Radni zmienili kryteria przyjęć dzieci do legionowskich przedszkoli. W drugim etapie rekrutacji znalazł się obowiązek szczepień ochronnych. Zaszczepienie dzieci będzie się łączyło z większą liczbą punktów podczas procesu kwalifikacyjnego. Zmiany zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku.
Więcej punktów za szczepienia ochronne u przyszłych przedszkolaków
Legionowscy radni 27 października 2021r. poparli kryterium obowiązkowych szczepień ochronnych przy rekrutacji dzieci do miejskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w miejskich podstawówkach. Zaszczepienie dzieci będzie się łączyło z większą liczbą punktów podczas drugiego etapu rekrutacji. Co ważne, kryterium to będzie miało charakter wyłącznie lokalny i będzie brane pod uwagę jedynie w sytuacjach uzyskania przez kandydatów równorzędnych wyników podczas pierwszego etapu kwalifikacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu w przedszkolach wciąż będą wolne miejsca. Rzecz jasna, legionowskie placówki będą też dostępne dla dzieci niezaszczepionych – jednak ich rodzice będą musieli udokumentować przeciwwskazania medyczne do wykonania tych szczepień. – W świetle ogólnodostępnych danych faktem jest, że nadal występują liczne zachorowania na choroby zakaźne m. in. z powodu zwiększającej się liczby rodziców, którzy odmawiają poddania dzieci ustawowym szczepieniom ochronnym. Profilaktyka przed chorobami epidemiologicznymi jest konstytucyjnym obowiązkiem władz publicznych. Dodatkowe punkty możliwe do uzyskania za spełnienie obowiązku ustawowego nie przesądzają o przyjęciu lub odmowie przyjęcia kandydata do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej – podkreślają twórcy wskazanych przepisów.
Podstawy prawne
Zdaniem autorów tego lokalnego prawa, obowiązek szczepień ochronnych wprost wynika z polskiego prawa, a zwłaszcza z ustawy z 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, zaś możliwość wprowadzenia dodatkowego kryterium szczepień w przypadku przyjęć do przedszkoli samorządowych potwierdza m. in. tegoroczny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.
Podobne rozwiązania funkcjonują w dwóch legionowskich żłobkach publicznych od 2020r.