Narodowe Centrum Kryptologii (NCK) oficjalnie przejęło blisko 27 ha terenów powojskowych na os. Piaski w Legionowie. Już wkrótce na potrzeby rodzimych kryptografii oraz wywiadów radiowego i elektronicznego powstanie tu nowoczesny kompleks laboratoryjno-obliczeniowy.
Wojskowe centrum naukowe z ekspertami ABW
NCK będące polskim odpowiednikiem amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony (DARPA) powołano do życia w strukturach Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) w czerwcu 2013r. Organizacja tej dość tajemniczej naukowej organizacji wojskowej jeszcze wciąż trwa. Według pierwszych zapowiedzi szefa NCK, generała Krzysztofa Bondaryka będzie ona gotowa do pracy już pod koniec tego roku. Wtedy już zatrudnieni będą tam wojskowi kryptografowie, matematycy, informatycy, elektronicy i eksperci Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Na pierwsze jej efekty przyjdzie nam jednak poczekać przez kolejne 2 lata.
Na Piaskach lub na Bemowie
Pierwsze doniesienia, że NCK przejmuje część terenów wojskowych po 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki na Piaskach pojawiły się już pod koniec ubiegłego lata. W Legionowie newsem tym jako pierwszy podzielił się z radnymi prezydent Roman Smogorzewski informując ich w trakcie wrześniowej sesji o właśnie trwających w tym temacie negocjacjach. Przez wiele kolejnych miesięcy w resorcie trudno jednak było uzyskać jego oficjalne potwierdzenie. Tym bardziej że równocześnie i w dodatku w nieco bardziej oficjalnym tonie mówiono, że ta nowa wojskowa organizacja naukowa prawdopodobnie zlokalizowana zostanie na warszawskim Bemowie w budynkach należących do stołecznej Wojskowej Akademii Technicznej (WAT).
Potwierdzono po roku
Pierwsze jawne decyzje w tym względzie zapadły dopiero w tym roku. I tak, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, 14 sierpnia NCK przejęło w używanie blisko 27 ha na powojskowych Piaskach w Legionowie wraz z 16 stojącymi tam obecnie budynkami. W tej już oficjalnej lokalizacji, jak podaje specjalizujący się w tematyce zbrojeń i obronności kraju „MadMagazine” na początek ma powstać główne centrum laboratoryjno-obliczeniowe NCK, mające dysponować największą z mocy obliczeniowych spośród wszystkich jednostek polskich Sił Zbrojnych. Wczoraj (14 października) poinformował w sieci, że z oficjalnie niepotwierdzonych jednak przez MON źródeł wynika, że pierwotnie przeznaczone na ten cel budynki WAT-u na Bemowie okazały się zagrożone tzw. ulotem elektromagnetycznym uniemożliwiającym wytwarzanie i przetwarzanie informacji niejawnych, a w konsekwencji główną misję i de facto całą pracę tej nowej służby. W innych budynkach, niż pierwotnie zakładano, położonych jednak w obrębie kampusu stołecznego WAT-u, resort chce obecnie zostawić wyłącznie część zatrudnionych w NCK naukowców. Nie wyklucza ponadto, że w przyszłości, po odpowiednim zagospodarowaniu inwestycyjnym dopiero co przekazanego NCK terenu w Legionowie, z czasem stanie się on główną siedzibą tej instytucji (źródło: www.madmagazine.pl).
Bezpieczeństwo militarne kraju
Kryptologia to nauka o przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem. Takim zabezpieczeniem są tzw. algorytmy kryptograficzne szyfrujące i deszyfrujące tekst. Wiele rodzimych urzędów korzysta z zagranicznych urządzeń szyfrujących, częstokroć nie mając do nich kodów źródłowych. W Polsce bowiem nie stworzono jeszcze narodowych algorytmów urządzeń kryptograficznych oraz specjalistycznego oprogramowania. Obecnie pracują nad tym naukowcy z WAT-u, zaś NCK chce skorzystać z ich doświadczeń oraz wiedzy w budowaniu krajowego systemu kryptologii, którego planowane powstanie ma zwiększyć bezpieczeństwo militarne kraju, a także zmodernizować polską armię.
Kryptolodzy z radiowo-elektronicznego wywiadu
Do głównych zadań NCK należy m. in. budowanie systemów informatycznych, pozwalających na lepsze monitorowanie Internetu oraz innych, w tym zaszyfrowanych transmisji i połączeń. Centrum zajmuje się również nasłuchem elektronicznym Internetu. Wbrew pojawiającym się w mediach głosom, że NCK jest kolejną krajową służbą specjalną, która może kontrolować obywateli, resort obrony twierdzi, że urząd ten ma charakter badawczy i w wielu płaszczyznach jedynie współpracuje z ABW i Kontrwywiadem Wojskowym.
Będą łamać szyfry wojskowe innych krajów?
Warto wiedzieć, że prekursorem NCK w Polsce było przedwojenne wojskowe Biuro Szyfrów, któremu udało się złamać szyfr niemieckiej Enigmy. Marian Rejewski, absolwent kursu kryptologii, rozpracował wówczas kod tej wojskowej maszyny, co dla wielu wybitnych ówczesnych kryptologów wcześniej było niemożliwe.