Naklejki dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera i demencją

Naklejki-Alzheimer

Przyjdź i odbierz naklejki w Urzędzie Miasta Legionowo

W Polsce z powodu otępienia i zaburzeń pamięci choruje blisko pół miliona ludzi. Prawie połowa z nich jest dotknięta najcięższą postacią – chorobą Alzheimera.

Choroby Alzheimera obawiamy się bardziej niż jakiegokolwiek innego schorzenia, ponieważ wiąże się z utratą własnego „ja”. Kiedy już nas dosięgnie, to, zgodnie z dzisiejszą wiedzą medyczną, nieuchronnie i nieubłaganie będzie następowało pogorszenie – 48 mld dolarów wydanych na opracowanie leku, który cofnąłby jej rozwój, nie przyniosło jak dotąd żadnego rezultatu.

Wbrew powszechnym opiniom, zaburzenia te nie dotyczą tylko osób starszych i nie są normalnym objawem starzenia się. Oprócz choroby Alzheimera, Parkinsona czy Pika, do demencji mogą prowadzić również choroby naczyniowe, takie jak udar, wylew, zawał serca, a nawet wysokie ciśnienie, cukrzyca i dolegliwości kardiologiczne.

Mogą dotknąć każdego z nas, w każdym wieku i czasie. Im wcześniej zauważone objawy i podjęta terapia, tym większa nadzieja na powstrzymanie choroby, a w licznych przypadkach, powrotu do sprawności. Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 65. roku zycia, jednak dane statystyczne wskazują, że coraz częściej schorzenie to ujawnia się również u młodszych pacjentów.

Bywa jednak, że choroba przyjmuje przewlekłą postać. Wtedy ciężar opieki medycznej, finansowej i socjalnej nad osobami, które tracą sprawność do samodzielnego życia, przejmują na siebie bliscy. Potrzebują wsparcia i życzliwości ze strony otoczenia, informacji oraz fachowej porady, aby mogli udźwignąć nadzwyczaj ciężkie brzemię, jakim jest opieka nad osobą chorą przewlekle, tracącą pamięć.

 

 

Opiekunowie, zazwyczaj członkowie rodziny – borykają się z nieprzewidywalnymi zachowaniami chorego i jego niezrozumiałymi emocjami, które utrudniają kontakt z podopiecznym.

Rozpoznaniem choroby Alheimera powinna zajmować się grupa specjalistów, ponieważ początkowe objawy są zmienne i zależne od wielu czynników. Znaczny wpływ ma osobowość chorego, przed wystąpieniem choroby, współwystępowanie zaburzeń psychicznych (depresja, lęk), choroby somatyczne i choroby mózgu. W postępowaniu diagnostycznym biorą udział neuropsycholog, psychiatra, neurolog i radiolog, a na późniejszym etapie choroby, gdy występuje nasilona niesprawność chorego – asystent socjalny.

Sposoby zapobiegania chorobie Alzheimera

– kontroluj poziom homocysteiny

– uzupełniaj dietę w witaminy z grupy B

– dbaj o prawidłową dietę

– „gimnastykuj” umysł

– ćwicz i udzielaj się towarzysko

– spróbuj kuracji ziołowej

Szałwia (łac. Salvia officinalis L.) ma silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne; w jednym z badań porównawczych z użyciem placebo wykazano, że osoby zażywające 60 kropli olejku szałwiowego dziennie zachowały sprawność umysłową na lepszym poziomie niż osoby zażywające lek stosowany w chorobie Alzheimera – Aricept.

Miłorząb japoński. Zamiast leków na receptę lekarze w Niemczech często polecają swoim pacjentom będącym we wczesnej fazie choroby Alzheimera Ginkgo biloba. Zalecana dawka dzienna to 240 mg, aczkolwiek może minąć nawet do 6 miesięcy zanim pojawi się jakakolwiek poprawa.

Kurkuma, przyprawa będąca standardowym składnikiem indyjskiego curry, także wydaje się mieć właściwości zwalczające alzheimera. Jedno z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA) wykazało, że przyprawa ta pobudza usuwanie z mózgu złogów beta-amyloidu przez układ immunologiczny (makrofagi)

 

W poradniku czytelnicy znajdą rzetelną wiedzę o przebiegu choroby, jej charakterystycznych objawach, a także o innych, występujących w wieku podeszłym zespołach otępiennych. Autorzy omówili farmakologiczne i niefarmakologiczne sposoby leczenia. Wiele miejsca poświęcili również pomocy społecznej, orzecznictwu, uregulowaniom prawnym, długoterminowej opiece pielęgniarskiej w domu chorego. Rozdział dotyczący zagadnień opieki nad chorym, ujęty jest w formie pytań i odpowiedzi, został napisany na podstwie rozmów z bliskimi pacjentów.


Naklejki do odebrania w Wydziale Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych

III piętro, pok. 4.25

Ewa Milner-Kochańska

Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych