Targowisko miejskie na osiedlu Sobieskiego w Legionowie od lat cieszy się dużą popularnością i zapewnia dostęp do taniej, dobrej jakości żywności sprzedawanej bezpośrednio przez wytwórców i rolników. Z uwagi na dość niski standard sanitarny i brak nowoczesnej infrastruktury targowej, władze miasta także od lat zastanawiają się nad ucywilizowaniem tego miejsca. Wieloletnia miejska radna, Agata Zaklika podsunęła ostatnio pomysł, aby bazar ten zmodernizować na wzór targowiska mieszczącego się w podwarszawskim Błoniu. Władze tej miejscowości w 2022 r. za kwotę 9 mln zł unowocześniły tamtejszy targ, a zrealizowana przez nie inwestycja została doceniona w ogólnopolskim konkursie budowlanym pt. Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku.
Mieszczące się na osiedlu Sobieskiego w Legionowie targowisko miejskie składa się z 3 placów targowych. Jeden z nich, obecnie zwany Moim Rynkiem został już w przeszłości zmodernizowany, pozostałe 2 wciąż czekają na tego typu inwestycje. Aktualne władze samorządowe miasta dążą do ucywilizowania tych 2 dotąd nieutwardzonych placów, chcą też poprawić warunki sanitarne na nich panujące. Przedsięwzięcia poprawiające tę infrastrukturę, dotąd przez nie wykonane nieco poprawiły, tak i wygląd tych miejsc, jak i ich warunki sanitarne. Nie były to jednak potężne inwestycje.
Od lat na forum legionowskiego samorządu toczy się dyskusja, jak ucywilizować to chętnie odwiedzane m. in. przez legionowian miejsce. Pomysłów na jego rewitalizację było co nie miara. Żaden z nich nie doczekał się jednak realizacji. Wieloletnia miejska radna, Agata Zaklika z Koalicji Obywatelskiej (KO) pod koniec stycznia 2025 r. podsunęła pomysł, aby te 2 targowe place zmodernizować na wzór targowiska mieszczącego się w podwarszawskim Błoniu. Zaproponowała radnym z komisji rozwoju miasta, aby zapoznali się ze szczegółami tej inwestycji i zastanowili się nad jej ewentualnym powieleniem w Legionowie.
Modernizację targowiska w Błoniu doceniono w ogólnopolskim konkursie budowlanym
Targ w podwarszawskim Błoniu został unowocześniony za kwotę 9 mln zł w 2022 r. Obiekt ten po rewitalizacji wygląda imponująco, co dostrzeżono w ogólnopolskim konkursie budowlanym pt. Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Budowla została finalistą tego konkursu w 2022 r.
– Przebudowa targowiska w Błoniu polegała na stworzeniu wielofunkcyjnych białych zadaszeń, odbijających promienie słoneczne i dających schronienie przed deszczem. Wystawki kupieckie z drewnianymi blatami o schodkowym kształcie po zamknięciu targu mogą służyć jako siedziska i przestrzeń spontanicznych spotkań lokalnej społeczności. Wokół zadaszenia zbudowano pawilony handlowo-usługowe z dużymi witrynami i elewacjami pokrytymi białą blachą falistą. Na placu powstały także toalety i pawilon administracyjny, a w samym sercu targu zlokalizowano bar połączony ogrodem zabaw dla dzieci i stołem społecznym. Wokół zadaszenia zaplanowano dojazd umożliwiający dostawy produktów do pawilonów i miejsc handlowych oraz otwarte stanowiska dla aut i obwoźnego handlu płodów rolnych. Gładka betonowa nawierzchnia placu została zaprojektowana tak, aby nie tworzyć krawężników i umożliwiać swobodne i bezpieczne przemieszczanie się po targu pieszo, na wózku lub deskorolce. Ważnym elementem projektu jest renaturalizacja targowiska i zwiększeni bioróżnorodności. Wokół zadaszenia i pawilonów zaprojektowano naturalistyczne wyspy zieleni z sosnami, wielopiennymi grabami, bukami i olszami. Drzewa i krzewy dające pokarm i schronienie ptakom i owadom, gdy wyrosną będą dawać dodatkowy cień dla stanowisk handlowych pod gołym niebem. Wzdłuż ogrodzenia posadzono także pnącza powojnika i glicynii, wielogatunkowe łąki kwietne, krzewy i drzewa owocowe. Woda deszczowa z dachu jest retencjonowana w misach deszczowych, a jej nadmiar podlewa rośliny i przesiąka do gleby, a tylko w ostateczności jej nadmiar wpływa do kanalizacji deszczowej. Geometria placu została ukształtowana tak, aby maksimum wody deszczowej spływało w rejony ogrodów deszczowych, łąk kwietnych, bylin i krzewów aby zmniejszać negatywny wpływ ludzkiej działalności na klimat. Całość targu dopełniają detale małej architektury w postaci białych okrągłych tablic informacyjnych, stojaków na rowery, głazów, domków dla ptaków i owadów, stołu społecznego i siedzisk. Pod charakterystycznym organicznym zadaszeniem zaprojektowano ogród zabaw z wyrzeźbionymi w drewnie bujakami w formie zwierząt. Hybryda parku i bazaru poprawia mikroklimat, wzmacnia mikro-przedsiębiorczość i daje mieszkańcom dostęp do lokalnie produkowanej żywności, co stanowi dobre rozwiązanie na czasy pandemii, kryzysu żywnościowego i klimatycznego – dowiadujemy się ze strony internetowej organizatorów wspomnianego konkursu, czyli Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego i spółki Targi Pomorskie z Bydgoszczy.
Zdjęcia: www.modernizacjaroku.org.pl