Legionowo. Zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego. Gdzie najpierw?

mpzp_legionowo

fot. UM Legionowo

Eksperci ocenili aktualność legionowskich przepisów przestrzennych, w tym nadrzędnego studium miejskiego z 2017r. Wnioski wyciągnięte z tej analizy były przedmiotem obrad legionowskiej rady w minioną środę (25 września br.) W dłuższej perspektywie staną się zaś pretekstem do zmian w miejskiej przestrzeni publicznej.

Eksperci ocenili aktualność przepisów przestrzennych ustanowionych w Legionowie w latach 2016-2018, w tym ogólnego studium miejskiego z 2017r. oraz 15 szczegółowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Wyciągnięte przez nich wnioski stały się przedmiotem obrad ostatniej Rady Miasta (25 września). Radni pozytywnie odnieśli się do opracowania stworzonego przez ekspertów. Przyjęcie zawartych w opinii konkluzji nie jest jednak jednoznaczne z automatyczną aktualizacją przestarzałych przepisów. Każdy z legionowskich mpzp, których aktualność została podważona, może, ale nie musi, być nowelizowany. Osobną decyzję w tych sprawach za każdym razem będzie podejmowała Rada Miasta.

 

 

 

Co powstanie przy wjeździe do Legionowa?

Uchwalone w 2017r. miejskie studium jest aktualne i nie wymaga żadnych zmian. Również kilka legionowskich mpzp nie wymagają żadnych aktualizacji, zaś ukształtowana w nich przestrzeń publiczna została urządzona poprawnie. I tak zmian nie wymagają mpzp dla m.in. działki, na której znajduje się przychodnia na górce, terenów odgraniczonych ulicami Adama Mickiewicza, Jagiellońską i Kazimierza Wielkiego na osiedlu Jagiellońska w Legionowie w 2011r. przeznaczonych pod wielorodzinną zabudowę mieszkaniową z usługami, czy też część osiedla Sobieskiego, na której stoją centrum handlowe Maxim i osiedle Faktoria. Eksperci, którzy latem badali aktualność miejskich przepisów przestrzennych, ocenili też te uchwalone w 2001r. dla całego miasta oraz te z 2016r. dla części tzw. legionowskiej III Parceli odgraniczonej ulicami Jana Pawła I, Olszankową i Suwalną. W przypadku tych dokumentów stwierdzili ich częściową nieaktualność, niewykluczającą jednak ich merytoryczno-formalnych podstaw do realizacji zamierzeń inwestycyjnych. Podobne wnioski wyciągnięto również względem przepisów w większości przeznaczających duży atrakcyjny teren znajdujący się przy wlocie do Legionowa, a odgraniczony ulicami Warszawską, Jana III Sobieskiego, Cypriana Kamila Norwida i Piotra Wysockiego pod usługi komercyjne.  W przypadku tych ostatnich terenów, uaktualnienie obowiązujących tam przepisów przestrzennych w niedalekiej przyszłości może stać się faktem, a przesłanką do tych działań może się okazać stanie się miasta jedynym właścicielem działek przylegających do stojącej tam zabytkowej wilii Kazinek.

Centrum i Bukowiec A

Eksperci stwierdzili również, że stworzenie szczegółowych przepisów przestrzennych dla centrum Legionowa jak i Bukowca A jest zasadne. Procedury te zostały zainicjowane odpowiednio w 2017 i w 2018r.

Zmiany będą stopniowe

Przepisy przestrzenne, których częściową nieaktualność stwierdzili eksperci, mają być w przyszłości zmieniane. Zmiany będą jednak stopniowe i uzależnione zostaną od posiadanych przez miasto pieniędzy, a także od wniosków właścicieli nieruchomości objętych tymi przepisami.