Na Bukowcu A w Legionowie będzie mogło powstać więcej domków jednorodzinnych, zaś te już tam stojące najprawdopodobniej będą mogły zostać rozbudowane. Do 10 grudnia ma powstać projekt nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej dzielnicy miasta.
Bukowiec A to dzielnica Legionowa znajdująca się między ul. Warszawską a Lasami Legionowskimi, na wysokości od granicy z gminą Jabłonna do torów kolejowych. Znajdują się tam ulice takie jak Kwiatowa, Gdyńska, Handlowa, Przemysłowa, Daliowa, Sielankowa, Zakopiańska, czy Polankowa. W legionowskim ratuszu wybrano firmę, która za 35 tys. zł brutto sporządzi nowy mpzp dla tej przestrzeni. Będzie to Pracownia Architektoniczna Małgorzaty Kędziory z Poznania. Prace planistyczne powinny zostać sfinalizowane najpóźniej do 10 grudnia br., zaś sugerowane przez projektantów rozwiązania mają być na bieżąco konsultowane z lokalną władzą. Decyzje o konieczności przeprowadzenia reform przestrzennych na Bukowcu A podjęła rada miasta minionej kadencji, w styczniu 2018r. W przedmiotowej uchwale zawarto ogólne wytyczne, których uszczegółowieniem mają się teraz zająć poznańscy architekci.
Chcą dogęścić Bukowiec A
Zgodnie z wytycznymi ze stycznia 2018r. przeszło 69 ha Bukowiec A w Legionowie ma zostać dogęszczony jednorodzinną zabudową mieszkaniową, zaś dotychczas znajdujące się w tej dzielnicy domy jednorodzinne będą mogły zostać rozbudowane. – Nowa zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna zostanie odpowiednio wkomponowana w istniejącą strukturę urbanistyczną, poprzez dostosowanie ustaleń planu miejscowego do stanu faktycznego obszaru oraz obowiązujących przepisów w zakresie dróg publicznych i możliwości realizacji nadbudowy i rozbudowy istniejącej zabudowy – zarówno w pionie jak i w poziomie – czytamy w prezydenckim uzasadnieniu do podjętej 31 stycznia 2018r. uchwały. – Na podstawie ustaleń planu miejscowego z 2001r. oraz obowiązujących przepisów normujących zagadnienia planowanych inwestycji budowlanych, właściciele nieruchomości wzdłuż ulicy Warszawskiej pozbawieni są możliwości lokalizowania na terenie swoich działek zabudowy mieszkaniowej, a na całym obszarze objętym uchwałą nie mogą skorzystać z prawa nadbudowy i rozbudowy swoich budynków – dowiadujemy się następnie ze wspomnianego dokumentu.
Wytną lasy na Bukowcu?
W rozstrzygniętym konkursie znalazły się pewne wytyczne dla urbanistów i związane z nimi oczekiwania lokalnych władz. – Przygotowanie wniosku wraz z załącznikami w celu uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne – takimi m. in. działaniami w ciągu kilku najbliższych miesięcy mają się zająć projektanci. Zmiany przestrzenne będą musiały być zgodne z obowiązującym od czerwca 2017r. miejskim studium.