Potrzeba zachowania jak najdłużej aktywności życiowej i społecznej staje się cechą charakterystyczną współczesnego polskiego, w tym legionowskiego seniora. Rozmawiając z naszymi słuchaczami widzę, że boją się oni przede wszystkim odsunięcia na margines życia, uzależnienia od innych, niedowartościowania i przede wszystkim osamotnienia.
Wraz z upływem lat obawiamy się o to, co będziemy robili na emeryturze. Szybko rozwijająca się medycyna powoduje, że mówimy już nie o trzecim a czwarty wieku, mając na myśli osoby, które ukończyły 80 lat. Wbrew pozorom są one bardzo aktywne, często prowadzą sami własne gospodarstwo domowe i bardzo często pomagają innym. Przykładem niech będzie nowo powołane przez Stowarzyszenie NADZIEJA Legionowskie Centrum Wolontariatu Seniorów. Wyniki naszych badań wskazują na fakt, że nie tylko sfera materialna świadczy o jakości życia seniorów. Osoby starsze chcą być aktywne nie tylko we własnym domu, chcą uczestniczyć w życiu naszej legionowskiej społeczności, poznawać nowe dziedziny życia, na bieżąco komunikować się ze sobą i ciągle się dokształcać.
Ponad pół tysiąca mieszkańców
Na przeciw temu zapotrzebowaniu wychodzi, działający już od 10 lat w naszym mieście, Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Przez jego progi przewinęło się do tej pory 654 mieszkańców miasta, którzy wypełnili deklarację i tym samym stali się naszymi studentami. Najwięcej, bo ponad 90% to panie, które od nas mężczyzn są bardziej aktywne. Powody wstąpienia do Uniwersytetu są bardzo różne. Główne i najczęściej wymieniane, to poszerzenie wiedzy i umiejętności, potrzeba wykonywania prac dla środowiska i drugiego człowieka, zdobycie uznania w grupie i środowisku, wypełnienie czasu wolnego, utrzymanie więzi towarzyskich, potrzeba stymulacji psychicznej i fizycznej i wreszcie realizacja dawnych młodzieńczych marzeń, które były dotychczas nie do pogodzenia z życiem zawodowym i obowiązkami wobec rodziny.
Oferta
Nasz Uniwersytet proponuje słuchaczom cykl wykładów z zakresu zdrowia, medycyny, religii, fizyki, biologii itp. Dużym zainteresowaniem cieszą się języki obce: angielski, niemiecki i rosyjski, zajęcia komputerowe dla początkujących jak i dla zaawansowanych oraz bezpłatne indywidualne konsultacje w kawiarence internetowej. Słuchacze realizują swoje indywidualne zainteresowania na warsztatach fotograficznych, plastycznych, origami, uprawy roślin, pamięci i innych. Przy Uniwersytecie działają także kluby, szachowy „HETMAN” i brydżowy „KIER”. Zainteresowania kulturalne realizujemy poprzez wyjazdy do warszawskich teatrów i kin. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia gimnastyczne i rehabilitacji ruchowej, w których uczestniczy ponad 100 studentów. Słuchacze przekonali się, że wysiłek fizyczny przynajmniej dwa razy w tygodniu powoduje ograniczenia w zakupach leków i ogólną poprawę zdrowia.
Chlubą Legionowskiego Uniwersytetu jest chór „Belcanto”, który robi ciągłe muzyczne postępy. We wrześniu br. będzie reprezentował Mazowsze na Ogólnoposkim Przeglądzie we Włocławku. Liczymy na kolejne wyróżnienia i nagrody.
Jak z tego wynika, jesień życia nie musi być samotna i zgorzkniała. Legionowski Uniwersytet proponuje ofertę, która może dać satysfakcję, przyjemność i zdrowie. Aktywność słuchacza LUTW może dać gwarancję sprawności i pogody ducha, uchroni tym samym przed depresją, frustracją, samotnością i wynikającymi z tego chorobami.
Drodzy Seniorzy!
To w Uniwersytecie nawiążecie wiele przyjaźni, spotkacie bratnią duszę nie tylko na długie zimowe wieczory, ale również na całe życie. Łatwiej będzie Wam funkcjonować w pędzącym świecie i dostosować się do nowoczesności.
Znajdziecie nas w internecie: www.lutw.net, w tym na Facebooku: https://www.facebook.com/pages/Legionowski-Uniwersytet-Trzeciego-Wieku/325473210867672
Zapraszamy do naszej siedziby znajdującej się w Legionowie przy ul. Piłsudskiego 3 , wejście od ul.Kopernika. Nasz telefon 22/ 784-05-15 /
Roman Biskupski
Dyrektor Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku