Do 17 stycznia 2022r. można składać uwagi do projektu nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla tzw. Bukowca A w Legionowie. Zgodnie z założeniami urbanistów, w tej kameralnej miejskiej dzielnicy będzie mogło powstać więcej domków jednorodzinnych, zaś te już tam stojące będą mogły zostać rozbudowane.
Projekt nowego mpzp dla tzw. Bukowca A w Legionowie, odgraniczonego ulicami Warszawską i Wiejską oraz torami kolejowymi z przecznicami takimi jak ulice m.in. Kwiatowa, Gdyńska, Handlowa, Przemysłowa, Daliowa, Sielankowa, Zakopiańska, czy też Polankowa zostanie wyłożony do publicznego wglądu w dniach od 10 grudnia 2021r. do 3 stycznia 2022r., a 15 grudnia 2021r. odbędzie się w formie zdalnej dyskusja publiczna nad ustaleniami zawartymi w tym dokumencie. Uwagi do zawartych tam reform można zgłaszać do 17 stycznia 2022r. Rozpatrzy je prezydent Roman Smogorzewski. Procedura związana z tworzeniem przepisów przestrzennych mających w przyszłości obowiązywać w tej części miasta rozpoczęła się w styczniu 2018r., kiedy to radni przystąpili do sporządzania mpzp dla tej dzielnicy. W maju 2021r., aby przyspieszyć ten proces, z planowania przestrzennego wyłączono kilkanaście działek leśnych. – Dla tych terenów w pierwszej kolejności wymagane jest uzyskanie zgody na pozbawienie lasu statusu lasu ochronnego, a następnie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne – wyjaśniali wówczas samorządowcy, zapewniając zarazem, że na wskazanych nieruchomościach wciąż będzie obowiązywał stary plan, czyli mpzp z 10 października 2001r.
Szykują się poważne reformy?
Zgodnie ze wstępnymi założeniami władz miasta, tzw. Bukowiec A zostanie dogęszczony jednorodzinną zabudową mieszkaniową, zaś dotychczas stojące tam domy jednorodzinne będą mogły być rozbudowane. – Nowa zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna zostanie odpowiednio wkomponowana w istniejącą strukturę urbanistyczną, poprzez dostosowanie ustaleń planu miejscowego do stanu faktycznego obszaru oraz obowiązujących przepisów w zakresie dróg publicznych i możliwości realizacji nadbudowy i rozbudowy istniejącej zabudowy – zarówno w pionie jak i w poziomie – dowiadujemy się z prezydenckiego uzasadnienia uchwały o przystąpieniu do sporządzania mpzp dla tzw. Bukowca A z 31 stycznia 2018r. – Na podstawie ustaleń planu miejscowego z 2001r. oraz obowiązujących przepisów normujących zagadnienia planowanych inwestycji budowlanych, właściciele nieruchomości wzdłuż ulicy Warszawskiej pozbawieni są możliwości lokalizowania na terenie swoich działek zabudowy mieszkaniowej, a na całym obszarze objętym uchwałą nie mogą skorzystać z prawa nadbudowy i rozbudowy swoich budynków – czytamy dalej we wspomnianym dokumencie.
Zmiany w przestrzeni tzw. Bukowca A w Legionowie w 2018r. na łamach Gazety Powiatowej komentowali lokalni samorządowcy. Większość z nich oceniła je pozytywnie. Z ich opiniami w tej sprawie można się zapoznać w m. in. tej wiadomości.
Intensywność zabudowy
Projekt mpzp dla tzw. Bukowca A w Legionowie w swoim obecnym brzmieniu dopuszcza lokalizację na ww. obszarze nie wyższej jak 10 metrów jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej wolnostojącej i bliźniaczej. Dla większości w ten sposób zabudowanych nieruchomości nowe przepisy przewidują 30-40 procentową powierzchnię biologicznie czynną, a maksymalny poziom zabudowy tych działek ustalają na poziomie 30-40 procent.
Wzdłuż ulicy Warszawskiej, projekt mpzp dla tzw. Bukowca A w Legionowie przewiduje połączenie funkcji mieszkaniowych i usługowych. Na tych nieruchomościach dopuszcza się bowiem budowę nie wyższych niż 12 metrów domów jednorodzinnych w formach wolnostojącej i bliźniaczej, a także budynków usługowych albo w formie dobudowania do budynków mieszkalnych, albo w formie wolnostojącej. Dla większości w ten sposób zabudowanych nieruchomości, nowe przepisy ustalają minimalną powierzchnię biologicznie czynną i maksymalny poziom ich zabudowy na poziomie 30 procent.
Nowe prawo zezwala również na lokalizowanie budynków w granicach działek lub w odległości 1,5 metra od nich. Dokument ten określa też parametry wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej. Ta może być lokalizowana jedynie w rejonie ulic Przemysłowej, Handlowej, Bałtyckiej i Daliowej. Na parterach bloków, nie wyższych niż 15 metrów, zezwala się na tworzenie powierzchni handlowo-usługowych, a w ich otoczeniu garaży. Dla większości w ten sposób zabudowanych nieruchomości, nowe przepisy przewidują 25 procentową powierzchnię biologicznie czynną, a maksymalny poziom ich zabudowy ustalają na poziomie 60 procent.
W myśl tych przepisów na całym tzw. Bukowcu A w Legionowie nie można będzie prowadzić usług uciążliwych w zakresie m.in. gospodarki śmieciami, hurtowni, magazynów, myjni samochodowych, lakierni, blacharni, czy też krematoriów. W tej kameralnej legionowskiej dzielnicy nie będzie też mógł powstać duży obiekt handlowy o powierzchni sprzedaży większej, jak 2 tys. m².