Na powojskowych terenach na os. Piaski najprawdopodobniej swoją nową siedzibę będzie miało utworzone 1 czerwca br. Narodowe Centrum Kryptologii (NCK). Odpowiada ono za bezpieczeństwo cybernetyczne kraju, zajmując się głównie kryptografią, wywiadem radiowym i elektronicznym.
Szefem NCK jest gen. Krzysztof Bondaryk, zaś pracują w nim głównie wojskowi kryptografowie, matematycy, informatycy, inżynierowie elektronicy oraz eksperci Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Samo centrum podlega szefowi resortu obrony i docelowo ma być polskim odpowiednikiem amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony (DARPA).
Narodowy system kryptologii
Kryptologia to nauka o przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem. Takim zabezpieczeniem są tzw. algorytmy kryptograficzne szyfrujące i deszyfrujące tekst. Wiele rodzimych urzędów korzysta z zagranicznych urządzeń szyfrujących, częstokroć nie mając do nich kodów źródłowych. W Polsce bowiem nie stworzono jeszcze narodowych algorytmów urządzeń kryptograficznych oraz specjalistycznego oprogramowania. Obecnie pracują nad tym naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej (WAT). NCK chce skorzystać z ich doświadczeń oraz wiedzy w budowaniu krajowego systemu kryptologii, którego planowane powstanie ma zwiększyć bezpieczeństwo militarne kraju, a także zmodernizować polską armię.
Kontrolują internautów
Do głównych zadań NCK należy m.in. budowanie systemów informatycznych, pozwalających na lepsze monitorowanie Internetu oraz innych, w tym zaszyfrowanych transmisji i połączeń. Centrum zajmuje się również nasłuchem elektronicznym Internetu. Wbrew pojawiającym się w mediach głosom, że NCK jest kolejną krajową służbą specjalną, która może kontrolować obywateli, resort obrony twierdzi, że urząd ten ma charakter badawczy i jedynie w wielu płaszczyznach współpracuje z ABW i Kontrwywiadem Wojskowym.
Czy rozszyfrują drugą Enigmę?
Prekursorem NCK w Polsce było przedwojenne wojskowe Biuro Szyfrów, któremu udało się złamać szyfr niemieckiej Enigmy. Marian Rejewski, absolwent kursu kryptologii, rozpracował wówczas kod tej wojskowej maszyny, co dla wielu wybitnych ówczesnych kryptologów wcześniej było niemożliwe.
ms
fot. darpa.mil