Legionowski samorząd chce przystąpić do procedury sporządzania planu ogólnego dla całego miasta, który zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawowych przepisów dotyczących planowania przestrzennego ma zastąpić dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Uchwała w tej sprawie ma być podjęta na drugiej sesji Rady Miasta Legionowo w kadencji samorządowej 2024-2029.
We wtorek, 28 maja 2024 r. odbędzie się druga sesja Rady Miasta Legionowo w kadencji samorządowej 2024-2029. Jedną z uchwał, którą w tym dniu chce przyjąć lokalny samorząd jest ta dotycząca podjęcia procedury sporządzania planu ogólnego dla całego miasta.
– Konieczność sporządzenia planu ogólnego wynika ze zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, które weszły w życie 24 września 2023 r. Zgodnie z tą zmianą, 1 stycznia 2026 r. z mocy ustawy moc utraci studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Ustawa wprowadza w jego miejsce nowy akt planowania przestrzennego w postaci planu ogólnego. Plan ogólny jest aktem prawa miejscowego. Wszystkie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (mpzp) sporządzane i uchwalane po 31 grudnia 2025 r. będą musiały być zgodne z ustaleniami planu ogólnego. Plan ogólny ma określić podział obszaru miasta na strefy planistyczne oraz wskazać gminne standardy urbanistyczne, w których szczegółowo zostaną określone profile funkcjonalne stref oraz wskaźniki urbanistyczne, takie jak: maksymalna nadziemna intensywność zabudowy, maksymalna wysokość zabudowy, maksymalny udział powierzchni zabudowy oraz minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej. W planie ogólnym fakultatywnie można określić także obszary zabudowy śródmiejskiej, obszary uzupełnienia zabudowy oraz gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej, polegające na ustaleniu maksymalnej długości dojścia do szkoły podstawowej, obszaru zieleni publicznej, bądź innych obiektów takich jak: przedszkola, biblioteki czy przystanki publicznego transportu zbiorowego – dowiadujemy się z uzasadnienia projektu uchwały w tej sprawie, pod którym podpisał się prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński. – Wprowadzenie ww. aktu planistycznego jest niezbędne, aby można było podjąć działania w celu zmiany mpzp miasta Legionowo – czytamy następnie.
Czas zatrzymać tzw. patodeweloperkę i postępujące zjawisko betonozy w Legionowie! – podnosi prezydent Kiełbasiński
Prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński w kampanii wyborczej obiecywał, że jednymi z pierwszych decyzji, jakie podejmie na początku swojej prezydentury będą te związane z przywróceniem ładu przestrzennego w Legionowie. – Mam świetny program dla Legionowa. To 50 konkretnych przedsięwzięć, których realizacja otworzy nowy etap w najnowszej historii naszego miasta. Legionowo potrzebuje nowej wizji rozwoju, a ja ją mam. Pierwsze kadencje obecnego prezydenta były dobre, zrealizowanych zostało wiele potrzebnych mieszkańcom i miastu inwestycji. Sam jej popierałem, głosując w Radzie Miasta. Jednak ostatnie lata to czas w dużej mierze stracony. Piętrzące się problemy nie znajdują rozwiązania. Mam program, który opiera się na 6 filarach. Są to: komfort życia mieszkańców, edukacja kultura sport, bezpieczeństwo, zdrowie, przedsiębiorczość i społeczeństwo obywatelskie. To program na całą kadencję. Natomiast są priorytety, które należy wdrażać już od pierwszego dnia. Takim priorytetem jest przywrócenie ładu architektonicznego, a co za tym się kryje zatrzymanie tzw. patodeweloperki i postępującego zjawiska betonozy w mieście. Nie może być tak, że zabudowuje się 90 procent działki, a powierzchnię biologicznie czynną robi się na dachu bloku. To samo dotyczy zabudowy szeregowej, która tak mocno ingeruje na obszarach zabudowy jednorodzinnej. Nie chodzi o to, aby zablokować budowę mieszkań, ale aby tak budować nowe mieszkania by zapewnić komfort życia dotychczasowych mieszkańców, ale także tych nowych. Dlatego od razu podejmę się zmiany mpzp – mówił w wywiadzie w marcu 2024 r. udzielonym Gazecie Powiatowej. Można o tym przeczytać w tej wiadomości.
Czasochłonna i skomplikowana procedura
Warto w tym miejscu podkreślić, że zmiana mpzp, w których to dokumentach wyraźnie można zakazać np. zabudowy szeregowej jest procedurą bardzo czasochłonną i skomplikowaną. Tak więc zapowiadanych przez prezydenta Legionowa Bogdana Kiełbasińskiego zmian w tym zakresie należy spodziewać się, ale niestety nie tak szybko.
Obywatele będą mogli się wypowiedzieć
Podjęcie opisanej w projekcie powyższej uchwały procedury dotyczącej opracowania planu ogólnego dla całego Legionowa formalnie otworzy drzwi do rozpoczęcia konsultacji ze społeczeństwem w tym zakresie.
Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym
Ustawę o planowaniu przestrzennym polski parlament znowelizował latem 2023 r. Zmiany przewidują zastąpienie dotychczasowego ogólnego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin i miast, planem ogólnym. Dokument ten ma zawierać wyłącznie podstawowe ustalenia, które mają być bazą dla uchwalania szczegółowych mpzp oraz do wydawania decyzji o warunkach zabudowy. – Przyjęcie nowego planu miejscowego będzie teraz możliwe w 8-9 miesięcy. Dotychczas często trwało to latami – zapewniają pomysłodawcy tych zmian. Co ważne, nowe ogólne mpzp gmin i miast mają być sporządzane wyłącznie w wersji elektronicznej. – Rozwiąże to obecne problemy, polegające na tym, że w tradycyjnej, papierowej wersji studium i planów zagospodarowania narysowane w nich linie, np. oznaczające granice pomiędzy poszczególnymi strefami, nie są tak dokładne, żeby można je było zinterpretować co do metra kwadratowego na gruncie. Wersja cyfrowa będzie pozwalała na dowolne powiększenie mapy, więc będzie ona dużo dokładniejsza – dowiadujemy się ze strony internetowej resortu rozwoju i technologii. Innym udogodnieniem ma być skrócenie okresu konsultacji tych projektowanych przez samorządy przepisów przestrzennych z różnego rodzaju organizacjami, w tym m. in. z organami ochrony środowiska.
Zintegrowany plan inwestycyjny
Nową formą planu miejscowego będzie zintegrowany plan inwestycyjny sporządzany na wniosek inwestora, który docelowo zastąpi uchwałę o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, wydawaną dotychczas na podstawie tzw. specustawy mieszkaniowej. Inwestor po podpisaniu z gminą umowy urbanistycznej będzie mógł zostać zobowiązany np. do budowy szkoły lub wsparcia takiej inwestycji – informuje resort rozwoju i technologii.
Do sprawy będziemy wracać.