Ostre stany wieńcowe, w tym zawały serca, chirurgiczne takie jak m. in. zapalenie trzustki, wyrostka robaczkowego, woreczka żółciowego, niedrożność jelit, w tym uwięźnięta przepuklina oraz ginekologiczne takie jak m. in. ciąża pozamaciczna, poronienie, krwawienie z dróg rodnych i zapalenie jajników – to stany medyczne bezpośrednio zagrażające życiu ludzkiemu, które będą zaopatrywane przez medyków na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR), który od wtorku, 1 października 2024 r. zacznie swoją działalność w filii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) na osiedlu Piaski w Legionowie. Co ważne, w tym specjalistycznym oddziale nie będą leczone udary oraz skomplikowane złamania i urazy wielonarządowe wymagające szybkiego leczenia operacyjnego. Tacy pacjenci będą transportowani do ościennych szpitali o wyższym poziomie referencyjności.
We wtorek, 1 października 2024 r. w szpitalu WIM na osiedlu Piaski w Legionowie oficjalnie uruchomiony zostanie SOR. Zastąpi on dotychczasową izbę przyjęć funkcjonującą w tej placówce. Życie i zdrowie pacjentów, które zostanie zagrożone będzie ratowane przez wyspecjalizowanych medyków przy użyciu najnowszego sprzętu i aparatury. W tym względzie wspierać ich będą lekarze z mieszczącego się przy ulicy Szaserów w Warszawie szpitala WIM o wyższej referencyjności.
Zgoda NFZ
Formalności związane z otwarciem SOR w szpitalu w Legionowie były dość skomplikowane i czasochłonne. Ostatecznie, urzędnicy z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) we wrześniu 2024 r. przesądzili o udostępnieniu do użytku publicznego tej specjalistycznej placówki. Przygotowania związane z jej uruchomieniem trwały od wczesnej wiosny 2024 r. W przeszłości informowaliśmy o tym wielokrotnie, m. in. w tej wiadomości.
Całodobowy dyżur ortopedyczny i sala gipsowa
Nowością w tej placówce będzie wydzielenie w ramach dotychczasowej izby przyjęć stref przyjęć pacjentów, z uwagi na pilność ich zaopatrzenia medycznego oraz utworzenie sali gipsowej i gabinetu, w którym całodobowo będzie pracował lekarz ortopeda i zajmował się pacjentami z urazami kostno-stawowymi. Medyk będzie zaopatrywał m. in. rany, zwichnięcia i proste złamania.
Co zaopatrzymy na legionowskim oddziale ratunkowym?
Ostre stany wieńcowe, w tym zawały serca, chirurgiczne takie jak m. in. zapalenie trzustki, wyrostka robaczkowego, woreczka żółciowego, niedrożność jelit, w tym uwięźnięta przepuklina oraz ginekologiczne takie jak m. in. ciąża pozamaciczna, poronienie, krwawienie z dróg rodnych i zapalenie jajników – to najpowszechniejsze stany medyczne bezpośrednio zagrażające życiu ludzkiemu, które będą zaopatrywane na SOR w szpitalu w Legionowie. Co ważne, większość tych schorzeń już obecnie jest leczona w tej placówce w ramach istniejących w niej specjalistycznych oddziałów, takich jak oddział kardiologii interwencyjnej i chorób wewnętrznych, oddział chirurgii ogólnej, oddział anestezjologii i intensywnej terapii oraz oddział ginekologii małoinwazyjnej i endoskopowej.
Część pacjentów pojedzie do Warszawy
Skomplikowane złamania kończyn, w tym złamania otwarte i złamania szyjki kości udowej u seniorów oraz urazy wielonarządowe, w tym czaszki i kręgosłupa, wymagające szybkiego leczenia operacyjnego nie będą zaopatrywane w ramach SOR utworzonego w szpitalu WIM w Legionowie. – Taki pacjent będzie leczony w klinikach traumatologii i ortopedii mieszczących się w szpitalach ościennych, w tym w klinice traumatologii i ortopedii istniejącej w szpitalu WIM przy ulicy Szaserów w Warszawie – wyjaśnia pułkownik doktor nauk medycznych Robert Ryczek, komendant szpitala WIM w Legionowie.
Z udarem na Bródno
Również coraz powszechniejsze we współczesnych czasach udary mózgu nie będą na SOR w Legionowie zaopatrywane. – W przypadku udaru okno terapeutyczne, gdzie pacjenta możemy leczyć przyczynowo reperfuzją, czyli otworzeniem tętnicy, która się zamknęła i spowodowała udar jest bardzo krótkie, bo wynosi 4,5 godziny. Jeśli trafi do nas pacjent z udarem, to mamy możliwość zrobienia mu tomografii i przekazania go na odział specjalistyczny do innego szpitala. Jednak wydłuża to ścieżkę i tym samym skraca ten czas, gdzie dostępna jest dla niego terapia, która może spowodować, że nie będzie on inwalidą i będzie mógł on normalnie funkcjonować w przyszłości – tłumaczy pułkownik doktor nauk medycznych Robert Ryczek ze szpitala w Legionowie, dodając zarazem, że ratownicy medyczni doskonale wiedzą, do których placówek medycznych mają transportować pacjentów z udarem mózgu. Wskazuje przy tym, że są to placówki o wyższym poziomie referencyjności, posiadające w swoich strukturach oddziały neurologiczne, czyli są to m .in. warszawskie szpitale takie jak Mazowiecki Szpital Bródnowski przy ulicy Ludwika Kondratowicza, czy też WIM przy ulicy Szaserów.
Transport pacjentów, których życie i zdrowie jest zagrożone
W razie potrzeby, czyli w przypadku udarów, czy też skomplikowanych złamań i urazów wielonarządowych pacjenci karetkami albo śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) będą transportowali do mieszczącej się przy ulicy Szaserów w Warszawie placówki głównej szpitala WIM, bądź też do innych pobliskich szpitali z odpowiednim zapleczem medycznym. W przypadku medycznego transportu lotniczego będzie wykorzystywane lądowisko mieszczące się na terenie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) w Zegrzu Południowym w gminie Nieporęt.