Już za niespełna trzy tygodnie rusza kolejna odsłona festiwalu jazzowego Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo. Wydarzenie rozpocznie się od wernisaży wystawy obrazów Roberta Kuli pt. „Muzycy”. Od 21 do 23 października na scenie w Legionowie zobaczymy koncert Janusza Szroma z zespołem (Zaucha songbook), koncert Krzysztofa Ścierańskiego z zespołem Laboratorium, koncert Włodzimierz Nahorny Trio, koncert Mariusz Bogdanowicz Quintet, koncert zespołu 5/6.
18 października – 10 listopada 2022
Galeria Sztuki ratusz, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Wystawa obrazów Roberta Kukli „Muzycy”
21 października 2022
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
godz. 18.30 – otwarcie wystawy „Muzycy”
godz. 19.00 – 20.30 – koncert Janusza Szroma z zespołem (Zaucha songbook)
godz. 21.00 – 22.30 – koncert Krzysztofa Ścierańskiego z zespołem Laboratorium
22 października 2022
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
godz. 19.00 – 20.30 – koncert Włodzimierz Nahorny Trio
godz. 21.00 – 22.30 – koncert Mariusz Bogdanowicz Quintet
23 października 2022
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
godz. 19.00 – 20.30 – koncert zespołu 5/6
wstęp – bezpłatne wejściówki dostępne w MOK Legionowo, ul. Norwida 10
organizator: Miejski Osrodek Kultury w Legionowie
Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków samorządu Województwa Mazowieckiego.
Wydarzenie współfinansowane przez Powiat Legionowski.
O repertuarze i wykonawcach:
Janusz Szrom – Andrzej Zaucha Songbook
Janusz Szrom – śpiew,
Paweł Perliński – fortepian,
Andrzej Łukasik – kontrabas,
Marcin Jahr – perkusja
Janusz Szrom, charyzmatyczny wokalista jazzowy, profesor, „kustosz” pamięci Andrzeja Zauchy. Wystąpi z zespołem gwiazd sceny jazzowej w programie poświęconym tragicznie zmarłemu wokaliście. Chronologiczna opowieść o Artyście opowiedziana – zaśpiewana piosenkami z repertuaru Andrzeja Zauchy. Historie, anegdoty i atmosfera koncertu – hołdu niezapomnianemu Artyście.
Usłyszymy oprócz znanych przebojów, tj. „Byłaś serca biciem” czy „Siódmy rok” wiele innych, zapomnianych utworów, które leżakowały na archiwalnych półkach ponad trzy dekady, a po latach będą przeżywały swoją kolejną premierę, ale już w jazzowej odsłonie.
Janusz Szrom, główny inicjator projektu jest także autorem opracowania nutowego wszystkich utworów wykonywanych przez Andrzeja Zauchę, które to opracowanie ukaże się wkrótce w formie książkowej. Tytuł koncertu został zaczerpnięty od zbioru zatytułowanego „Andrzej Zaucha SongBook”. Pozostali muzycy to czołowi przedstawiciele polskiej sceny jazzowej.
Nahorny trio
Włodzimierz Nahorny – piano
Mariusz Bogdanowicz – bass
Piotr Biskupski – drums
Muzyka Tria to wspaniałe, niepowtarzalne kompozycje leadera. Charakter muzyki, pomimo, że utrzymany w kanonie klasycznego tria jazzowego, nosi romantyczne i słowiańskie piętno. Jest to przekrój twórczości leadera. Znajdują się tu utwory pisane specjalnie na trio oraz instrumentalne wersje przebojów Włodzimierza Nahornego: Księżyc nad Kościeliskiem, Czas rozpalić piec czy słynny, uznany za najpiękniejszy polski temat Jej Portret.
MARIUSZ BOGDANOWICZ QUINTET SILENCE
Mariusz Bogdanowicz – kontrabas
Piotr Schmidt – trąbka
Michał Iwanek – fortepian, instrumenty klawiszowe
Sebastian Frankiewicz – perkusja
Tomasz Drozdek T.ETNO – instrumenty etniczne
Muzyka kwintetu to kompozycje leadera. Jest ona bardzo osobista, komunikatywna, o wyeksponowanej melodyce, dużej przestrzeni i silnym ładunku emocjonalnym.
Pierwsza formacja Mariusza Bogdanowicza, BACK TO THE BASS, powstała w 1991 roku. Kolejna płyta instrumentalna Mariusza Bogdanowicza to SYNTONIA, jest kontynuacją poprzedniego projektu CONFITEOR SONG, metaforycznie odwołującego się do młodopolskiego manifestu Stanisława Przybyszewskiego z 1899 roku. SYNTONIA (po grecku współbrzmienie) – w psychologii oznacza sposób odnoszenia się do ludzi charakteryzujący się chęcią nawiązywania kontaktu emocjonalnego i poczuciem bliskości z nimi. Termin wprowadził szwajcarski psychiatra Paul Eugen Bleuler (1857-1939).
QUINTET SILENCE to synteza dotychczasowej twórczości lidera. Tytułowa CISZA ma dać słuchaczowi wytchnienie, oderwanie się od przepełnionej zgiełkiem rzeczywistości. Ma pomagać wznieść się na jaśniejszy poziom umysłowy, zwalczyć troski, rozterki i smutki.
“Miło jest słuchać artystów, którzy nic nikomu nie muszą udowadniać. Bogdanowicz z każdą nutą, powściągliwie, kreśli nam muzyczne pejzaże. Taki scenariusz jest dany tylko tym, którzy do muzyki mają dystans, szacunek dla wieków jej ewolucji. (…) określa zjawisko łączności emocjonalnej, międzyludzkiej. z każdą nutą uczy nas pokory i pokazuje drogę, którą warto czasem pójść. To mowa piękna, bez przekrzykiwania, dialog muzyków, którzy potrafią siebie słuchać nawzajem. (…)” (Piotr Iwicki, Jazz Forum, 9/13)
Laboratorium
Janusz Grzywacz – keyboard
Marek Stryszowski– saxophone, EWI, vocal
Krzysztof Ścierański – bass guitar
Marek Raduli – guitar
Grzegorz Grzyb – drums
Bernard Maseli – vibraphone
Laboratorium po 32 latach w 2018 roku powróciło z 10 w swojej karierze, nowym studyjnym albumem „NOW” w składzie: Janusz Grzywacz, Marek Stryszowski, Marek Raduli, Krzysztof Ścierański oraz RIP Grzegorz Grzyb. Data premiery płyty z końca 2018 roku nie była dla Zespołu przypadkowa – 2 listopada to dzień urodzin tragicznie zmarłego w lipcu 2018 roku GRZEGORZA GRZYBA, który w kultowym Izabelin Studio nagrał z Laboratorium pierwszy i zarazem ostatni album. Na płycie znalazło się 10 utworów, soczysta mieszanka brzmieniowa i muzyka niezwykle osobista ze specjalnym gościnnym udziałem Bernarda Maseli, O.S.T.R.’a oraz Jaroza. Okładkę do płyty stworzył uznany na całym świecie artysta Mirosław Rogala. Warto wspomnieć, że fanem zespołu jest m.in. Russell Hobbs – wirtualny perkusista grupy Gorillaz. W zeszłym roku podczas jubileuszu 50lecia Laborki – album uzyskał status ZŁOTEJ PŁYTY. Obecnie na perkusji z zespołem gra Paweł Dobrowolski.
Zespół 5/6
5/6 (pięć szóstych) to zespół wokalny a’capella, często określany „polskim Pentatonixem”. Korzystając z techniki vocal play wokaliści wykonują własne aranżacje przebojów muzyki rozrywkowej oraz autorskie utwory. W skład zespołu wchodzą: Justa Czarnota, Madzia Karmiłowicz, Renata Tuszyńska, Paweł Orłowski, Wiktor Gabor, Nicholas Malulu.
Początek działalności zespołu związany jest ze sceną Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie wokaliści razem studiowali. W 2020 roku grupa wydała swój debiutancki album muzyczny „Nieoblicza”, promowany singlem „Nada Nada”.
Zespół 5/6 zdobył wiele nagród m.in.: 1 miejsce na VIII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym „Canco Mediterrania” w Bacelonie/Lloret de Mar 2018, 1 miejsce w kategorii „Pop and Jazz” na VII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Per Musicam Ad Astra” w Toruniu 2019, nagrodę specjalną Radia Gdańsk S.A. na Ladies’ Jazz Festival 2019, Grand Prix V Ogólnopolskiego Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej „Music Everywhere” Gdańsk 2019.
wystawa MUZYCY
Robert Kukla, ur. 1968 r., absolwent Uniwersytetu Śląskiego, na Wydziale Artystyczno-Pedagogicznym (1995 r.). Zajmuje się malarstwem, scenografią teatralną, projektowaniem graficznym, sztuką ulicy oraz prowadzi zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Pracownik Świdnickiego Ośrodka Kultury, na stanowisku instruktora do spraw plastyki i fotografii. Organizator i kurator wielu wystaw i imprez artystycznych. Stypendysta Miasta Świdnicy (2008 r.) i laureat Nagrody Miasta Świdnicy w Dziedzinie Kultury (2015 r.). Autor wystaw indywidualnych oraz uczestnik wielu wystaw zbiorowych, w prestiżowych instytucjach wystawienniczych w Polsce.
Cykl malarski pod tytułem „Muzycy” to zestaw ponad dwudziestu prac, wykonanych akrylami i olejami, na unikatowym kartonowym podłożu, czasem splecionym, wielokrotnie zamalowywanym farbami ściennymi. Przedstawiają ulubionych muzyków autora, którymi są najczęściej giganci polskiego i amerykańskiego jazzu i rocka, m.in.: Miles Davis, John Coltrane, Nina Simone, Tomasz Stańko, Włodek Pawlik i Krzysztof Komeda, ale też m.in.: Jimi Hendrix, Janis Joplin, Tom Waits, Lech Janerka i Kora. Cykl rozwija się cały czas, a w tej pełnej postaci, która prezentowana jest w miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie, nie był jeszcze nigdzie pokazywany. Ekspozycja przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.