Już w najbliższą niedzielę (17 maja) odbędzie się kolejna edycja polskich nocy muzealnych. W Legionowie impreza ruszy punktualnie o godz. 17.30.
Archeologia nocą
Ci, którzy nie będą mogli spać, w tę majową noc, mogą przyjść do siedziby głównej legionowskiego Muzeum Historycznego i miło spędzić tam czas zgłębiając archeologiczne tajemnice ziem powiatu. Czas tam zorganizowany, w ramach tegorocznej „Nocy Muzeów” nazwano bowiem „De Profundis…Archeologia Ziem Powiatu Legionowskiego”, m. in. dlatego, że w tym dniu, jeszcze wieczorem o godz. 19 uroczyście zostanie otworzona stała wystawa, tak właśnie zatytułowana. Podczas tej wyjątkowej nocy, w siedzibie głównej muzeum przy Mickiewicza 23 w Legionowie odbędą się liczne prezentacje: „Cmentarzysko przeworskie w Legionowie”, „Dwór Wazów w Nieporęcie” oraz takie poświęcone pracy archeologa. Ponadto goście będą mogli zwiedzić tamtejszą pracownię konserwatorską, zobaczyć rekonstrukcję starożytnej metody wytopu żelaza oraz obejrzeć przygotowany przez teatr „Arta Foc” festiwal ognia, a także film pt. „Wandalowie. Zanim zdobyto Rzym”.
Warsztaty i jarmark archeologiczne
W ramach tegorocznej edycji „Nocy Muzeów” w siedzibie głównej legionowskiego Muzeum Historycznego w godz. między 17 a 21.30 odbędą się warsztaty edukacyjne, w ramach których goście, w tym również dzieci i młodzież, będą mogli nauczyć się sklejania ceramiki, rysowania wioski Wandalów i zabytków archeologicznych oraz wyklejania zapinek i wykonywania ich z modeliny. Na terenie muzeum odbędzie się również tzw. jarmark archeologiczny, na którym będzie można zrobić różnorodne zakupy. Warunkiem pozwalającym na ich dokonanie będzie zrobienie sobie zdjęcia w stroju barbarzyńcy.
Poznają tajemnicę grobu Kopernika…
Z kolei w filii „Piaski” legionowskiego muzeum przy Alei Sybiraków 23, tegoroczną „Noc Muzeów” nazwano „Walka i codzienność Legionów Polskich, Wołyń 1915-1916”, m. in. dlatego, że w tym czasie nastąpi uroczyste otwarcie kolejnej wystawy stałej, właśnie tak zatytułowanej, którą goście będą mogli zwiedzić aż dwukrotnie wspólnie z przewodnikiem. Ponadto, w filii muzeum odbędą się tematyczne prezentacje, m. in. „Władysław Kozłowski i willa Kozłówka”, „Tajemnica grobu Kopernika” oraz „Wojny boiskowe Legionów Polskich”. Goście będą mogli również obejrzeć pokaz przygotowany specjalnie na tą okazję przez Stowarzyszenie im. 7. Pułku Lansjerów Nadwiślańskich oraz stoisko firmowe tej organizacji, a także posłuchać koncertu pieśni legionowych w wykonaniu chóru szkolnego pod dyrekcją Janusza Chlusa z gimnazjum nr 4 im. Aleksandra Kamińskiego w Legionowie.
Zabytkowe samochody na Piaskach
Podczas „Nocy Muzeów” na legionowskich Piaskach, pokazywane również będą zabytkowe samochody, w tym m. in. te pochodzące z kolekcji Ryszarda Piotrowskiego. W czasie tych pokazów goście będą mogli wziąć udział w konkursach z nagrodami losowanymi co godzinę, a także uczestniczyć w prelekcji na temat pojazdów zabytkowych. Dla chętnych przygotowany został również spacer po z renomowanej ekspozycji plenerowej działu artylerii 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Polskie noce muzealne
W Polsce po raz pierwszy, bezpłatnie nocą otworzyło swe bramy poznańskie Muzeum Narodowe w 2003r., na świecie zaś muzeum w Berlinie w 1997r. Z powodu dużego zainteresowania imprezami tego typu, kolejne muzealne noce zaczęły organizować inne miasta, zarówno te europejskie, jak i te w całej Polsce. Obecnie „Noc Muzeów” organizuje przeszło 120 miast zlokalizowanych na terenie całej Europy.
Szczegółowy harmonogram wydarzenia dostępny jest na stronie Muzeum Historycznego w Legionowie.