W Legionowie powołano Młodzieżową Radę Miasta (MRM). To reprezentujące interesy legionowskiej młodzieży ciało składa się z 12 młodocianych legionowian, na co dzień uczących się w dwóch lokalnych licach ogólnokształcących. W pierwszej połowie grudnia 2023 r. młodzieżowi radni złożyli ślubowanie podczas swojego inauguracyjnego posiedzenia.
Pierwsze posiedzenie
W miniony poniedziałek, 11 grudnia 2023 r. na terenie Urzędu Miasta (UM) w Legionowie odbyło się inauguracyjne posiedzenie MRM. Podczas tego spotkania młodociani radni złożyli ślubowanie i zwiedzili miejscowy magistrat. Pierwsze posiedzenie tego reprezentującego interesy legionowskiej młodzieży ciała przerwano, celem umożliwienia nowym radnym wzajemne poznanie się i ustalenie planów ich wspólnych działań na przyszłość. W związku z tym, MRM jeszcze nie ma wybranego prezydium. Ten wybór zostanie dokonany podczas wznowienia tych przerwanych obrad. Kiedy to nastąpi? Jeszcze nie wiadomo.
Małoletni radni mają pracować na rzecz legionowskiej młodzieży nieodpłatnie
W kwietniu 2023 r. Rada Miasta Legionowo uchwaliła statut MRM. Dokument ten reguluje m .in. zadania i zakres działalności tego ciała. I tak, powoływana na 2-letnią kadencję MRM ma reprezentować interesy młodzieży zamieszkałej na terenie Legionowa, a jej członkowie mają sprawować swój mandat nieodpłatnie. Do głównych zadań tego ciała ma należeć opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży, udział w opracowaniu dokumentów strategicznych miasta na rzecz młodzieży i w monitorowaniu ich realizacji oraz podejmowanie działań na rzecz młodzieży, w szczególności w zakresie kultury, sportu, promowania zdrowego trybu życia, wolontariatu i bezpieczeństwa oraz w zakresie edukacji obywatelskiej i upowszechniania wśród niej idei samorządowej. Powyższe kroki małoletni radni mają podejmować poprzez nawiązywanie współpracy z legionowskimi m. in. młodzieżą i organizacjami pozarządowymi, składanie wniosków o podjęcie inicjatyw uchwałodawczych do Rady Miasta Legionowo oraz poprzez uczestnictwo w obradach tego ostatniego ciała.
Prace nad reaktywacją MRM trwały kilka miesięcy
W pracach nad reaktywacją MRM w Legionowie brał udział cały zespół radnych. W gronie osób najbardziej zaangażowanych w realizację tego projektu znaleźli się natomiast radni Matylda Durka-Wróbel i Mariusz Suwiński z Koalicji Obywatelskiej (KO) oraz Agnieszka Bludas-Nadworska, szefowa biura Rady Miasta Legionowo. – Dorośli często trzymają się schematów, szukają rzeczy, które dobrze znają, zamykają na nowe, często lepsze rozwiązania. Choć stoi za nami doświadczenie, brakuje nam świeżości i energii młodego człowieka. Widząc młodzieżowych radnych w sali konferencyjnej widziałam mądrych, zaangażowanych, pełnych pasji licealistów. Jestem pewna, że jeśli trochę im pomożemy i wsłuchamy się w ich pomysły, mogą nie tylko zrobić wspaniałe rzeczy, ale też bardzo dużo nas nauczyć. To dla mnie wyjątkowy moment, także dlatego, że sama byłam młodzieżową radną pierwszej, legionowskiej kadencji – mówi radna Matylda Durka-Wróbel.
Maksymalnie 23 radnych
Legionowska MRM jest ciałem, które może liczyć od 9 do 23 członków. Co ważne, wszyscy pracujący w niej radni muszą mieszkać w Legionowie i być uczniami szkół średnich, ale niekoniecznie tych funkcjonujących w Legionowie. Radni są wybierani w wyborach przeprowadzonych przez szkolne komisje wyborcze. Po uchwaleniu statutu MRM, legionowscy samorządowcy zaproponowali wszystkim miejscowym szkołom średnim, w tym nawet tym prywatnym organizację tego typy wyborów. Wyzwanie to przyjęły tylko dwa działające w Legionowie licea. Były to prowadzone przez miasto Legionowo II Liceum Ogólnokształcące (II LO) im. Króla Jana III Sobieskiego oraz prowadzone przez powiat legionowski LO im. Marii Konopnickiej. Wspomniane placówki zorganizowały wybory na członków MRM. W ich wyniku do wskazanego ciała powołanych finalnie zostało 12 radnych. Wszyscy oni na co dzień uczą się albo w II LO, albo w LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie.
Lista młodocianych radnych
Agata Białobrzeska, Jakow Józefiak, Klaudia Michajłow, Maja Powroziewicz, Piotr Stańczak i Błażej Stępkowski – to uczniowie II LO w Legionowie, którzy otrzymali mandaty radnych w MRM. – Wojciech Kordowski, Maksymilian Przykucki, Mikołaj Przykucki, Dominika Sztangierska i Wiktor Śmietanowski – to z kolei nazwiska uczniów z LO im. Marii Konopnickiej, którym przypadło kolejnych 5 mandatów w tym ciele. Oprócz ww. osób jest jeszcze jedna osoba, która została radnym MRM. Jednak z uwagi na jej nieobecność podczas inauguracyjnego posiedzenia tego ciała i tym samym nie złożenie ślubowania, miejscowi urzędnicy na ten moment nie mogą ujawnić jej danych personalnych.
Kto zostanie opiekunem MRM?
MRM ma też mieć swojego opiekuna, który będzie m. in. zapewniał jej członkom pomoc merytoryczną oraz organizacyjną. Tym ma zostać osoba wskazana przez członków MRM, a powołana następnie przez Radę Miasta Legionowo. Co ważne, osoba ta musi się cieszyć pełnią praw publicznych, nieposzlakowaną opinią i doświadczeniem w pracy z młodzieżą. Nie może natomiast być osobą skazaną prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Legionowska MRM jeszcze nie ma opiekuna. Do czasu jego oficjalnego powołania, funkcję tę będzie pełnił przewodniczący komisji oświaty, kultury i sportu Rady Miasta Legionowa, którym jest obecnie niezrzeszony radny Janusz Klejment.
Zdjęcia: Urząd Miasta w Legionowie