Najwięcej inwestycji potrzebują osiedla Młodych i Kozłówka. Te tereny trzeba zrewitalizować – mówią eksperci

Osiedle Kozłówka fot. Urząd Miasta Legionowo

Osiedle Kozłówka fot. Urząd Miasta Legionowo (archiwum GP)

Eksperci uznali, że dwiema legionowskimi dzielnicami, w których występuje kumulacja negatywnych zjawisk społeczno-gospodarczo-przestrzennych, takich jak m. in. bezrobocie, ubóstwo, przemoc domowa, czy też niskie dostępność do infrastruktury społecznej i aktywność gospodarcza są osiedla Kozłówka i Młodych. W ich opinii właśnie te tereny władze miasta powinny w pierwszej kolejności zrewitalizować.

Konsultacje społeczne

We wtorek, 21 maja 2024 r. ruszyły konsultacje społeczne dotyczące projektu, w którym eksperci wyznaczyli obszary zdegradowany i rewitalizacji w Legionowie. Adresowane są one do wszystkich legionowian, którzy mogą wnieść swoje uwagi i zastrzeżenia do tych eksperckich analiz i spostrzeżeń. Proces ten potrwa do 25 czerwca 2024 r. W międzyczasie, bo w poniedziałek, 3 czerwca 2024 r. o godzinie 12 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta (UM) w Legionowie odbędzie się spotkanie konsultacyjne, dedykowane mieszkańcom, podczas którego będą oni mogli wypowiedzieć się w tej kwestii.

 

Obszary zdegradowane trzeba rewitalizować

Eksperci na zlecenie ratusza zdiagnozowali w Legionowie obszary zdegradowane, w tym te z największą liczbą negatywnych zjawisk społeczno-gospodarczo-przestrzennych, takich jak m. in. bezrobocie, ubóstwo, przemoc domowa, czy też niskie dostępność do infrastruktury społecznej i aktywność gospodarcza. Pod uwagę brano również tendencje demograficzne, w tym liczby emerytów, seniorów, lokali mieszkalnych w zasobie komunalnym oraz zabytków. Obszary zdegradowane, w których występuje koncentracja powyższych negatywnych zjawisk, zgodnie z obowiązującym w kraju prawem w pierwszej kolejności trzeba zrewitalizować, czyli wyprowadzić ze stanu kryzysowego poprzez przemyślaną, kompleksową i co ważne popartą finansami interwencję. Obowiązek taki nałożono zaś na władze samorządowe.

Trzeba zacząć od doinwestowania osiedli Młodych i Kozłówka

Osiedla Kozłówka, Młodych, Jagiellońska, Sobieskiego i Batorego oraz takie dzielnice jak centrum, Bukowiec A i B – to zdaniem ekspertów obszary zdegradowane w Legionowie, czyli takie, których stan gospodarczy, środowiskowy, przestrzenno-funkcjonalny lub techniczny negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego miasta. Z powyższych obszarów twórcy tej analizy wyodrębnili dwa, w których koncentracja tych negatywnych zjawisk społeczno-gospodarczo-przestrzennych jest najsilniejsza i które w ich opinii trzeba w pierwszej kolejności zrewitalizować. Są to osiedla Kozłówka oraz Młodych.

Z projektu konsultowanego obecnie z legionowianami dokumentu wynika, że osiedla Kozłówka i Młodych są legionowskimi dzielnicami o dużym potencjale rewitalizacji. – Na tym terenie znajdują się m. in. filia Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS), klub młodzieżowy OPS, willa Kozłówka – zabytkowy obiekt w zasobach komunalnych, inne zabytkowe budynki komunalne ważne dla historii miasta, wymagające modernizacji oraz liczne działki gminne – wskazują eksperci odnośnie osiedla Kozłówka. – Jednostka ma peryferyjną lokalizacje, wymagając szczególnego zainteresowania w zakresie rewitalizacji. Na tym terenie znajdują się m. in. liczne działki i lokale komunalne oraz świetlica terapeutyczna OPS – to z kolei ich spostrzeżenia względem osiedla Młodych.