17 grudnia w Lecznicy Weterynaryjnej Legwet w Legionowie przeprowadzono nowatorską operację wszczepienia tytanowego implantu w łapę doga niemieckiego chorującego na nowotwór kości. Pies otrzyma protezę, która ma zastąpić prawdziwą łapę.
U 6-letniego doga niemieckiego, suki Dosi, ponad miesiąc temu zdiagnozowano nowotwór końca dalszego kości piszczelowej. Jedną z możliwości pomocy psu była amputacja całej kończyny. W tym przypadku psiak miałby jednak problemy z poruszaniem się ze względu na swoje rozmiary i masę. Kolejnym rozwiązaniem była eutanazja. Lekarze zdecydowali się jednak na zupełnie inny, nowatorski krok.
Podjęli decyzję o operacji
Dr Krzysztof Zdeb z Lecznicy Weterynaryjnej Legwet wraz z dr Michałem Nowickim z przychodni Vet4Pets i łódzkim Technoparkiem postanowili przeprowadzić operację, którą miała na celu oszczędzić łapę chorego psa. Zabieg polegał na wszczepieniu tytanowego implantu specjalnie przygotowanego na wymiar metodą druku 3D. Operacja odbyła się w miniony czwartek (17 grudnia) w legionowskiej lecznicy Legwet.
Przygotowania do zabiegu
Przygotowania do operacji trwały od kilku tygodni. Dosi trzeba było wykonać wszystkie szczegółowe badania, sprawdzić, czy nie doszło do przerzutów i rozpocząć jej leczenie. W tym czasie Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych w Technoparku w Łodzi wykonywała implant na wymiar.
Operacja się udała
Zabieg trwał około 4 godzin. Przez cały czas w lecznicy na swojego psa czekali opiekunowie Dosi, aby moment wybudzania odbył się w otoczeniu, które psiak zna. Dla Dosi przygotowano również specjalne miejsce w szpitalnym boksie. Operacja amputowania części kończyny objętej nowotworem i wszczepienia implantu udała się, suka trafiła pod opiekę doktora. Czeka ją teraz kilkunastodniowy okres rekonwalescencji.
Za kilka dni psiak otrzyma protezę
– Pies czuje się dobrze, dochodzi do siebie po zabiegu. Czekamy teraz na wygojenie ran i za około tydzień będziemy podejmować pierwsze kroki z protezą. – mówi dr Krzysztof Zdeb z Lecznicy Weterynaryjnej Legwet.
Dosia otrzyma protezę, która zastąpi jej prawdziwą łapę. Psiak będzie się stopniowo przyzwyczajał do poruszania na bionicznej, zintegrowanej ze szkieletem, protezie. Zostanie ona zainstalowana do metalowego trzpienia wystającego przez skórę.
Jedna z pierwszych operacji w Polsce
Warto podkreślić, że był to nowatorski zabieg. Przeprowadzona w legionowskiej lecznicy operacja była jedną z pierwszych takich w Polsce. Wcześniejsza próba wykonania jej w kraju zakończyła się niepowodzeniem, ponieważ operowanego psiaka trzeba była poddać eutanazji ze względu na przerzuty. Do tej pory na całym świecie zdecydowano się na wykonanie zaledwie kilkunaście takich zabiegów.