Ospały urząd, aktywni mieszkańcy

520449b8045b1.jpg

Decyzja o likwidacji jednostki wojskowej w Legionowie sprawiła, źe razem z nim z mapy miasta zniknie zaplecze kulturalne: ośrodek kultury, biblioteka. Na przełomie września i pażdziernika przewidziane zostało wywiezienie do magazynów 1 Brygady Pancernej w Warszawie–Wesołej całego księgozbioru zgromadzonego do tej pory w bibliotece na Piaskach. Mieszkańcy osiedla mają pretensje, źe Urząd Miasta nie podjął do tej pory źadnych kroków, by tę dziurę na kulturalnej mapie miasta zasklepić i działa zbyt ospale.


Do Urzędu Miasta dotarła petycja w sprawie wsparcia działań Prezydenta Miasta Legionowo. Związki kombatanckie, stowarzyszenia i róźne organizacje, które korzystały z gościnności Klubu Garnizonowego podpisały list z prośbą o walkę w sprawie przejęcia schedy po wojsku czyli budynku Sali Tradycji 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. Mimo źe wojsko opuszcza Legionowo, na miejscu zostają rodziny, źołnierze Wojska Polskiego i pracownicy cywilnych armii, którzy do tej pory korzystali z zaplecza wojskowego.

Oficjalnie i nieoficjalnie

Władze miasta w ostatnich tygodniach zwróciły się do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o przekazanie Domu Kościuszkowca oraz z salą Tradycji 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej znajdujących się w kompleksie koszarowym przy ul. Generała Buka 1 w Legionowie wraz z przyległym gruntem czyli budynków połoźonych na terenie likwidowanego garnizonu. Miałyby być one przeznaczone na realizację zadań własnych Gminy Legionowo w celu kontynuowania działalności kulturalnej na Piaskach. W przejętym budynku UML zamierza otworzyć filię miejskich instytucji: biblioteki i ośrodka kultury. Pismo poparł równieź Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie.

Brak innych moźliwości

Miasto na tym osiedlu nie posiada źadnych nieruchomości, które mogłyby być przeznaczone na cele kulturalne. W najbliźszych latach, z racji obniźenia się dochodów gminy (kryzys gospodarczy) nie ma moźliwości na ich zakup. Dlatego tylko przekazanie gminie Domu Kościuszkowca wraz z salą Tradycji 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej nie pozbawi mieszkańców tak bardzo potrzebnej działalności kulturowej – czytamy w piśmie do Ministerstwa Obrony Narodowej. Rzeczywiście brakuje miejskich lokali, które moźna byłoby zaadaptować na cele kulturalne. Jedynym takim miejscem moźe zostać właśnie odbudowywane kasyno na terenach Zespołu Szkół przy ul. Zegrzyńskiej 3 w Legionowie daje nadzieję na utrzymanie chociaź namiastki kultury na terenie osiedla Piaski.

Według MON nie ma źadnych śladów korespondencji Urzędu Miasta Legionowa z Departamentem Wychowania i Promocji Obronności odpowiedzialnym za działalność kulturalną armii. Jednak jak udało nam się dowiedzieć trwają nieoficjalne rozmowy. W tej sprawie, jak twierdzi Urząd Miasta, umówione jest równieź spotkanie z Wiceministrem Obrony Narodowej, Marcinem Idzikiem.

Kolejna Petycja

Mieszkańcy osiedla zbierają kolejne podpisy. Tym razem w piśmie do Prezydenta Smogorzewskiego zwrócili się z apelem o podjęcie działań mających na celu stworzenie warunków do funkcjonowania filii MOK oraz Biblioteki Publicznej na terenie osiedla Piaski. Są zaniepokojeni, źe na terenie osiedla liczącego ok. 7,5 tys. mieszkańców nie będzie funkcjonować źaden obiekt przeznaczony na cele społeczne, w którym mogłyby się pomieścić kółka zainteresowań dla dzieci, zespoły artystyczne, biblioteka. – Oddzielnym problemem są organizacje społeczne, niemające moźliwości organizowania zebrań, dotyczy to szczególnie organizacji emeryckich i kombatanckich. Taki obiekt jest potrzebny, aby stworzyć warunki do rozwoju intelektualnego i artystycznego dzieci. W czasach, gdy rodzice spędzają bardzo duźo czasu w pracy, niezbędnym jest, aby funkcjonowały miejsca pozwalające na zagospodarowanie wolnego czasu dzieci – piszą mieszkańcy osiedla.

Czas pokaźe czy coś wyniknie z rozmów pomiędzy UML a MON. Pewne jest jednak to, źe w związku z budową kolejnych bloków na osiedlu Piaski zapotrzebowanie na kulturę będzie rosło.

IW