicy Zakopiańskiej prowadzone są dodatkowe zajęcia z języka polskiego dla uczniów z klas drugich, matematyki dla uczniów z klas trzecich, języka angielskiego dla uczniów z klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych i ósmych, zajęcia przygotowujące do egzaminów ósmoklasisty z języków polskiego i angielskiego oraz zajęcia teatralne dla uczniów z klas siódmych i filmowo-dyskusyjne rozwijające zainteresowania biologiczne dla uczniów z klas piątych, szóstych i siódmych.

W SP nr 2 przy ul. Jagiellońskiej pieniądze przeznaczono na zajęcia sportowe, głównie na siatkówkę i piłkę ręczną. Z tej oferty mogą skorzystać uczniowie klas czwartych, piątych, szóstych i ósmych. Oprócz tego uruchomiono koło ortograficzne dla drugoklasistów, matematyczny klub karciany dla czwartoklasistów, konsultacje geograficzne dla piątoklasistów, szóstoklasistów, siódmoklasistów i ósmoklasistów, a także warsztaty z gier fabularnych dla uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych.

SP nr 3 przy ul. Władysława Broniewskiego postawiono na fizykę i biologię, którą to wiedzę mogą pogłębić i lepiej posiąść zwłaszcza ósmoklasiści i siódmoklasiści. Dla dzieci z klas drugich przygotowano przygodę z plastyką.

W SP nr 4 przy ulicy Jana Pawła I SP uruchomiono zajęcia z języka polskiego, jako drugiego języka dla dzieci obcokrajowców z klas pierwszych, drugich i trzecich. Uczniowie z tych najmłodszych klas mogą też uczestniczyć w kole doświadczalnym 101 eksperymentów. Piątoklasistom dedykowano szkolny klub ortografii oraz warsztaty poświęcone historii swojej małej ojczyzny. Dzieci z tych klas oraz ich starsi koledzy z klas szóstych, siódmych i ósmych mogą również uczestniczyć w kołach historycznych, matematycznych i chemiczno-fizycznych.

Zdaje się, że z najszerszej oferty zajęć dodatkowych mogą obecnie skorzystać uczniowie z  SP nr 8 przy ulicy Zegrzyńskiej. Tutaj dla uczniów trzech pierwszych klas uruchomiono zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, dydaktyczno-wyrównawcze, szachowe oraz koła rozwijające umiejętności z polonistyki, matematyki, informatyki, plastyki i z języka angielskiego. Starsi uczniowie, w tym ci wybitnie uzdolnieni mogą poszerzać swoją wiedzę z zakresu matematyki, biologii i plastyki. Są też oferty zajęć przygotowujących uczniów do egzaminów ósmoklasistów oraz te skierowane do dzieci ze szkolnych oddziałów przedszkolnych. W szkole działają koła sportowe dla chłopców i dziewcząt, a także wielorocznikowy chór szkolny.

Kto nie strajkował, ten nie musi tworzyć dodatkowej oferty

W ogólnopolskim strajku nauczycieli nie uczestniczyło łącznie 6 legionowskich placówek oświatowo-opiekuńczych. Nie protestowali pedagodzy z PM nr 1, 3, 6 i 9 z uwagi na brak w tych placówkach związkowców, w tym tych ze Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) i zorganizowanego przez nich w marcu referendum strajkowego. Nie strajkowało również PM nr 11. Tu wynik przeprowadzonego referendum przesądził o nieuczestniczeniu tej placówki w proteście. Nie protestowała również kadra pedagogiczna legionowskiego żłobka. Tu mimo, wyrażonej w referendum wyraźnej chęci przystąpienia do tego protestu, podjęto decyzję o przystąpieniu do pracy w normalnym trybie.

Do placówek oświatowych, które strajkowały, a nie uruchomiły zajęć dodatkowych dla dzieci, wysłaliśmy pytania. Być może, zajęcia te uruchomione zostaną w późniejszym terminie, zaś obecny poślizg wynika z organizacji ich pracy u progu początku roku szkolnego. Do sprawy będziemy wracać.