Mieszkańcom przeszkadzają punkty hazardowe w Legionowie. Policja tłumaczy się z procedur i twierdzi, że ich likwidacja to długa praca operacyjna

hazard

Punkty, w których były lub działają miejsca, w których można uprawiać gry hazardowe (fot. GP)

W ostatnich latach na terenie naszego kraju nasilił się proceder nielegalnego uprawiania hazardu w punktach, które nie są do tego uprawnione i teoretycznie nie powinny prowadzić takiej działalności. Problem ten dotyka również Legionowa. Co jakiś czas dochodzi na terenie miasta do interwencji policji i przedstawicieli Urzędów Celno-Skarbowych, które kończą się zamknięciem lokalu, gdzie organizowany był nielegalny hazard, jednak mieszkańcy informują o powstawaniu kolejnych punktów na terenie Legionowa, które zajmują się tym rodzajem działalności. Problem ten został poruszony m.in. na ostatniej Komisji Zdrowia, Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych Rady Miasta Legionowo, na której obecny był przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji.

 

 

Bardzo często nielegalne gry hazardowe prowadzone są w lokalach za zasłoniętymi oknami, monitorowanych za pomocą kamer zawieszonych nad wejściem i pilnie strzeżonych przez obsługę. Przeważnie, aby wejść do takiego punktu trzeba najpierw zdobyć zaufanie obsługi.

 

 

Należy pamiętać, że nielegalny hazard to nie tylko straty dla Skarbu Państwa, ale również duże zagrożenie społeczne. Uzależnienie od hazardu powoduje mnóstwo problemów osobistych takich jak m.in.: uszczerbek na zdrowiu psychicznym (depresje), współuzależnienie bliskich, zadłużenie czy utratę dochodów. Podsumowując, koszty społeczne i ekonomiczne tego uzależnienia ponoszą nie tylko hazardziści, ale również bardzo często ich rodziny oraz całe społeczeństwo.

Problem występowania hazardu w lokalach na terenie Legionowa poruszony na komisji Rady Miasta

Mieszkańcy Legionowa coraz częściej informują o punktach, gdzie można uprawiać hazard. Forma w jakiej działają te miejsca budzi wątpliwości.  Punkty z automatami do gry znajdują się m.in. na terenie os. Młodych i os. Piaski jak również w centrum miasta. Legionowianie są coraz bardziej zaniepokojeni taką sytuacją i dopytują co robi policja, aby ukrócić ten proceder. Doskonała okazja na poznanie stanowiska policji w tej sprawie miała miejsce w czwartek (20 kwietnia), kiedy to odbyła Komisja Zdrowia, Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych Rady Miasta Legionowo. Na powyższej komisji obecny był przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Legionowie, asp. szt. Mariusz Czajka, kierownik rewiru dzielnicowych.

Radni pytali obecnego na komisji przedstawiciela KPP w Legionowie, czy w mieście występują przypadki nielegalnego hazardu. Według radnych w ostatnim czasie mieszkańcy miasta coraz częściej zgłaszają problem występowania nielegalnego hazardu w pewnych punktach na terenie Legionowa i proszą o interwencje mające na celu ukrócić ten proceder.

– Na pewno są takie miejsca, jeżeli chodzi o hazard, są prowadzone czynności razem z urzędami celno-skarbowymi, ale o tych czynnościach nie mogę teraz mówić. – usłyszeli w odpowiedzi od asp. szt. Mariusza Czajki radni na powyższe pytania na temat występowania w Legionowie punktów, w których prowadzony jest nielegalny hazard.

Radni pytali również przedstawiciela legionowskiej komendy o działania jakie są podejmowane przez mundurowych w celu zamykania nielegalnych salonów gier na terenie miasta. W odpowiedzi usłyszeli jednak, że nie jest to takie proste działanie jak może się wydawać. – Nie sztuką jest wejść do lokalu, aby wejść. Sztuką jest wejść do takiego lokalu, zatrzymać sprawców i urządzenia do hazardu. To jest często długa praca operacyjna. – przekazał asp. szt. Mariusz Czajka.

Co jakiś czas funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Legionowie i przedstawiciele Urzędu Celno-Skarbowego zamykają punkty, gdzie organizowany był nielegalny hazard oraz zatrzymują osoby odpowiedzialne za ten proceder. Konfiskowane są również automaty do gier. Ostatnio takie sytuacje miały miejsce na terenie Legionowa m.in, w 2021 i 2022 roku.

Pomimo pytań radnych kierowanych do przedstawiciela legionowskiej komendy na Komisji Zdrowia, Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych co do możliwości nasilenia kontroli lokali, w których istnieje podejrzenie organizowania nielegalnego hazardu niestety nie padły żadne konkretne deklaracje ze strony policji w tym zakresie.

Co grozi za organizowanie i prowadzenie nielegalnych gier hazardowych?

Według obowiązujących przepisów podmioty prywatne nie mogą urządzać gier na automatach poza kasynami. Za posiadanie nielegalnych automatów w lokalach gastronomicznych, handlowych i usługowych grożą kary w wysokości do 100 tys. zł od jednego automatu. Taką karę pieniężną może ponieść nie tylko właściciel nielegalnych automatów, ale również osoba, która wydzierżawia lub wynajmuje lokal, w którym umieszczane są nielegalne automaty do gier hazardowych. Za organizowanie gier hazardowych poza wysoką grzywną (do 720 stawek dziennych), może grozić również kara pozbawienia wolności do lat 3 lat.

Wszelkie informacje dotyczące nielegalnego hazardu można zgłaszać telefonicznie na numer Krajowego Telefonu Interwencyjnego KAS – 800 060 000 oraz mailowo na adres: powiadomKAS@mf.gov.pl.