Muzeum Historyczne w Legionowie wzbogaciło się o bogato zdobiony czekan z epoki brązu znaleziony na terenie dawnej wsi Kąty Grodziskie

fot. Muzeum Historyczne w Legionowie

fot. Muzeum Historyczne w Legionowie

Pod koniec listopada br. decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do Muzeum Historycznego w Legionowie, na ręce kierownika Działu Archeologicznego Wawrzyńca Orlińskiego przekazano niezwykłe znalezisko. Jest to wykonany z brązu czekan prawdopodobnie z epoki brązu, należący do kategorii zabytków występujących na terenie Polski bardzo rzadko.

 

 

Jak informuje Muzeum Historyczne w Legionowie czekany z tarczowatym obuchem, z uwagi na występującą często na nich bogatą ornamentykę, były wyznacznikiem wysokiego statusu społecznego właściciela. Na powierzchni zabytku, który dołączył do zbiorów legionowskiego Muzeum możemy zobaczyć bogate zdobienie w postaci rytych trójkątów i linii falistych, a na obuchu – motywy spirali. Czekany takie uznawane są za broń ceremonialną i/lub wyznacznik prestiżu.

 

 

– Jak dotąd znane nam znaleziska koncentrują się wzdłuż biegu Odry począwszy od Śląska aż po Pomorze Zachodnie. Na obszarze Polski centralnej nie odkryto do tej pory tego typu zabytku. Uważa się, że produkcja takich czekanów miała miejsce warsztatach z Kotliny Panońskiej w epoce brązu (II okres EB wg Monteliusa, 1.700 – 1.300 przed Chr.). – dodają przedstawiciele Muzeum Historycznego w Legionowie.

Powyższy zabytek, zgodnie z przekazaną informacją, odnaleziono na warszawskiej Białołęce, w dolinie rzeki Długiej, na terenie dawnej wsi Kąty Grodziskie (do lat 70. należących do gminy Nieporęt). Czekan zachował się w dobrym stanie, choć jeszcze w starożytności został w dwóch miejscach złamany i prawdopodobnie w takim stanie został złożony w ziemi.

To niezwykłe i niecodzienne znalezisko znajdzie swoje miejsce w zbiorach legionowskiego muzeum i będzie odpowiednio eksponowane na archeologicznej wystawie stałej „De Profundis…”. Zanim jednak trafi do muzealnej gabloty konieczne będzie przeprowadzenie zabiegów konserwatorskich, które pozwolą ustabilizować zabytek i zatrzymać procesy korazji. Czekan zostanie również poddany specjalistycznym badaniom, które mogą w przyszłości wskazać dokładnie miejsce jego pochodzenia, sposób wykonania i być może to, czy był używany w przeszłości jako broń.

Jest to już kolejny w 2024 roku ważny zabytek, który trafił do Muzeum Historycznego w Legionowie. W lipcu do zbiorów Muzeum przekazana została krzemienna siekiera, który liczy sobie około 4 tys. lat (więcej pisaliśmy TUTAJ).

fot. Muzeum Historyczne w Legionowie.