Legionowo. Uwaga na zieloną wodę w kranie. Zgłoś się do PEC

woda-prysznic

fot. a.drian / Foter / Creative Commons Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)

Zielono-żółta woda płynąca w spółdzielczych kranach jest wynikiem prac konserwacyjnych prowadzonych na legionowskich blokowiskach przez elektrociepłownię miejską. Roboty potrwają do końca wakacji.

Legionowianie, którzy zobaczą, że z ich kranów płynie kolorowa woda, nie powinni używać jej do celów spożywczych oraz jak najszybciej powinni zgłosić ten fakt w miejskim „Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej” („PEC”).

Na jakość, smak i kolor wody płynącej w spółdzielczych kranach legionowianie, zwłaszcza ci z osiedla Sobieskiego, skarżą się nie od dziś. Ostatnio mają ku temu oficjalnie uzasadnione powody. Okazuje się, że legionowska elektrociepłownia w sierpniu br. postanowiła sprawdzić szczelność sieci i urządzeń ciepłowniczych na miejskich blokowiskach. Badanie powyższe polega na dodawaniu do płynącej w miejskiej sieci wody specjalnego barwnika. W związku z tym „spółdzielcza” woda może zmieniać swój kolor i nabierać zielono-żółtych barw, zwłaszcza zaś po odkręceniu kurka z ciepłą wodą. – Barwienie wody pozwoli na wykrycie ewentualnych nieszczelności wymienników ciepła znajdujących się w węzłach cieplnych zlokalizowanych w budynkach. W przypadku nieszczelności wymiennika, woda sieciowa z wymiennika może przedostawać się do instalacji ciepłej wody użytkowej i wypływać kranem w lokalu użytkownika. Do barwienia wody zostanie użyty barwnik Fluoresceina RM 200 proc. Woda sieciowa przybierze barwę zielono-żółtą – informują legionowian ze spółdzielczych blokowisk specjaliści z miejskiego PEC. Sprawdzanie szczelności sieci potrwa do końca wakacji, tj. do 31 sierpnia br. Akcja wymiany nieszczelnych urządzeń ma na celu zminimalizowanie strat ciepła, a więc i kosztów ogrzewania oraz ciepłej wody, które ponoszą legionowianie ze spółdzielczych blokowisk.

 

 

Bez paniki

Legionowianie, którzy zauważą, że z ich kranów płynie zielono-żółta woda nie powinni panikować. Zmieniony kolor wody w ich kranach może oznaczać, że wymienniki są niesprawne i muszą zostać wymienione. Barwiona woda nie powinna bowiem przedostawać się do instalacji. Taką sytuację niezwłocznie należy zgłosić legionowskiemu „PEC”, które w węzłach stanowiących jego własność naprawi lub wymieni urządzenie na własny koszt.

Niezdatna do picia, nawet po przegotowaniu!

Użyta w wykrywaniu ewentualnych nieszczelności sieci ciepłowniczej fluoresceina jest bezpieczna dla ludzkiego zdrowia, pod warunkiem, że zmienionej pod jej wpływem wody się nie używa się do celów spożywczych. – Zabarwionej wody nie należy używać do celów spożywczych, można natomiast używać wodę do celów sanitarnych. Środek wykorzystywany do zabarwienia wody sieciowej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi i nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego. Rozkłada się pod wpływem światła. W przypadku wystąpienia, po kontakcie z zabarwioną wodą jakichkolwiek niepokojących objawów – prosimy o pilny kontakt z lekarzem – uczula legionowian Narcyz Tokarski, prezes zarządu „PEC”. W praktyce oznacza to, że jeśli z któregokolwiek spółdzielczego kranu poleci zielono-żółta ciecz, nie można jej wypić, nawet po przegotowaniu. Do czasu wymiany urządzeń ciepłowniczych, do celów spożywczych należy używać zaś zimnej wody. „Brudna” ciepła woda może być natomiast bez przeszkód wykorzystywana do kąpieli, czy podlewania przyblokowych ogródków, czy też innej osiedlowej zieleni. Jej zielonkawa barwa jest nietrwała, więc jeśli zabrudzeniu ulegnie odzież, wystarczy wypłukać ją w czystej wodzie.

Telefony alarmowe

Legionowianie ze spółdzielczych blokowisk, którzy w swoich kranach zauważą zielonkawą ciecz, powinni dzwonić do działającego w miejskiej elektrociepłowni pogotowia technicznego pod następujące numery telefonów stacjonarnych – (22) 774-49-11 i (22) 774-33-94 – lub komórkowych – 692-730-476 i 692-732-996.